Korijs Doktorovs. Liberālis.

 Korijs Doktorovs (angļ. Cory Doctorow, dzimis 1971. gada 17. jūlijā, Toronto) — kanādiešu rakstnieks-fantasts, žurnālists, blogeris, filozofs, cīnītājs par autortiesību sistēmas liberalizāciju.

Doktorovs ir dzimis trockistiski noskaņotu pasniedzēju ģimenē. Mācījies četrās universitātēs, bet nevienu nav pabeidzis. No jaunības iesastījies dažādās ekoloģiskās organizācijās. 2000. gadā saņēmis Džona Kempbela prēmiju. Pašlaik strādā Londonā, ieņem tiesību aizstāvošas organizācijas Elektronisko robežu fonds koordinatora posteni.

Korijs Doktorovs ir piekritējs būtiskām likumu izmaiņām intelektuālā īpašuma sfērā, tos mīkstinot.

 

 

2008. gada 3. februārī Doktorovam piedzima meita, kas ieguva vārdu Poēzija Emelīna Fibonači Nautilusa Teilore Doktorova.

Raksta īsos un garos stāstus, romānus, kas tiek izvietoti Internetā ar brīvu piekļuvi.

Doktorovs uzskata, ka likumi par informācijas kopēšanu ir jāmīkstina, lai brīva apmaiņa ar visu veidu elektronisko informāciju būtu legāla. Viņš arī uzstājas par failu apmaiņas aizsardzību. Viņš uzskata, ka īpašniekiem jābūt tiesībām tikai uz savu elektronisko failu pārdošanu un, ka likms jāpiemēro tikai tad, ja cilvēks, kas failu ir lejupielādējis, cenšas šo produktu pārdot, uz ko viņam nav tiesības.

Doktorovs ir DRM pretinieks, sakot, ka tie ierobežo elektroniskās informācijas brīvu izplatību un bieži rada neērtības lietotājam, kas ievēro likumus (ieskaitot problēmas ar reģistrāciju, ja tās rodas, lietotājs zaudē iespēju piekļūt saviem pirkumiem un nevar tos pārnest un citiem nesējiem un platformām).

Korija Doktorova pirmais romāns «Down and Out in the <st1:place><st1:placename>Magic</st1:placename> <st1:placetype>Kingdom</st1:placetype></st1:place>» kļust par pirmo romānu, kas izdots ar vienu no Creative Commons licencēm. Šī licence ļauj lasītājiem izplatīt grāmatas elektronisko versiju ar noteikumu, ja viņi ar to nepelna naudu un nerada savus darbus uz dotā darba bāzes. Elektroniskais izdevums tiek publicēts vienlaikus ar papīra izdevumu, tas ir, grāmatu vai publikāciju žurnālā.

2003. gada martā, licence, pēc kuras tika izplatīts romāns «Down and Out in the <st1:place><st1:placename>Magic</st1:placename> <st1:placetype>Kingdom</st1:placetype></st1:place>»

tika nomainīta ar citu Creative Commons licenci, kas atļāva radīt citus darbus, tādus kā — fan fiction, tomēr komerciāla izplatīšana joprojām tika aizliegta. 2003. gada augustā stāsts, kas bija romāna sikvels tika publicēts saitā Salon.com.  Citi Korija Doktorova darbi tika izdoti uz Creative Commons licences bāzes, kas aizliedz šādus blakus darbus radīt un elektroniskā veidā kļūst pieejami bez maksas vienlaikus ar papīra izdevumu iznākšanu.

2000. gadā Korijs Doktorovs iegūst «John W. Campbell Award for Best New Writer» balvu, 2003. gadā - «Locus Award for Best First Novel» balvu par savu romānu «Down and Out in the <st1:place><st1:placename>Magic</st1:placename> <st1:placetype>Kingdom</st1:placetype></st1:place>»  un Sunburst balvu kategorijā «Labākā kanādiešu grāmata zinātniskās fantastikas žanrā» par stāstu krājumu «A Place So Foreign and Eight More» 2004. gadā. Novele «0wnz0red» bija nominēta Nebula balvai 2003. gadā.

2008. gadā Doktorovs izdeva romānu «Little Brother» uz licences Creative Commons Attribution-Noncommercial-ShareAlike bāzes. Romāns 2009. gadā tika nominēts Hugo Award.

http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0%BE%D0%BA%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%BE%D1%83,_%D0%9A%D0%BE%D1%80%D0%B8

http://en.wikipedia.org/wiki/Cory_Doctorow

Korija Doktorova romāns «Jaunākais brālis».

«Jaunākie brāļi» - pret visvareno Vecāko brāli. Septiņpadsmit gadus vecs hakeris un viņa komanda — pret Sistēmu. Viņi ir Tīkla karaļi, viņi ir pārliecināti, ka spēj visu.

Taču Sistēma izseko jebkuru no mums...

Un katrs no mums jebkurā brīdī var nokļūt tās nagos.

Brīvība jau sen ir kļuvusi par mītu. Cilvēki ir bqandinieki lielajā valdību un specdienestu spēlē.

Un katram, kas grib dot Sistēmai atbildes triecienu, ir jābūt ārkārtīgi drosmīgam un, galvenais, ļoti, ļoti gudram...

http://knizhnik.org/page/kori-doktorou-mladshij-brat.html