Lasīsim 2016.gada februāris_07._08._2021

Grāmatu apskats

Dažādu autoru stāstu krājums. Latviešu tumsas stāsti

Izlasē apkopoti latviešu klasiķu un mazāk zināmu autoru stāsti, kas tapuši 20.gs. pirmajā pusē un līdz šim atradušies latviešu literatūras "ēnas" pusē. Īpaši izceļas savulaik skandalozā dekandentu žurnālā "Dzelme" (1906 - 1907) pirmo un vienīgo publicējumu piedzīvojušie Zemgaliešu Birutas, Pāvila Gruznas, Haralda Eldgasta, Edvarda Vulfa un citu bohēmisko rakstnieku spilgtākie teksti. Šausmīgāki nekā ierasts ir arī Kārļa Skalbes un Jāņa Akuratera stāsti. Savukārt jaunajā ortogrāfijā publicētais Jāņa Veseļa garstāsts "Noziegumu pilsēta" sagādās ne vienu vien apokaliptisku brīdi.

Tumsa, nakts, murgs un traki suņi, kas aplenc pilsētu; prostitūtas pašnāvība, sievietes neapmierināmā kaisle un vīrieša kaislīgās attiecības ar zirgiem; dzīvi apraktais un pazemē mītošais; klusuma un mietpilsonības pilsēta, kurai līdzās tikko uzplaukusī grēka un noziedzības metropole, — tas viss ir atrodams šajā grāmatā un sekos lasītājam pa pēdām vēl ilgi pēc savdabīgo stāstu izlasīšanas.

http://virja.lv/product_info.php/cPath/25/products_id/7648/osCsid/lcmr8s6l6q011t9ktd98ba6dk3

Andžejs Sapkovskis. Pēdējā vēlēšanās

Vēlāk runāja, ka šis cilvēks esot atnācis no ziemeļiem caur Virvju Vijēju vārtiem. Nepazīstamais nešķita vecs, taču viņa mati bija pilnīgi balti. Kad viņš noņēma savu apmetni, visi pamanīja, ka aiz pleciem pie jostas svešajam ir zobens. Tas nebija nekas neparasts, Vizimā gandrīz visi staigāja ar ieroci, taču neviens nenēsāja zobenu aiz pleciem gluži kā loku vai bultu maku. Nepazīstamais pilsētā bija ieradies karaļa uzsaukuma dēļ: trīs tūkstoši orenu balvā tam, kurš atburs strigu – Vizimas iemītnieku mocītāju. Tādi laiki pienākuši. Mežos agrāk vilki kauca, bet tagadiņ visāda draņķība savairojusies – kur vien kāju liec, visādi rēgi, strigas, pretīgi bobolaki, baziliski, velni, kaitētājas un slīcekļi. Parastas burvestības vai apses mieti te maz ko līdz. Te vajadzīgs amata pratējs. Bet atnācējs no tālās Rīvijas ir īstens lietpratējs. Tas ir raganis Geralts, zobena un maģijas meistars, mutants, kurš ieprogrammēts sargāt pasaulē morālo un bioloģisko līdzsvaru.

Sapkovska radītā pasaule vienlaikus ir skaista un baisa, brutāla un valdzinoša. “Pēdējā vēlēšanās” nebūt nav lasāmgrāmata maziem bērniem, drīzāk – lasītājam vecumā starp padsmit un simt gadiem. Vienkāršs fantāzijas mīļotājs, ievilināts mānīgi tradicionālā fantāzijas stāstu dekorācijā, piedzīvos ne vienu vien pārsteigumu, jo Sapkovskis vienlīdz meistarīgi uzbur gan drūmas, gan episkas epizodes, piešķir tām dzirkstoša, silta humora intonācijas – tikai tādēļ, lai vienubrīd šķietami banālu sižetu pēkšņi apgrieztu kājām gaisā un stāsts beigās iegūtu gluži vai filozofisku vispārinājumu. Stāstu cikls par Rīvijas Geraltu ir veidots kā pērļu virtene, kuru kopā satur viens caurviju stāsts. Tādēļ to var lasīt arī kā romānu. (Māris Salējs)

Andžejs Sapkovskis ir visvairāk tulkotais poļu rakstnieks pasaulē pēc Staņislava Lema. Fantāzijas žanrā Sapkovskis debitēja 1986. gadā ar stāstu “Raganis”, kurš aizsāka stāstu ciklu par Rīvijas Geraltu – nezvēru nīdētāju. Sapkovska sāgu kritika ir atzinusi par 20. gadsimta nogales literāro fenomenu; ikviena sāgas grāmata atrodas bestselleru saraksta augšgalā. Sapkovska grāmatas ir izdotas gandrīz visās Eiropas valstīs un ASV; īpaši populāras tās ir Vācijā, Čehijā, Krievijā, Spānijā, Lietuvā un Ukrainā. Pēc “Ragaņa” cikla motīviem ir tapušas visā pasaulē slavenas datorspēles.

No poļu valodas tulkojis Māris Salējs.

http://www.zvaigzne.lv/lv/gramatas/apraksts/104293-pedeja_velesanas.html

Matss Strandbergs, Sāra B. Elfgrēna. Atslēga, 3.

Tuvojas apokalipse...

Nav pagājis vēl ne mēnesis kopš traģēdijas Engelsforsas ģimnāzijas vingrošanas zālē, bet Izraudzītajām nav laika atgūties. Viņu pasaule drīz atkal sagriežas ar kājām gaisā. Tiek saņemtas atbildes uz jautājumiem un atklāti noslēpumi. Tiek pārbaudīta daudzu cilvēku lojalitāte. Laiks jau izsīkst, un Izraudzītās var būt pārliecinātas tikai par vienu – viss mainīsies.

Pirmās divas grāmatas APLIS un UGUNS ir guvušas ievērojamu lasītāju un kritiķu atzinību. Grāmatas ir saņēmušas vairākas jauniešu literatūras balvas. Tās tiek izdodas vairāk nekā 30 valstīs un pēc tām tiks uzņemta filma.

No zviedru valodas tulkojusi Mudīte Treimane.

http://www.zvaigzne.lv/lv/gramatas/apraksts/76650-atslega_3.html

Triloģijas pirmās grāmatas:

http://www.zvaigzne.lv/lv/gramatas/apraksts/89506-aplis_1.html

http://www.zvaigzne.lv/lv/gramatas/apraksts/76652-uguns_2.html

Holija Bleka, Kasandra Klēra. Maģistrija. Dzelzs pārbaudījums

Uguns grib degt. Ūdens grib tecēt. Gaiss grib celties. Zeme grib saistīt. Haoss grib aprīt. Lielākā daļa bērnu būtu gatavi uz visu, lai izturētu Dzelzs pārbaudījumu. Tikai ne Kolums Hants. Viņš grib izgāzties, jo tēvs allaž lūdzis zēnu izvairīties no burvestībām. Ja Kols nokārtos šo pirmo eksāmenu un tiks uzņemts Maģistrijā, nekas labs puisi negaida. Tāpēc viņš dara visu, lai izkristu, taču tas neizdodas. Maģistrija ir brīnišķīga un baisa vieta, ar kuru Kolu vieno tumša pagātne un nezināma nākotne. Uz Dzelzs pārbaudījums ir tikai sākums, jo lielākais eksāmens vēl priekšā...

http://www.egmont.lv/lv/catalogue/view/dzelz

Urzula Poznanski. Saeculum

Tu domā, ka tas ir nevainīgs ceļojums pagātnē – tikai spēle. Taču tad pagātne tevi satver un vairs nelaiž vaļā. Vai patiešām atdzīvojies sensens pareģojums un lāsts?

SPĒLE KĻŪST PAR CĪŅU UZ DZĪVĪBU UN NĀVI

Bastianam nepavisam nešķiet aizraujoši pavadīt piecas dienas dziļā mežā, kilometriem tālu no tuvākās apdzīvotās vietas un dzīvot kā viduslaikos – bez elektrības un mobilā telefona. Larpā – brīvdabas lomu spēlē – viņš piedalās tikai Sandras dēļ...

Īsi pirms prombraukšanas, kad dalībnieki vairāk uzzina par slepeno spēles norises vietu, atklājas pirmās larpa organizatoru kļūdas.

Nomaļais kalnu apgabals, kurā norisinās krāšņā spēle, acīmredzot ir nolādēts. Leģenda, ko sākumā gandrīz neviens neuztver nopietni, tomēr izrādās patiesa.

Ceļojums pagātnē pēkšņi izvēršas par nāvējošu cīņu ar laiku.

Vai mežs patiesi ir nolādēts?

Urzula Poznanski ir dzimusi 1968. gadā Vīnē. Studējusi japāņu valodu, publicistiku, tieslietas un teātra zinātni Vīnes Universitātē. Kopš 1996. gada strādā par redaktori medicīnas žurnālu izdevniecībā. Viņa raksta galvenokārt bērniem un jauniešiem. 2010. gadā talantīgā rakstniece saņēmusi Ulmer Unke balvu un 2011. gadā – Vācijas jaunatnes literatūras balvu par romānu Erebos.

No vācu valodas tulkojis Juris Miesnieks.

http://www.zvaigzne.lv/lv/gramatas/apraksts/116329-saeculum.html

Sabā Tahira. Oglīte pelnos

Sabaa Tahir. An Ember in the Ashes

Impērijā pretošanās tiek sodīta ar nāvi. Ja jūs neesat uzticīgi Imperatoram ar miesu un dvēseli, ar nāvi var sodīt jūsu ģimeni. Tādā nežēlīgā pasaulē dzīvo Laija. Kad viņas vecāko brāli arestē par valsts nodevību, meitene nolemj izlikties par verdzeni, lai spiegotu Impērijas Kara akadēmijā. Tādā nežēlīgā pasaulē dzīvo Eliass. Viņš ir viens no labākajiem akadēmijas kareivjiem, taču vairāk tā dzīvot negrib. Kad viņam prātā ienāk doma par dezertēšanu, viņu sūta kaujā. Kad abu varoņu ceļi krustojas, viņi saprot, ka viņus saista viens liktenis un viena izvēle, kas izmainīs visas Impērijas nākotni.

Sabā Tahira bērnību pavadījusi Mohaves tuksnesī, kur viņas ģimene uzturēja mazu moteli. Tur nebija interneta, tāpēc meitene daudz laika veltīja grāmatu lasīšanai. Pēc Kalifornijas Universitātes beigšanas viņa vairākus gadus strādāja par redaktori avīzē "The Washington Post". Bet pēc tam aizgāja no darba un uzrakstīja romānu, kas kļuva par nacionālu bestselleru. (No "Mir fantastiki". Nr. 150)

https://fantlab.ru/work563690

Maikls Mūrkoks. Bizantija cīnās

Michael Moorcock. Byzantium Endures

Iepazīstaties - Maksims Arturovičs Pjatņickis, arī pazīstams kā "Pjats". Dumpinieks-carists, laupītājs-nacists, blēdis, atrodas meklēšanā visos kontinentos, un reakcionārs pretizlūkošanas darbinieks - drūms un bīstams antivaronis no Maikla Mūrkoka vispretrunīgākā darba. Romāns ir pirmais no "Pjata kvarteta", pirmo reizi publicēts 1981. gadā, kritiķi aplaudē, bet pēc tam to aizmirst un Štatos tas nav pieejams jau 30 gadus. Grāmata nav "priekš visiem", tas ir stāsts par kokaīna narkomānu, kurš ir apsēsts ar seksu un antisemītismu, un viņa ceļojumu no Ļeņingradas uz Londonu, tā laikā uz skatuves iznāk milzums neliešu un varoņu, tajā skaitā arī Trockis un Mahno. Galvenā varoņa karjera precīzi ataino XX gadsimta cilvēces virzību uz fašismu un pasaules karu.

Tas ir īsts Mūrkoks savā apsūdzošā, ateistiskajā lieliskumā: varens, straujš pēdējā gadsimta notikumu apskats uz mūsu dienu literatūras paša pretīgākā noziedznieka dienasgrāmatu pamata [Pjatņickis ir kārtējais Mūrkoka Mūžīgā varoņa iemiesojums - t.p.]. Krievu tulkojums ņemts no autora redakcijas un satur iepriekš aizliegtas epizodes un ainas.

https://fantlab.ru/work3523

Aleksejs Karavajevs. Četri stāsti. Kā izdeva fantastiku PSRS

Алексей Караваев. Четыре истории. Как издавали фантастику в СССР

Книга содержит четыре очерка, с разных сторон затрагивающих историю советских фантастических публикаций. Два посвящены легендарным советским сериям: "Зарубежной фантастике" издательства "Мир" и "Библиотеке Приключений и Научной Фантастики" издательства "Детская литература". Центральный очерк рассматривает историю фантастических публикаций на страницах журнала "Техника-молодежи". Сюжетно к нему примыкает рассказ об эволюции советского научно-фантастического очерка, своеобразного "зеркала", в котором отражались представления советских людей о Светлом Будущем.

Книга богата иллюстрирована, написана живым языком. Издание не имеет аналогов, рассчитано на широкую аудиторию.

https://fantlab.ru/blogarticle40314

Pols Pārsons. Kā iznīcināt Visumu un vēl 34 interesanti paņēmieni kā izmantot fiziku

Paul Parsons. How to Destroy The Universe

Vai gribat uzzināt, kā izglābt planētu no enerģijas trūkuma, izmantojot vakuuma enerģiju, kā vadīt Zemes klimatu, lai izvairītos no globālās sasilšanas efektiem, un kā atvairīt asteroīdu-slepkavu uzbrukumu, līdzīgi kā Brūss Villiss? Tad šī grāmata ir domāta jums...

 http://www.labirint.ru/books/511013/

Noams Homskis. Veidojot nākotni. Okupācijas, iebrukumi, impēriskā domāšana un stabilitāte

Noam Chomsky. Making The Future: Occupations, Interventions, Empire And Resistance

"Vēstures veidotājiem" galīgi nav paveicies, ka viņu varoņdarbus vēro tāds cilvēks kā Noams Homskis - pārliecināts un nelokāms intelektuālis. Esmu pārliecināts, ka Homska idejas pārliecinās lasītājus par to, ka pašu nākotnes veidošanas uzdevumu ir jāatrisina viņiem pašiem un nevienam citam, kā tikai viņiem". (Džons Stiknijs, "The New York Times Syndicate" galvenais redaktors.)

"Kārlis Markss ir teicis, ka cilvēces uzdevums ir nevis vienkārši saprast pasauli, bet gan izmainīt to. Taču jāatceras, ja jūs gribat izmainīt pasauli, jums vispirms ir jācenšas to saprast. Tas nenozīmē vienkārši vērot notiekošo vai lasīt grāmatas, kaut arī tas dažreiz ir derīgi. Sapratne nāk ar līdzdalību. Jums jāmācās vienam no otra. Jūs mācaties, cenšoties organizēties. Mums visiem ir jāiegūst sapratne, lai virzītos uz priekšu". (Noams Homskis. Izcils amerikāņu zinātnieks un filozofs.)

http://www.ozon.ru/context/detail/id/31702629/

Susan Dennard. Truthwitch: A Witchlands Novel

On a continent ruled by three empires, some are born with a "witchery," a magical skill that sets them apart from others.

In the Witchlands, there are almost as many types of magic as there are ways to get in trouble--as two desperate young women know all too well.

Safiya is a Truthwitch, able to discern truth from lie. It's a powerful magic that many would kill to have on their side, especially amongst the nobility to which Safi was born. So Safi must keep her gift hidden, lest she be used as a pawn in the struggle between empires.

Iseult, a Threadwitch, can see the invisible ties that bind and entangle the lives around her--but she cannot see the bonds that touch her own heart. Her unlikely friendship with Safi has taken her from life as an outcast into one of of reckless adventure, where she is a cool, wary balance to Safi's hotheaded impulsiveness.

Safi and Iseult just want to be free to live their own lives, but war is coming to the Witchlands. With the help of the cunning Prince Merik (a Windwitch and ship's captain) and the hindrance of a Bloodwitch bent on revenge, the friends must fight emperors, princes, and mercenaries alike, who will stop at nothing to get their hands on a Truthwitch.

http://www.amazon.com/Truthwitch-Witchlands-Novel-Susan-Dennard/dp/0765379287

Various, BBC Children's Books. Doctor Who: Time Lord Fairy Tales

We are all stories, in the end . . .

A stunning illustrated collection of fifteen dark and ancient fairy tales from the world of Doctor Who.

These captivating stories include mysterious myths and legends about heroes and monsters of all kinds, from every corner of the universe. Originally told to young Time Lords at bedtime, these twisted tales are an enchanting read forDoctor Who fans of all ages.

Written by Justin Richards and illustrated by David Wardle.

http://www.amazon.com/Doctor-Who-Time-Fairy-Tales-ebook/dp/B017F64368/