Lasīsim_43

1.

Džons Ronalds Ruels Tolkīns. Hobits jeb Turp un atpakaļ

Kādā rudens vakarā 20. gadsimta trīsdesmito gadu sākumā angļu valodas un literatūras profesora Džona Ronalda Ruela Tolkīna bērni izteica vēlēšanos dzirdēt “pavisam jaunu stāstu”, un tēvs it kā gluži nejauši iesāka: “Reiz kādā pazemes alā dzīvoja hobits.”
Kas ir hobits? Stāstītājs arī pats to tobrīd nezināja. Taču tieši šis tēls kļuva par galveno varoni gan lieliskajā bērnu grāmatā “Hobits”, gan – daudzus gadus vēlāk – grandiozajā trīssējumu romānā “Gredzenu pavēlnieks”, kurš iekaroja pasaules slavu un aizsāka gluži jaunu ēru visā fantāzijas žanra literatūrā. Visā pasaulē neskaitāmi rakstnieki mēģināja sekot Tolkīna panākumiem, tika dibināti (un joprojām darbojas) simtiem fanu klubu, īpašos interešu pulciņos tiek apgūtas Tolkīna izgudrotās elfu valodas, bet romāna ekranizācija 2003. gadā ieguva 11 prestižās ASV Kinoakadēmijas balvas.

 

 

Taču viss aizsākās ar stāstu par maza, ērtības mīlošā cilvēciņa – hobita – piedzīvojumiem.
“Hobits” ir unikāls darbs, ko ar vienlīdz lielu aizrautību lasa tiklab bērni kā pieaugušie. Saistošais vēstījums par hobita Bilbo, burvja Gandalfa un trīspadsmit rūķu ceļojumu uz pūķa Smoga valstību, kurš pirms daudziem gadiem nolaupījis rūķu dārgumus, ievedīs lasītāju fantastiskā pasaulē Viduszemē, kur risinās aizraujoši piedzīvojumi, mīt gan lasītājam jau labi pazīstami, no pasakām un mītiem aizgūti, gan paša autora radīti tēli, savukārt autora labsirdīgais humors un trāpīgā valoda liks pasmaidīt visu vecumu lasītājiem.
Šis ir darbs, kuram jābūt katra sevi cienoša fantāzijas cienītāja grāmatplauktā.

http://gramata24.lv/gramatas/bernu-gramatas/dailliteratura/p/10356-hobits-jeb-turp-un-atpakal

2.

Rišela Mīda. Vampīru akadēmija

Rakstnieces Rišelas Mīdas (Richelle Mead) romānu cikls jauniešiem Vampīru akadēmija (<st1:place><st1:placename>Vampire</st1:placename> <st1:placetype>Academy</st1:placetype></st1:place>) iekarojis popularitāti visā pasaulē, jo piešķir jaunu pavērsienu tradicionālajai vampīru tēmai.
Atšķirībā no daudzām romānu sērijām, “Vampīru akadēmijā”  lasītājs nesastaps cilvēkus – tikai dažādu kategoriju vampīrus, starp kuriem valda intrigu pilnas un bīstamas attiecības.
Vampīri mīt mums pazīstamajā pasaulē, viņiem ir sava pārvalde un aristokrātija, sociālās struktūras, reliģija un izglītības iestādes. Taču dažādo vampīru sugu vidū pastāv nežēlīga konkurence, un vistalantīgākie ir visvairāk apdraudēti...

Lisa Dragomira ir mirstīga vampīre, kas nemitīgi jāsargā no visnežēlīgākajiem un bīstamākajiem vampīriem – tiem, kuri nekad nenomirs.
Roze Hetaveja ir Lisas labākā draudzene un miesassardze.

Pēc bēgšanas no mācību iestādes un divus gadus ilgušas dzīves nelikumīgā brīvībā abas meitenes tiek ar varu atvestas atpakaļ Sv. Vladimira akadēmijas dzelzs vārtu ielokā, kur viņām jāizdzīvo aizliegtas mīlas, cietsirdīgu attiecību un baisu nakts rituālu pilnā pasaulē. Pats galvenais – viņas ne mirkli nedrīkst zaudēt modrību, lai nemirstīgie vampīri nepaņemtu Lisu uz mūžiem.
Aiz dzelzs vārtiem slēpjas aizliegts kārdinājums...

Atsaucoties uz daudzu lasītāju lūgumu, šīs sērijas darbi tiks tulkoti un izdoti arī latviešu valodā. Sērijas pirmo romānu “Vampīru akadēmija”  paredzēts izdot līdz 2011. gada jūnijam. Apgāds Zvaigzne ABC <st1:place><st1:city>plāno</st1:city></st1:place> izdot arī cikla otro grāmatu “Frostbite”.

http://www.zvaigzne.lv/lv/f&f_gramatas/fantazijas_gramatas/vampiru_akademija/article.php?id=57395

3.

Henrijs Raiders HegardsMontesumas meita

Kad Tomass Vingfīlds no Anglijas dodas uz Spāniju, lai atriebtos savas mātes slepkavam, viņam vēl nav ne jausmas par to, ka jūras ceļš aizvedīs līdz pat acteku zemei Anavakai. Acteki piedzīvo visskarbāko laiku savā vēsturē – cīņu pret spāņu iekarotājiem, kurus vada slavenais nežēlīgais Ernando Kortess. Tomass Vingfīlds kļūst par dramatisku un liktenīgu notikumu aculiecinieku un līdzdalībnieku.
“Piedzīvojumu sērijā” iznākušais angļu rakstnieka Henrija Raidera Hegarda (1856–1925) romāns nav tikai aizraujošs piedzīvojumu atainojums. Autors ne vien izpētījis vēsturiskus, etnogrāfiskus un ģeogrāfiskus materiālus, bet arī pats devies uz tiem Meksikas reģioniem, kuros 16. gadsimtā darbojušies romāna varoņi. Tāpēc darbs “Montesumas meita” lasāms kā spilgta Vestindijas atklāšanas un iekarošanas liecība, kaut arī tapis trīs gadsimtus pēc aprakstītajiem notikumiem

http://www.zvaigzne.lv/lv/gramatas/katalogs/product.php?prod_id=42734&cat_id=Qi9K&sub_cat_id=Skw=&third_cat_id=

 4.

Urvi Grosfelde. Maija ielas peles

Igauņu rakstnieces pirmā grāmata. Tā radusies, ik vakaru midzinot mazo dēlu Ralfu un izgudrojot stāstiņus par nerātnām Maija ielas pelēm. Dzīve šajā ielā ir krāšņa kā maijs un ēverģēlību pilna, - protams, pateicoties pelēm. Tās pacentušās gan kopā ar tevi izspēlēt spēli ar metamkauliņiem, gan nograuzt šai grāmatai vāku. Domādams neizdomāsi, kas tik nenotiek Maija ielā!
Pirmskolas un jaunākā skolas vecuma bērniem.

Krāšņi ilustrējusi Anni Megere.
No igauņu valodas tulkojis Guntars Godiņš.

http://www.zvaigzne.lv/lv/gramatas/katalogs/product.php?prod_id=65181&cat_id=Qi9K&sub_cat_id=Qkw=&third_cat_id=