Lieldienu salu mīkla atklāta?

«Apollo», redakcija@apollo.lv Pirmdiena, 25. jūnijs (2012) 

lieldienu-salu-noslepums_html_1b6da2abGadsimtiem ilgi zinātnieki mēģina noskaidrot mistēriju, kā gigantiskās Lieldienu salu statujas tika pārvietotas. Amerikāņu zinātniekiem, iespējams, izdevies atklāt milzīgo akmens statuju mīklu, noskaidrojot, kā statuju veidotāji tās spēja pārvietot lielus attālumus, vēstī «National Geographic».

Foto: ekrānuzņēmums

 

 

Zinātnieku grupa, kuru vadīja Havaju universitātes antropoloģijas un arheoloģijas profesors Terijs Hants un Kalifornijas štata Universitātes profesors Karls Lipo, nākusi klajā ar jaunu teoriju, kā gigantiskās akmens statujas pārvietotas bez jebkādām speciālām ierīcēm.

Zinātnieki atklājuši, ka statujas līdz savām atrašanās vietām 18 kilometrus garo ceļu no karjera, kur tās izgatavotas, «aizgājušas». Pateicoties masīvajam statuju «vēderam», to smaguma centram un noapaļotajai apakšai, to varēja pārvietot vertikālā stāvoklī, šūpojot to no vienas puses uz otru (skatīt video).

Pērn novembrī «National Geographic's Expeditions Council» finansēja eksperimentu, kurā 18 cilvēku grupa pārvietoja vienu «Moai» statuju, kura sver piecas tonnas un ir trīs metrus augsta.

http://www.apollo.lv/portal/news/articles/279209/0?show_inbox=1

[Tas izskaidro to, ka vietējie vienmēr atbraucējiem ir stāstījuši, ka statujas no akmeņlauztuvēm, kas atradās kalnos, vairākus kilometrus no krasta, esot līdz piekrastei atnākušas pašas, izmantojot kaut kādu mistisku spēku „manu” – ila piebilde]