„Laikā iestrēgusi” meitene palīdz zinātniekiem uzveikt novecošanos

13.maijs 2010

Amerikāņu zinātnieki cer atminēt novecošanās mīklu, atšifrējot 17 gadus vecas meitenes gēnus, kura fiziskās un garīgās attīstības ziņā joprojām līdzinās gadu vecam zīdainim.

soks

Šokējoši, bet 17 gadus vecā Brūka (no kreisās) izskatās nesalīdzināmi jaunāka par savu jaunāko māsu

 Ričards Volkers,  Dienvidfloridas universitātes medicīnas skolas darbinieks cer, ka ar šīs meitenes palīdzību zinātniekiem izdosies atklāt novecošanas gēnus, izpētīt to darbības mehānismus un iemācīties tos kontrolēt. 
Brūka Grinberga sver nedaudz vairāk par septiņiem kilogramiem, bet viņas augums ir tikai 75 centimetri. Sākotnējie DNS pētījumi vedina domāt, ka meitene neaug gēnu darbības traucējumu dēļ, kas normālos cilvēkos ir atbildīgi par novecošanos. 
Baltimorā kopā ar vecākiem un māsām dzīvojošā Brūka faktiski ir „iestrēgusi laikā”. Viņa ir nedaudz attīstījusies: iemācījusies rāpot, smaidīt un smieties. Augums gan ir palicis nemainīgs, viņa nemāk runāt, arī piena zobi meitenītei nav izkrituši. 

 

 

Brūkai ir arī nopietnas veselības problēmas, kas drīzāk raksturīgas sirmgalvjiem. Pētījumi liecina, ka atsevišķi meitenītes orgāni noveco, bet tas notiek lēnāk, nekā parastiem cilvēkiem. 
Viņas tēvs saka, ka piekrīt turpmākiem zinātniskiem pētījumiem, lai palīdzētu citiem cilvēkiem. Speciālisti neizslēdz, ka pateicoties Brūkai, vēlāk izdosies atbildēt uz jautājumu par to, kāpēc cilvēki ir mirstīgi. 
„Nesen zinātnieki izdarīja vairākus revolucionārus atklājumus, pierādot, ka nedaudz „rediģējot” atsevišķus gēnus, iespējams pagarināt vairāku dzīvnieku (tārpu un peļu) dzīves”. „Peļu gēni zināmā mērā līdzinās cilvēku gēniem,” – uzsver Sanfrancisko Kalifornijas universitātes bioķīmiķe Sintija Kenjona, kura cer, ka šie pētījumi palīdzēs pagarināt arī cilvēku dzīves.

Oriģinālu lasiet šeit