Krievijas kosmosa kravas kuģis pēc neveiksmīga starta nogāžas Sibīrijā

LETA/AFP, 2011. gada 24. augusts 

Trešdien no Baikonuras kosmodroma uz Starptautisko Kosmosa staciju (SKS) startējusī Krievijas raķete ar bezpilota kravas kuģi "Progress-M-12M" nav spējusi sasniegt ieplānoto orbītu un tā atlūzas nogāzušās Sibīrijā, Altaja republikā, apliecināja Krievijas kosmosa aģentūra "Roskosmos".

"Lidojuma 325.sekundē nesējraķetes "Sojuz-U" ar kravas kuģi "Progress-M-12M" trešās pakāpes dzinēja iekārtai radās traucējumi, kas noveda pie tā avārijas atslēgšanās. Transporta kravas kuģis "Progress-M-12M" noteiktajā orbītā nav izvests," teikts paziņojumā "Roskosmos" mājaslapā.

 

 

Kā pavēstīja avoti Altaja republikas drošības dienestos, kosmosa kuģis kopā ar nesējraķetes trešo pakāpi nogāzies neapdzīvotā vietā taigā.

Kā aģentūrai "RIA Novosti" pavēstīja Altaja republikas Čoiskas rajona priekšsēdētājs Aleksandrs Borisovs, atlūzas nogāzušās taigas rajonā, kur atrodas riekstu vācēji, atlūzu nokrišanas vietā varēja atrasties cilvēki, taču ziņu par upuriem nav.

"Sprādziena spēks bija tik liels, ka 100 kilometru attālumā gandrīz izbira stikli. Es šeit dzīvoju 40 gadus, mēs esam pieraduši pie tā, ka šeit krīt [nesējraķešu] pakāpes, taču tik spēcīga sprādziena ne reizi nav bijis," sacīja Borisovs.

Pēc viņa teiktā, informācija par upuriem pašlaik nav "un arī nevar būt", jo reģionā jau ir nakts un avārijas vieta ir grūti pieejama. Informācija par to, vai ir cietušie, būs ne agrāk kā ceturtdien plkst.11 pēc vietējā laika (plkst.7 pēc Latvijas laika), jo uz atlūzu nokrišanas vietu speciālisti dosies vai nu ar helikopteriem, vai kāpurķēžu transportu.

Savukārt Krievijas misijas kontroles dienests paziņoja, ka pēc apgādes kosmosa kuģa avārijas nav nepieciešams evakuēt sešu cilvēku SKS apkalpi.

"Protams, mums ir jāizpēta situācija, taču provizoriski varam teikt, ka tā nav tik kritiska, ka mums būtu jārunā par priekšlaicīgu SKS apkalpes locekļu atgriešanos," sacīja misijas kontroles dienesta preses pārstāvis Vladimirs Solovjovs.

Kosmosa kuģim pēc divām diennaktīm SKS bija jānogādā vairāk nekā 2,6 tonnas materiālu, tostarp pārtika, ūdens, degviela, iekārtas un dāvanas.

Kā pavēstīja avots "Roskosmos", tā ir pirmā reize kopš 1978.gada, kad kravas kuģim "Progress" nav izdevies orbitālajā stacijā nogādāt kravu. "Faktiski tā ir pirmā reize mūsu pilotējamo lidojumu vēsturē, kad kravas kuģa starts nav noritējis pēc plāna. Kopš 1978.gada nekas tāds ar "Progresiem" nav noticis," piebilda avots.

http://www.diena.lv/pasaule/papildinata-krievijas-kosmosa-kravas-kugis-pec-neveiksmiga-starta-nogazas-sibirija-13899766

Sērijas "Progress" kuģi: nedaudz statistikas.

24.08.2011

Neveiksme palaižot kuģi "Progress-M-12M" kļuva par pirmo avāriju, palaižot dotā tipa kuģus, kas tiek izmantoti no 1978. gada janvāra.

Bet pa visam "Progresi" dažādās modifikācijās no Baikonuras kosmodroma ir tikuši palaisti 136 reizes (ieskaitot šodienas startu). Tajā skaitā 43 reizes bāzes variantā (viena starta laikā neatvērās sistēmas "Igla" antena un kuģis ieguva nosaukumu "Kosmoss-1669"), 67 reizes variantā "Progress-M", 11 reizes kā "Progress-M1", 12 reizes kā "Progress-M-M" un trīs reizes speciālos variantos (zinātniskā laboratorija "Gamma" 1990. gadā, "Progress-M-CO1" 2001. gadā un "Progress-M-MIM2" 2009. gadā).

135 reizes kuģi izgāja orbītā ap Zemi. Diemžēl, tagad šajā, visumā lieliskajā statistikā jāieved korekcija - "viens starts ir bijis avārijas".

K.I.

http://www.novosti-kosmonavtiki.ru/content/news.shtml