Klods Pontī. Cālēns Blēzs un Dzimiņas Dīnas forti

Ieskats autora daiļradē un biogrāfijā

Kādu rītu maskotais Cālēns Blēzs pamodina visu lielo cāļu saimi un paziņo, ka viņiem atlikušas tieši desmit dienas, lai uzceltu Dzimiņas Dīnas svētku fortus. Šajā brīdī lasītājs tiek ierauts fantasmagorisku tēlu pārpilnā ceļojumā pa grāmatas lappusēm – detalizētās lielizmēra ilustrācijās ir iespējams sīki izpētītīt, kā cālēni izvēlas īstos Grānus labākajam ūdenim, sarok šokolādi pazemes tuneļos, dodas pēc cukura uz kalniem un nodarbojas ar Mīcīklu. Ilustrācijās ņirb paralēli sižeti un komiskas detaļas, kuru izpētei nepietiek ne ar diviem, ne trim grāmatas lasījumiem, bet galvenā varoņa maskotā Blēza atrašana grāmatas lappusēs brīžam kļūst par īstu izaicinājumu.

Ar sirreālo un komisko Pontī rotaļājas arī tekstā – jaundarinājumi un vārdrotaļas atrodamas katrā grāmatas lappusē, arī pašā nosaukumā ietvertie Dzimiņas Dīnas forti ir ausīmdzirdama norāde uz dzimšanas dienas torti. Vārdu spēļu atveidē liela nozīme ir tulkotājas Gitas Grīnbergas valodas lokanībai.

Klods Pontī (Claude Ponti) ir produktīvs grāmatu autors, gleznotājs un ilustrators, kurš ir labi pazīstams pateicoties savai spējai lasītājam uzburt humoristisku un absurdu sapņu pasauli. Savu pirmo bilžu grāmatu „Adeles albums” viņš radīja, lai iepriecinātu savu jaunāko meitu; kopš tā laika viņš ir sarakstījis vairāk nekā 60 bērnu grāmatu. Pontī darbos dabas spēki bieži vien ir nevaldāmi, neprognozējami un postoši. Tomēr viņa mazie varoņi spēku tikt galā ar dažādām likstām un vērst visu par labu rod solidaritātē, ģimenē, draudzībā vai morālajās/garīgajās vērtībās.

http://www.lielsmazs.lv/index.php/lv/gramatas/calens_blezs_un_dziminas_dinas_forti/

Autors.

Klods Pontičelli, zināms arī kā Klods Ponti  dzimis 1948. gada 22. novembrī Lunevilā (Lotringijā, Francijā). Viņš ir bērnu grāmatu autors un ilustrators. Viņa grāmatas ir slavenas ar fantastisko grafisko dizainu, kā arī ar iztēles pilniem un dzejiskiem stāstiem. Tādējādi viņš joprojām  ir ikonisks un pilnvērtīgs mākslinieks ar savu unikālo un atšķirīgo Visumu.

Kloda Ponti tēvs bija «hronoanalizators», bet māte bija skolotāja. Diplomu viņš ieguva 1967. gadā. Viņš apmeklēja Aix-en-Provence mākslas skolu, pēc tam studēja citas tēmas: literatūru un arheoloģiju.

No 1968. līdz 1984. gadam viņš kļuva par franču laikrakstu preses karikatūristu. Viņš eksponēja savus darbus Parīzē no 1972. līdz 1978. gadam. Viņš arī iesniedza dažas ilustrācijas bērnu literatūras redakcijai. Viņš bija "Epinal Imagerie" mākslinieciskais vadītājs.

Viņas meitas Adeles dzimšana 1985. gadā bija iemesls viņa kā bērnu autores karjerai. Sākumā viņa darbi bija paredzēti viņa bērnam. Pirmo, Adeles albumu, 1986. gadā publicēja "Gallimards". Pēc tam lielāko daļu viņa grāmatu izdod "l’École des Loisirs".

2009. gadā viņš izveidoja tiešsaistes virtuālo muzeju «Le Muz», kurā ir redzami visu pasaules bērnu darbi.

Klods Ponti raksta romānus arī pieaugušajiem, pat ja viņš ir vairāk pazīstams ar saviem darbiem  bērniem.

https://en.wikipedia.org/wiki/Claude_Ponti

Facebook lapa.

https://www.facebook.com/ponticlaude/