Kristianna Brenda. Aukle Matilde

Christianna Brand

Dzimusi: 1907. gada 17. decembrī, Britu Malajā mirusi: 1988. gada 11. martā.

 

Christianna Brand ir slavena britu rakstniece, viena no pasaules slavenākajām angļu detektīvu "zelta laikmeta" meistarēm. [Daļa no krievu valodas tulkojumiem publicēti ar Marijas Brendas vārdu] Kristianna Brenda, īstajā vārdā Marija Kristianna Milna, dzimusi 1907. gada 17. decembrī Malajā un augusi Indijā. Gadu gaitā viņa ir mainījusi veselu virkni darba vietu, ieskaitot modeles, dejotājas, pārdevējas un guvernante amatu. Kristianna bija mākslinieka un bērnu grāmatu veidotāja Edvarda Ardizona māsīca, viņš bija piedzīvojumu stāsta '' Tim All Alone'' autors un ilustrators. Savu pirmo romānu “Nāve augstos papēžos” viņa uzrakstīja, kad strādāja par pārdevēju. Ideja par grāmatu radās no viņas fantāzijām piebeigt viņu arvien kaitinošo partneri. 1941. gadā viens no Brendas mīlētākajiem personāžiem, Kentas apgabala policijas pārvaldes inspektors Kokrils pirmo reizi parādījās grāmatas “Heads You Lose” lappusēs. Kopumā Kokrils parādās septiņos romānos. Visslavenākais romāns no septiņiem ir “Zaļš nozīmē briesmas”. Detektīvromānu, kura darbība Otrā pasaules kara laikā notiek nelielā slimnīcā, 1946. gadā nofilmēja filmu kompānija “Eagle-Lion Films”. Filmas zvaigzne patiesībā ir inspektors Kokrils, ko tēloja aktieris Alastērs Sems (Alastair Sim), kurš bija pazīstams ar trilleri “Stage Fright” (“Bailes no skatuves”) 1950. gadā, kas tika filmēts Hičkoka vadībā. Piecdesmitajos gados Brenda sāka interesēties par stāstu sērijām, izmēģināja savus spēkus dažādos žanros un rakstīja īsus stāstus. Viņa trīs reizes tika nominēta Edgara Allana Po balvai: par stāstiem “Inde kausā”  'Poison in the Cup' un 'Twist for Twist', kā arī par darbu “Debesis zina, kas”, kurā tika izskatīta kāda slepkavības lieta Skotijā.

Brends ir bērnu grāmatu sērijas “Aukle Matilda” autore, kuru ilustrējusi viņas brālēns. Stāsta pamatā ir Kristiannas vecmāmiņas stāsti, kas mazmeitai aprakstīja Matildes, “briesmīgi neglītās” auklītes dzīvi. Matilde piekrīt vadīt Brauna ģimenes saimniecību un izaudzināt veselu baru Braunu bērnu. Sižets atklāj, ka auklītei dotie bērni ir “ārkārtīgi nepaklausīgi”. Pēc viņu ārkārtīgi briesmīgās izturēšanās viņiem jau bija izdevies panākt tā, ka vairākas guvernantes to nevarēja izturēt, un lūdza aprēķinu no Brauna kunga. Tomēr, ierodoties auklei Matildei, viss radikāli mainās. Viņai izdodas bērniem ievest uzvedības un pieklājības normas, pēc kurām Matilde aiziet, lai atrastu jaunu ģimeni, kurai ļoti nepieciešami viņas pakalpojumi. Grāmatas turpinājumā Brauna bērni atkal sāk spēlēt trikus, un aukle atgriežas. Otrajā grāmatā “Medmāsa Matilda dodas uz pilsētu” bērni tiek nosūtīti dzīvot pie bargās tantes Adelaides uz Londonas muižu. Trešajā un pēdējā grāmatā “Māsa Matilda dodas uz slimnīcu” bērni, kuri atkal izgudro ko ļaunu, slikta joka dēļ nonāk slimnīcas gultās. Aktrise un scenāriste Emma Tompsone uz lielajiem ekrāniem atveda auklīti Matildi. 2005. gada filmas nosaukums bija “Nanny McPhee” (“Mana briesmīgā auklīte”). Otrā daļa, “Nanny McPhee and the Big Bang” (“Mana drausmīgā auklīte 2”), kuras sižets Tompsone pārskatīja arī Brandas grāmatā, tika izlaista 2010. gadā.

Kā rakstniece Brenda izmantoja pseidonīmus:  Mary Ann Ash, Annabelle Jones, Mary Roland un China Thomson. No 1972. līdz 1973. gadam viņa bija Rakstnieku-kriminālromānu autoru asociācijas priekšsēdētāja.

Avots: peoples.ru

https://www.livelib.ru/author/592428-kristianna-brend

Bibliogrāfija.

Inspector Charlesworth:

Death in High Heels (1941)

The Rose in Darkness (1979)

Inspector Cockrill:

1. Heads You Lose (1941) •  2. Green for Danger (1944) • 3. Suddenly at His Residence (1946) aka The Crooked Wreath •  4. Death of Jezebel (1948) •  5. London Particular (1952) aka Fog of Doubt • 6. Tour De Force (1955) •  The Three Cornered Halo (1957) + 1965. Blood Brothers • The Spotted Cat and Other Mysteries from Inspector Cockrill's Casebook (2002)

Inspector Chucky / Inspektors Čakijs:

Cat and Mouse (1950) •  A Ring of Roses (1977) (as by Mary Ann Ashe)

Nurse Matilda / Aukle Matilde:

1. Nurse Matilda (1964) • 2. Nurse Matilda Goes to Town (1967) • 3. Nurse Matilda Goes to Hospital (1974) •

Ārpus sēriju romāni:

The Single Pilgrim (1946) (as by Mary Roland) Welcome to Danger (1949) aka Danger Unlimited Starrbelow (1958) (as by China Thompson) Dear Mr. MacDonald (1959) Heaven Knows Who (1960) Blood Brothers (1965) My Ladies' Tears (1965) Twist for Twist (1967) Court of Foxes (1969) Alas, for Her That Met Me! (1976) (as by Mary Ann Ashe) The Honey Harlot (1978) The Brides of Aberdar (1982)

Autores krājumi:

What Dread Hand? (1968) Brand X (1974) Buffet for Unwelcome Guests (1983)

https://www.livelib.ru/author/592428-kristianna-brend

Aukle Matilde.

Kad bērni ir nepaklausīgi, kad viņi ir bezgalīgi huligāni un ņirgājas par auklītēm un guvernantēm, palīgā nāk viņa - visneglītākā, visstingrākā, visnoslēpumainākā, pati-pati ... Auklīte Matilda! Viņai ir liela melna nūja, un viņa bērniem sniedz tikai septiņas nodarbības, lai viņi kļūtu par jaukiem un labi audzinātiem paijbērniņiem. Vai jūs, puiši, arī esat nerātni? Tad gaidiet auklīti Matildu!

https://www.livelib.ru/book/1000576186-nyanya-matilda-sbornik-kristianna-brend