Loisa Makmastera Budžolda. Barajaras cikls

Citi nosaukumi: Barrayar Cycle, The Vorkosigan Saga

Cikla grāmatu darbība norisinās vienā iedomātā visumā un riņķo ap vienas ģimenes stāstu - ar kura vārdu šie romāni ir saņēmuši kolektīvo nosaukumu "The Vorkosigan Saga". Lielākā daļa šo grāmatu ir veltītas Mailza Forkosigana, augsta ranga aristokrāta dēla, piedzīvojumiem no militarizētās planētas Barajaras.

Mailzs Neismits Forkosigans ir noteikti dzimis zem laimīgas zvaigznes - viņš ir vienīgais pēcnācējs senā aristokrātiskā ģimenē, kurai pieder liela daļa Barajaras zemes; viņa vecāki ir leģendārais admirālis Arals Forkosigans, visvarenais premjerministrs, un drosmīgā Kordēlija Neismita, kura izglītoja Barajaras lordus par vīriešu šovinisma briesmām. Turklāt liktenis viņu apveltīja ar apbrīnojamu militāro talantu - viņš pats vadīja savu algotņu floti jau pirms iestāšanās militārajā akadēmijā ... Bet viņam ir dažas problēmas.

Slepkavības mēģinājuma laikā pret Arālu Forkosiganu viņa grūtniece Kordēlija tika pakļauta indīgas gāzes iedarbībai. Tikai pateicoties bezprecedenta medicīniskai iejaukšanai, bērnam izdevās izdzīvot - izaugt par sāpju plosītu mazu auguma vīru ar trausliem kauliem kā krīts ... uz mutagēnu aizspriedumu apsēstas planētas. Kā nozīmīga politiķa dēls Mailzs pastāvīgi ir sazvērnieku un slepkavu redzes lokā: Barajaras politika ir nopietns bizness. Saviem tautiešiem viņš ir “lords-mutantiņš”, “tēta dēliņš”, kurš visu iegūst tikai pateicoties ietekmīgu radinieku patronāžai. Un ārpus impērijas jau ir citas problēmas: visa pārējā civilizētā galaktika uzskata Barajaru par nezinošiem un asinskāriem barbariem.

Kā Mailzs to visu pārvar? Nu, pirmkārt, viņš domā mazliet ātrāk nekā apkārtējie, otrkārt, viņš ir sasodīti burvīgs. Viņš ir augstprātīgs un valdonīgs tēls, apveltīts ar izcilu prātu un humora izjūtu, no kā viņš tomēr nodara vairāk ļauna nekā laba. Gods un pienākums Mailzam ir dzīves jēga, bet tajā pašā laikā viņš ir arī briesmīgs shēmotājs. Tādējādi viņa paša personiskās īpašības vairoja nepatikšanas nastu, ko viņam sagādāja viņa izcelsme ... Īstas, nopietnas nepatikšanas, kas apdraud viņa draugu dzīvību, viņa ģimenes godu, savas planētas drošību.

Kopš 1995. gada Loisas M. Budžoldas grāmatas par Mailzu Forkosiganu krievu valodā izdod tikai AST. Tie parādījās vairākās AST sērijās - vispirms Brīnumu koordinātēs (KČ), pēc tam Zelta fantāzijas bibliotēkā (BZF).

https://fantlab.ru/work5385

Brīvā kritienā.

«Brīvajā kritienā» (angļu Falling Free) — amerikāņu rakstnieces Loisas Budžoldas fantastikas romāns, kurš ieguva Nebula balvu kā 1988. gada labākais romāns. Hronoloģiski lasāms, šis ir pirmais sērijā "Vorkosigan Saga".

Notikumi attīstās aptuveni 200 gadus pirms galvenā cikla notikumiem.

Grāmatā aprakstīts korporācijas GalacTech ģenētiskais un sociālais eksperiments uz planētas Rodeo orbītas stacijas.

Kvadiji ir radības, kas radītas, ģenētiski modificējot cilvēkus. Galvenā ārējā atšķirība: kāju pāra vietā - otrs roku pāris. Apakšējais roku pāris ir nedaudz spēcīgāks nekā augšējais. Papildus ārējām atšķirībām tika veiktas arī citas ģenētiskas izmaiņas, kas ļauj kompensēt ilgstošas ​​uzturēšanās kosmosā nelabvēlīgo ietekmi.

Eksperiments noritēja pietiekami labi, līdz tika paziņots, ka uz Beta kolonijas tiek būvēts aprīkojums, kas spēj radīt mākslīgo gravitāciju. Tādējādi kvadijiem vairs nebija priekšrocību salīdzinājumā ar parastajiem cilvēkiem, un tika nolemts eksperimentu ierobežot. Leo Grafs kļūst par organizatoru sazvērestībai pret uzņēmuma vadību, lai dotu brīvību kvadijiem.

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%92_%D1%81%D0%B2%D0%BE%D0%B1%D0%BE%D0%B4%D0%BD%D0%BE%D0%BC_%D0%BF%D0%B0%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B8

Goda šķembas.

Stāsts par to, kā satikās Mailza vecāki, Arāls Forkosigans, kurš nonāca pazemojumā, Barajaras impērijas jaunākā admirāle un Beta kolonijas pētniecības kuģa kapteine ​​Kordēlija Neismita. Ienaidnieki, viņi iemīlēja viens otru. Laulātie, viņi izgāja elli, lai glābtu Barajaru impēriju no gaidāmā pilsoņu kara ...

https://fantlab.ru/work5023

Barajara.

Arāls (vai Eirels) Forkosigans kļuva par lordreģentu nepilngadīgā imperatora Gregora vadībā. Sazvērestības seko viena pēc otras, imperatora pili sagrābj sazvērnieki. Šķiet, ka nav iespējams novērst pils apvērsumu ... Bet Kordēlijai izdodas paveikt neiespējamo, un viņai ir jāglābj dēls Mailzs, kuru smagi skāra indīgās gāzes ietekme.

https://fantlab.ru/work5029

Karavīra māceklis.

Jaunais Mailzs Neismits, saskaņā ar seno dižciltīgo tradīciju, cenšas veidot karjeru militārajā dienestā, bet saindēšanās seku dēļ neiztur iestājpārbaudījumu Imperiālajā akadēmijā. Atradis sev jaunu dzīves mērķi, viņš dodas uz mātes dzimteni - Beta koloniju, kur tiek iejaukts intrigā ar ieroču tirdzniecību. Iesaistoties šajā apšaubāmajā uzņēmumā, Mailzs neviļus nonāk vietējā kara  pašā vidū.

https://fantlab.ru/work5024

Cetaganda.

Mailzs un viņa brālēns Aivens Barajaras delegācijas sastāvā ierodas Cetagandā, lai piedalītos mirušās ķeizarienes oficiālajās bērēs. Pret savu gribu viņi ieraujas pašā pils intrigu tīkla centrā. Tagad Malzam būs ļoti jācenšas atklāt lielu sazvērestību jaunās ķeizarienes iekšējā lokā ...

https://fantlab.ru/work5032

Forkosiganas-Vašnujas ziedi. Krājums.

Mailzs Forkosigans no vectēva manto tūkstošiem kilometru ar radiāciju saindētu zemi. Ko jūs vēlētos darīt ar šo nastu?

Jaunajā stāstā par Forkosiganu ģimeni Katriona vēlreiz parāda savu raksturīgo neatlaidību un neatlaidību, aizstāvot savus ideālus un ģimenes godu!

Pārējie stāsti, kas nav saistīti ar Barajaras ciklu, atvērs lasītājam pilnīgi jaunu Loisu Budžoldu, meistarīgi apgūstot dažādus literāros žanrus un formas.

Sīkāk: https://www.labirint.ru/books/814365/

Arī te: https://rus.delfi.lv/showtime/news/oboz/misc/knigi-nedeli-misterii-s-ubijstvom-istoriya-londona-miry-lois-budzhold.d?id=53470527&page=3

Par pašu autori.

Dzimusi ASV, 1949. gada 2. novembrī.

Loisa Makmastere Budžolda (Lois McMaster Bujold) dzimusi Kolumbusā, Ohaio štatā 1949. gadā. No 1968. līdz 1972. gadam. studējusi Ohaio štata universitātē, bet nekad nav saņēmusi diplomu. Studiju laikā universitātē viņa daudz lasīja, ieskaitot zinātnisko fantastiku. Kopš 1969. gada viņa ir aktīvi iesaistījusies fandoma dzīvē. Viņa apprecējās 1971. gadā ar Džonu Fredriku Budžoldu, ar kuru viņa izšķīrās 1995. gadā. Viņai ir divi bērni - dēls Pols un meita Anna.

Viņa sāka rakstīt zinātnisko fantastiku 1982. gadā, un savu pirmo stāstu publicēja žurnālā "Twilight Zone" 1985. gadā. 1986. gadā viņa publicēja trīs debijas romānus - "Goda šķembas", "Karavīra māceklis" un "Ītans no planētas Aitos", kas atvēra grāmatu sēriju par Mailzu Forkosiganu un planētu Barajaru. Šobrīd šajā ciklā ir jau trīspadsmit romānu.

1987. gadā rakstniece tika nominēts Džona Kempbela balvai. 1988. gadā viņas romāns "In Free Fall" ieguva Nebula balvu. Romāni "Galvu spēle", "Barajara" un "Pārdomu deja" ieguva Hugo balvu, romāns "Dvēseļu paladīns" saņēma Hugo un Nebula balvas, un "Bēdu kalni" (no "Bezgalības robežām") 1989. gadā saņēma arī abas balvas. uzreiz - "Miglāju (Nebulu)" un "Hugo". 1993. gadā rakstniece izmēģināja spēkus fantāzijas žanrā, publicējot romānu "Garu gredzeni". Viņa turpina rakstīt - gan atsevišķus romānus, gan turpinājumus grāmatām par Mailzu.

Lūk, ko Loisa M. Budžolda saka par sevi:

“Visu mūžu esmu bijis negausīgs lasītājs, sākot no bērnības, kad skolā lasīju stāstus par zirgiem. Bērnu zinātnisko fantastiku sāku lasīt deviņu gadu vecumā, manot aizraušanos ar to no tēva. Viņš ir inženierzinātņu profesors un bieži nopirka visdažādākos fantastiskos žurnālus un tamlīdzīgas lietas. Vēlāk manas intereses tika paplašinātas, iekļaujot tādas lietas kā vēsture, noslēpumi, ceļojumi, kari, dzeja utt.

… Mani pirmie rakstīšanas mēģinājumi tika veikti skolā. Astotajā klasē es centos atdarināt savus mīļākos rakstniekus - protams, savam priekam, nevis kā papildu skolas aktivitāti. Mēs ar labāko draugu Lilianu Stjuarti kopā esam izdomājuši dažādus stāstus. Tikai fragmenti, epizodes - nekas nav pabeigts. Šo gadu nozīmīgākais notikums man bija ceļojums pa Eiropu - autostopi kopā ar vecāko brāli. Toreiz man bija 15. Koledžā kā galveno nodarbošanos izvēlējos angļu valodu, taču ātri to izmetu no galvas - manu sirdi vienmēr vairāk piesaistīja jaunu lietu radīšana, nevis kritiska pārskatīšana par kādam jau rakstītām lietām. Interese par savvaļas dzīvniekiem un intīma iepazīšanās ar fotogrāfijas mākslu noveda mani sešu nedēļu bioloģiskās izglītības ekskursijā pa Austrumāfriku.

... Pēc koledžas es strādāju par farmaceitu universitātes slimnīcā - pirms ģimenes dibināšanas.

… Es ātri sapratu, ka rakstīšana ir ļoti prasīga. Tā jūs nosusina līdz galam, un man bija vajadzīgs nopietnu profesionālu rakstnieku apstiprinājums. Lai to panāktu, bija nepieciešams rakstīt un pārrakstīt, izgriezt epizodes, ieklausīties redaktoru komentāros un mēģināt vēlreiz. Man tas bija ļoti aizņemts periods, kad es uzaugu kā rakstniece, bet no malas tas bija neredzams."

https://fantlab.ru/autor56

Tīmekļa saites:

 www.dendarii.com (oficiālā mājas lapa)