Kas dzīvo tanī pusē

image001Dienas Izklaide, 07.06.2012.

Igauņu dziedātāja Īrisa ierodas Rīgā ar saviem dāsni aranžētajiem sapņiem un debijas albuma The Magic Gift Box programmu

Mazliet gotiska, mazliet pretencioza, taču mērķtiecīga, melodiski ekscentriska un nenoliedzami talantīga – igauņu dziedātāja Īrisa, īstenojot savu Baltijas iekarošanas stratēģiju, gatavojas savam lielākajam šovam Rīgā, kas nākamajā trešdienā, 23. Jūnijā, notiks koncertzālē Palladium. Latvijas publikai viņa jau ir pazīstama – Īrisa iesildījusi Instrumentu koncertus un uzstājusies festivālā Pozitivus. Šai vizītei ir objektīvs iemesls – pavasarī iznāca mūziķes debijas albums The Magic Gift Box, kuru izdevusi varenās ierakstu kompānijas EMI Somijas filiāle. Ar šo materiālu māksliniece klātienē vēlas iepazīstināt klausītājus Latvijā.

Mazā, jaukā ikona

Īrisai patlaban labi iet Igaunijā un Somijā. Dziedātājai ir aktīvs un čakls menedžeris – Tomass Olljums, viņš strādā ar vairākām igauņu grupām, veiksmīgākā no tām ir Ewert and The Two Dragons, par kuru fano arī Latvijā, un šis ansamblis cer veiksmīgi izrauties ārpus Baltijas robežām. Īrisas koncertu Rīgā iesildīs vēl divi Tomasa Oljuma klienti – dinamiskais ansamblis Malcolm Lincoln un projekts Tiger Milk. Īrisa mēģina nostiprināt pozīcijas Baltijā un Ziemeļeiropā – kamēr nav iekarots „māju reģions” un kaimiņvalstis, nav ko sapņot par popularitāti visā Eiropā.

 

 

Vasarā Īrisa uzstāsies vaitrākos lielos festivālos Somijā, viņa būs dzirdama arī festivālā Summer Sound, kas notiks Liepājā 6. – 7. Jūlijā. „Viens no mūsu mērķiem ir nodrošināt Īrisai spēcīgas koncertizpildītājas reputāciju. Ja cilvēki dzird viņas dziesmu radio vai redz fotogrāfiju, viņiem šķiet, ka Īrisa ir popmāksliniece, trausla, jauna meitene. Taču viņa ir ļoti iespaidīga tieši koncertā – viņai ir tāds blieziens!” apgalvo Tomass Olljums.

Viņš uzsver, ka Igaunijas un Baltijas kontekstā Īrisa ir unikāla ar to, ka uzdrošinās būt citāda. „Viņa ir pārliecināta par saviem spēkiem. Mūsu reģionā dziedātājas lielākoties ir smukas meitenes ar maigu balsi, kuras izvēlas dziedāt „drošu”, neizaicinošu repertuāru – meinstrīma popdziesmas un vietējo estrādes klasiku. Īrisa dzied par vienradžiem, lieliem sikspārņiem, gumijas lācīšiem. Klausītājam ir jāiedziļinās viņas mūzikas saturā, lai saprastu, par ko tad īsti ir viņas dziesmas. Visas pārējās dziedātājas ir vienā Daugavas pusē, bet Īrisa – otrā. Un vēl – viņa ir ikoniska. Varbūt smieklīgi to teikt par mūziķi, kura ir karjeras sākumposmā, taču Īrisā es saredzu īpašības, kas piemīt Bjorkai, Enijai Lenoksai, Debijai Harijai un Keitai Bušai. Viņa nav mākslīgi radīts projekts. Viņa negrib būt līdzīga nevienam citam. Viņa ir mūziķe, dziesmu autore, dziedātāja – un viņai ir tikai 20 gadu,” saka Īrisas menedžeris.

Un pirms mēs aizmigām

Albumā The Magic Gift Box ir sapņu iedvesmota mūzika, sarunā ar Izklaidi skaidro Īrisa. Tikai nedomājiet, ka dziesmas ir klusas un minimālistiskas – tās ir dāsni aranžētas, skaļas un „elektrificētas”, aicina izkustēties rituālā dejā. Īrisa vēl ir pavisam jauna, tāpēc nav brīnums, ka dažkārt viņai gribas izklausīties noslēpumainākai, dīvainākai un ezoteriskākai, nekā viņa patiesībā ir.

„Vai jums ir pazīstama sajūta, kad pamostaties naktī no murga? Lai nomierinātos, jūs vispirms nedaudz uzdejojat savā istabā. Nespējot atkal aizmigt, jūs sapņojat par mīlestību, savu dzīvi un mērķiem, uzdodat sev jautājumu, kas jūs esat, sarunājaties par to visu ar neredzamiem draugiem. Pamazām jums izdodas aizmigt, un jūs nonākat dažādās sirreālās ainās, satiekat gumijas lācīšus un citus personāžus. Mana albuma dziesmas ir par cīņu starp reālo un sapņu pasauli,” dziedātāja piebilst.

Uzstājoties dažādās valstīs, Īrisa ir sapratusi, ka atšķiras nevis klausītāji, bet temperaments. „Igauņiem ir stereotips, ka viņi ir lēni un bikli, - mums to ir teikuši bieži, un cilvēki tam ir sākuši ticēt, lai gan es tam nepiekrītu. Nopietns mūzikas bizness Igaunijā ir kaut kas jauns, un mēs vēl neuzdrošināmies pilnīgi atbrīvoties un izpaust sevi, teiksim, tādā publiskā situācijā kā koncerts. Latviešiem tas izdodas labāk – viņi prot atraisīties, ļauties plūsmai un sākt kārtīgu ballīti, kā to pierāda festivāls Pozitivus. Somi ir pieraduši apmeklēt koncertus un festivālus, viņiem nav bail atlaist, taču viņi nav tik aktīvi, enerģiski un traki, kā latvieši,” uzskata Īrisa.

Anime varoņu stila padomi

Kuri mūziķi Īrisu ir visvairāk iedvesmojuši? „Bjorka – viņai ir ļauts darīt visu, ko pati vēlas. Enija Lenoksa – man patīk viņas balss un dziesmu pasniegšanas veids. Nellija Furtado – viņa rada izcilu popmūziku, kurā ir jūtams kaut kas ļoti īpašs. Patriks Vulfs – ģēnijs, kurš nav pietiekami novērtēts. Imodžena Hīpa – dziedātāja, dziesmu autore, producente un skaņu inženiere. Kanje Vests – viņa mūzikā ir satriecoša ritmiska struktūra, dziesmas ir fantastiski producētas. Kerli – pirmā Igaunijas popmūziķe, kurai ir izdevies pieteikt sevi pasaulē. Nataša Hāna jeb Bat for Lashes – viņai ir unikāla vizuālā identitāte, mani uzrunā mistērija šīs mūziķes tēlā. Mani iedvesmo tas, ko dara The Cure līderis Roberts Smits,” stāsta Īrisa. Klasiskajā mūzikā viņa izceļ Klodu Debisī, kā arī divus japāņu skaņražus – Džo Hisaisi, kurš sacerējis mūziku vairākām Hajao Mijadzaki un Takesi Kitano filmām, un videospēļu mūzikas komponistu Nobuo Uemacu.

Īrisas stilā ir jūtama japāņu ietekme: „Man patīk japāņu māksla un tradicionālā kultūra, kā arī anime, kurā savienojas nevainība un dīvainība. To mistiku un maģiju var sajust Hajao Mijadzaki animācijas filmās Gariem līdzi un Ceļojošā pils. Stila padomus man sniedza daudzi japāņu tēli: Juko Ičinara no mangas xxxHolic, zāļu tirgotājs no animācijas seriāla Mononoke un Nana Osaki no mangas Nana.” Mūziķi ietekmējusi arī videospēle Spyro un tās galvenais varonis pūķis Spairo. Īrisa lasa fantāzijas literatūru – Terija Pračeta un Rodžera Zelaznija romānus. Par saviem iecienītākajiem pasaku varoņiem viņa uzskata Mazo princi, Češīras kaķi un filmas Bezgalīgais stāsts zvaigzni pūķi Falkoru.