Kristofers Prists. Fūga tumšajai salai

Christopher Priest. Fugue for a Darkening Island

Tikai četru dienu laikā karojošo cilšu un konfesiju plosītā Āfrika, bruņota ar starptautiskiem spēlētājiem, pārvērtās par radioaktīvu tuksnesi.

Desmitiem miljonu bēgļu kuteros, kuģos un laivās iebrauca Eiropas valstīs, meklējot glābšanu. Anglijā, kur pie varas nākusī labēji radikālā valdība cenšas tikt galā ar ekonomisko krīzi, bēgļi tiek uzņemti gluži ledaini. ANO, Sarkanais Krusts un citas humānās misijas ir bezspēcīgas. Melnādainie atnācēji sāk patvaļīgi ieņemt parasto britu mājas, ieroči brīvi iet no rokas rokā, un tagad naids uzplaukst krāšņās krāsās, un no viduslaiku dzīlēm parādās asiņaini “mēs - viņi” ...

Distopija? Tuvākās nākotnes scenārijs? Bet šo romānu 1972. gadā uzrakstīja Prists ...

Sīkāk: https://www.labirint.ru/books/700302/

Christopher Priest (dzimis 14. jūlijā 1943) ir britu romānists un zinātniskās fantastikas rakstnieks. Viņa darbos ietilpst “Fūga tumšai salai”, “Apgrieztā pasaule”, “Apstiprinājums”, “Šarms”, “Prestižs” un “Atdalīšanās”.

Priestu spēcīgi ietekmēja H. Dž. Velsa zinātniskā fantastika, un 2006. gadā viņš tika iecelts par starptautiskās H. Dž. Velsa biedrības viceprezidentu.

Prists dzimis Čedlē, Češīrā, Anglijā, 1943.

Bērnībā Prists kādu laiku pavadīja brīvdienas Anglijas Dorsetas grāfistē. Šeit viņš izpētīja seno Jaunavas pils pilskalnu netālu no Dorčesteras, ko vēlāk izmantos kā romāna “Sapnis par Veseksu” vietu.

Karjera

Prista pirmais stāsts "Skrējiens" tika publicēts 1966. gadā. Iepriekš grāmatvedis un revīzijas ierēdnis, viņš kļuva par pilnas slodzes rakstnieku 1968. gadā. Viens no viņa agrīnajiem romāniem "Apstiprinājums" attiecas uz traumētu vīrieti, kurš acīmredzot pārvēršas maldos. pasaule, kurā viņš piedzīvo garu ceļojumu uz eksotisku salu arhipelāgu. Šis iestatījums bija redzams daudzos Priesta īsos stāstos, un tas rada jautājumu, vai Sapņu arhipelāgs patiesībā ir fantāzija. Šajā romānā attēlotais dvēseles stāvoklis ir līdzīgs maldīgam fantāzijai pakļautam psihoanalītiskajam pacientam ("Kirk Allen") Roberta Lindnera filmā "Piecdesmit minūšu stunda" vai Džeka Londona spīdzinātajam cietumniekam filmā "Zvaigžņu roveris".

Prists nodarbojās arī ar maldinošām alternatīvām realitātēm “Sapnī Veseksā”, kurā Lielbritānijas valdības projekta eksperimentētāju grupa ir pieslēgta smadzenēm hipnozes mašīnai un kopīgi piedalās iedomātā, bet reālā nākotnē. salā pie sovjetizētās Lielbritānijas krastiem.

Viņa jaunākie romāni ir “The Islanders” (2011), kura darbība risinās Sapņu arhipelāgā, un “Blakus esošais” (2013), daudzvirzienu stāstījums ar atkārtotiem varoņiem.

No saviem stāstījuma sižeta pavērsieniem Priests 1995. gadā intervētājam sacīja: "Mani satricinājumi ir balstīti uz pēkšņu postošu apgriezienu pret to, ko lasītājs zina vai tic".

Tie-in work

Priests uzrakstīja tie-in romānu, lai pavadītu 1999. gada Deivida Kronenberga filmu eXistenZ, kurā ir romānu A Wessex Dream un The Extremes tēmas. Šādas tēmas ietver jautājumu par to, cik lielā mērā mēs varam uzticēties tam, ko uzskatām par realitāti un savām atmiņām.

Priest tika uzrunāts, lai rakstītu stāstus “Doctor Who” 18. un 19. sezonai. Pirmais - "Aizzīmogotie pasūtījumi" - bija politiskais trilleris, kura pamatā bija “Gallifrey” un kuru pēc scenārija redaktora Duglasa Adamsa pasūtījuma; galu galā tas tika atmests scenārija problēmu dēļ un aizstāts ar "Warriors 'Gate". Otrais, “The Enemy Within”, arī galu galā tika pamests scenārija problēmu dēļ un tā dēļ, ko Priests uztvēra kā aizvainojošu izturēšanos pēc tam, kad viņam tika lūgts pārveidot scenāriju, iekļaujot tajā Adrika nāvi. To nomainīja "Earthshock". Prists saņēma samaksu, kamēr “Doctor Who” producents Džons Neitans-Tērners un scenārija redaktors Ēriks Savards bija spiesti uzrakstīt atvainošanās vēstuli par attieksmi pret rakstnieku. Šis izkritums pasliktināja producentu biroja attieksmi pret pazīstamu literatūras autoru izmantošanu, un nekas vairāk netika pasūtīts, līdz 2011. gadā Nīls Gaimans uzrakstīja sēriju "Doktora sieva".

Viņa romāna “Prestižs” filma tika izlaista 2006. gada 20. oktobrī. Tās režisors bija Kristofers Nolans un galvenajās lomās - Kristians Beils un Hjū Džekmens. Neraugoties uz atšķirībām starp romānu un scenāriju, tika ziņots, ka Nolans bija tik noraizējies, ka atteikšanās ir pārsteigums, ka viņš bloķēja plānus par ienesīgu ASV tie-in grāmatu.

Pseidonīmi

• Prists izmanto pseidonīmus John Luther Novak un Colin Wedgelock, parasti filmu novelizēšanai. Tāpat kā “eXistenZ”, viņš ir noveļojis filmas “Mona Liza” (kā Džons Luters Novaks) un “Īssavienojums” (kā Colin Wedgelock).

• Prists ir sadarbojies ar britu zinātniskās fantastikas autoru Deividu Lengfordu dažādos uzņēmumos ar zīmolu “Ansible”.

Apvērstā pasaule.

«Apvērstā pasaule» (angļu. The Inverted World) — zinātniskās fantastikas romāns, ko sarakstījis Kristofers Prists, pirmo reizi publicēts 1974. gadā. Daļēji balstīta uz īsu stāstu ar tādu pašu nosaukumu, kas 1973. gadā publicēts žurnālā New Writings, SF 22.

Sižets.

Pirmo un trešo daļu stāsta galvenais varonis - Helvards Manns - no pirmās personas, otrā un ceturtā - no trešās personas.

Helvards dzīvo pilsētā ar nosaukumu "Zeme" vai vienkārši Pilsētā, kas nepārtraukti pārvietojas pa sliedēm no dienvidiem uz ziemeļiem, no pagātnes uz nākotni, ar vidējo ātrumu aptuveni viena jūdze desmit dienās. Pilsēta ir spiesta pastāvīgi pārvietoties uz ziemeļiem, lai neatpaliktu no noteiktā punkta - "optimālā", no kura Pilsēta nes planētas virsmu, kas pārvietojas no ziemeļiem uz dienvidiem. Šīs pastāvīgās kustības dēļ pilsētas iedzīvotāji laiku mēra jūdzēs, piemēram, pilngadību sasniedzot 650 jūdzēs.

Helvards, sasniedzis 650 jūdžu vecumu, nolemj sekot sava tēva pēdās un kļūt par biedru vienā no augstākajām ģildēm - topošo skautu ģildē. Viņš savukārt iziet mācekli visās pārējās augstākajās ģildēs, lai apgūtu visas nepieciešamās prasmes, un pēc tam viņam tiek dots uzdevums doties uz dienvidiem pagātnē. Nobraucis tālu uz dienvidiem, Helvards ir pārliecināts, ka viņa pasaulei ir diezgan dīvaina hiperboloīda tipa struktūra, dienvidos planētas virsma izlīdzinās, bezgalīgi stiepjas uz sāniem, un "pagātne" un "nākotne" nav tikai virzienu nosaukumi, jo laiks dienvidos plūst ievērojami lēnāk nekā optimālā punkta tuvumā. Helvards atgriežas pilsētā ar stingru pārliecību, ka pilsētai ir vitāli svarīgi pastāvīgi virzīties uz nenotveramo optimumu.

Pēc kāda laika Helvards, izpētot apkārtni nākotnē, atklāj pilsētai nepārvaramu šķērsli - nebeidzamo ūdens plašumu. Tieši šajā laikā viņš nejauši satiek sievieti vārdā Elizabete Kāna, kura apgalvo, ka ir ieradusies no Anglijas, no Zemes. Viņa ir ļoti pārsteigta par dīvainas "pilsētas" esamību, jo patiesībā Pilsēta atrodas uz Zemes, Portugāles teritorijā, un Helvarda atklātā ūdens barjera ir Atlantijas okeāns. Agrāk Zeme ir piedzīvojusi enerģētisko krīzi, kā rezultātā dažās pasaules daļās civilizācija sabruka. Elizabete devās uz Angliju, lai atrastu informāciju par šo pilsētu, pēc tam atgriezās un pastāstīja pilsētas iedzīvotājiem patiesību par to. Pilsēta ir tikai mobila pētniecības laboratorija, kuru pirms divsimt gadiem Dienvidaustrumāzijā uzsāka fiziķis Distēns, kurš izgudroja veidu, kā iegūt neierobežotu enerģijas daudzumu, pateicoties tā sauktajam tulkošanas ģeneratoram. Tomēr, lai iegūtu enerģiju, laboratorijai ar ģeneratoru ir jāturas netālu no tulkošanas loga, kas nepārtraukti pārvietojas pa Zemes virsmu, kas vadīja pilsētu caur visu Eirāziju, būdama "optimālā". Bet tulkošanas laukam bija blakusparādības, kas ietekmēja pilsētas iedzīvotāju sajūtas un ģenētisko kodu, tāpēc viņiem šķita, ka visiem astronomiskajiem objektiem ir hiperboloidāla forma, un laiks iet citā ātrumā prom no tulkošanas loga .

Tādējādi pilsēta būs spiesta apstāties vietā, neskatoties uz to, ka Helvards un dažas citas ģildes noraidīja jauno, satraukto pasaules ainu.

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9E%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%BA%D0%B8%D0%BD%D1%83%D1%82%D1%8B%D0%B9_%D0%BC%D0%B8%D1%80

Telpas mašīna.

(angļu The Space Machine) — Kristofera Prista romāns, kurā aprakstīts divu nejaušu klejotāju ceļojums H.Dž.Velsa pasaulē.

Pirmo reizi 1976. gadā publicēts izdevniecībā „Faber un Faber Limited”, romāns seko varoņu Edvarda Tērnbula un Amēlijas Ficbibonas ceļojumiem. Pāris nokrīt uz Marsa virsmas (Tērnbula iejaukšanās dēļ) pirms marsiešu iebrukuma Zemei, kas veido H. Dž. Velsa 1898. gada romāna “Pasauļu karš” sižetu. Edvards un Amēlija, kuri strādā pie izgudrotāja sera Viljama Reinoldsa, Marsa iebrukuma sākumā izmantoja Reinoldsa telpu un laika mašīnu, lai ielēktu nākotnē. Viņi atklāj, ka cilvēki uz Marsa ir pārvērsti par vergiem.

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B0%D1%88%D0%B8%D0%BD%D0%B0_%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BD%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%B0

Raksts par Kristoferu Pristu un viņa romānu „Telpas mašīna”.

https://regnum.ru/news/2561487.html