Leo Perucs. Svētā Pētera sniegs

Leo Perucs (Leo Perutz, 1882–1957) ir ievērojams austriešu rakstnieks, kura romāni un stāsti tulkoti daudzās pasaules valodās. Viņa romānos vēsturiskais saaužas ar fantastisko, sapnis – ar īstenību. Peruca vārdu min līdzās tādiem literatūras dižgariem kā Kafka, Po un Borhess. Latviski iztulkoti viņa romāni “Pastarās dienas meistars”, “Naktīs zem akmens tilta” un “Leonardo un Jūda”. Tagad latviešu lasītāji var iepazīt viņa romānu “Svētā Pētera sniegs”.

 

 

20. gadsimta 30. gadi. Nomaļa Vestfālenes ciema ārsts Georgs Frīdrihs Ambergs pēc smaga galvas ievainojuma atmostas no bezsamaņas un nespēj atcerēties pēdējo piecu nedēļu notikumus. Viņš cenšas rekonstruēt tumsībā iegrimušo laiku. Par eksistenciāli būtiskāko kļūst jautājums, vai viņa mīlestība pret grieķu ķīmiķi Bibišu šajā aizmirstajā laikā ir guvusi piepildījumu vai arī viss ir bijis tikai sapnis. Ambergam nu ir jānošķir atmiņas no fantāzijām, lai spētu saglabāt savu identitāti.

“Tā ir mīklu spēle ar dziļāku nozīmi, un lasītājs tiek vadāts pa veikli izplānotiem, daudzslāņainiem labirintiem; taču pēc divām stundām (romāns ir īss) viņš jūt, ka ir ne tikai lieliski pavadījis laiku, bet arī par vienu soli pietuvojies kādam noslēpumam. [..] Šis romāns ir viens no labākajiem savā žanrā, daiļdarbs Edgara Alana Po līmenī.”
Die Zeitc

http://gramata24.lv/gramatas/dailliteratura/modernie-romani-un-stasti/p/8704-sveta-petera-sniegs

P. S. Maģisko reālismu (sinonīms – Latīņamerikas fantastika) dažreiz dēvē par ceturto fantastikas žanru. Trīs galvenie: ZF, fantāzija un šausmu literatūra.