Kāpēc pūķi varēja spļaut uguni

Publicēts žurnālā "Nauka im žizņ", 2018. gada 4. numurā.

Visi zina, ka pūķi parasti ir spējīgi izelpot uguni. Amerikāņu paleontologs Filips Senters mēģināja saprast iespējamo mehānismu, kas ļautu spļaut uguni šīm sen izmirušajiem reptīļiem (latīņu vārds "draco", kā arī grieķu vārds "δράκοv", apzīmē čūsku, tas ir reptīli).

 

Par pūķiem (drakoniem) stāsta Indijas, Ķīnas, Mongolijas, Japānas, Meksikas un citu valstu folklora. Pūķu apraksti Eiropas avotos parādās Viduslaikos. V gadsimta teiksmās jau minēts, ka pūķis spēj lidot un izelpo uguni. No X gadsimta to sāk attēlot ar spalvas klātiem spārniem un ar divām kājām. No XIII gadsimta pūķis iegūst otro kāju pāri un ādainus spārnus kā sikspārnim. ap to laiku, kad XIX gadsimtā naturālisti atklāja izmirušo reptīļu atliekas, Eiropas mākslinieki jau 400 gadus zīmēja pūķus, kas bija ļoti līdzīgi dinozauriem un pterozauriem.

Pūķa spējai lidot nav nekā neiespējama, atcerēsimies tos pašus pterozaurus - tie jau arī pieder reptīļiem. Principā, kaut kas līdzīgs uguns spļaušanai ir zināms arī šodienas dzīvnieku pasaulē. Bombardiervabole apdedzina uzbrucējus ar karsta tvaika strūklu, kuras temperatūra ir pat 100 grādi, tā rodas ūdeņraža pārskābes un hidrohinona reakcijā (abas vielas tiek sintezētas īpašos vaboles dziedzeros un tiek izsviestas briesmu brīdī). Iespējams, ka daži lidojoši un uguni elpojoši gigantiski reptīļi neizmira pirms 60 miljoniem gadu kopā ar pārējiem dinozauriem, bet izdzīvoja, līdz parādījās cilvēki, paspējot demonstrēt viņiem savas spējas, beigās stāsti par tiem tika nodoti no paaudzes uz paaudzi.

Kā viņi spēja no rīkles spļaut ārā uguni? Te eksistē vairākas hipotēzes. Ir zināmas gāzes un šķidrumi, kas uzliesmo, saskaroties ar gaisa skābekli (arsīns, fosfīns, niķeļa karbonils). Iespējams, ka pūķu atraugas sastāvēja no tādiem savienojumiem. Vai arī zālēdāju pūķu kuņģos veidojās degoša gāze metāns, kā tas notiek mūsdienu govju kuņģos.  Medicīnas literatūrā ir aprakstīti gadījumi, kad cilvēkam ar nenormālu kuņģa floru arī veidojās metāns, kas aizdegās, kad viņš smēķēja. Pūķiem vajadzēja kaut kā aizdedzināt savas degošās gāzes. Kā viņi to darīja?

Pāri par divsimt zivju sugām ir elektriski orgāni, dažām tie ir tik spēcīgi, ka ļauj nogalināt upurus. Kāpēc nevarētu domāt, ka dažiem dinozauriem, kas bija izdzīvojuši līdz cilvēka rašanās brīdim uz Zemes, mutē varētu būt pietiekami augsta sprieguma orgāns, lai radītu dzirksteli, aizdedzinot degošo gāzi? Pēc otras hipotēzes, dzirksteli varētu radīt statiska elektrība. Pūķi klāja raga zvīņas. kad viņam vajadzēja izmest liesmas, viņš saboza zvīņas uz mutes un sāka tās berzēt; tā radās dzirkstele, kas aizdedzināja degošo gāzi.

Beidzot ķīmiķiem ir pazīstami tādu ķīmisko vielu pāri, kas aizdegas, kad rodas to kontakts - degviela un oksidētājs. Tos izmanto degbumbās un kā raķešu degvielu. Iespējams, ka pūķis izsvieda dažādos leņķos (teiksim, no nāsīm) divas tādu šķidrumu strūklas, kas saskaršanās vietā uzliesmoja. Starp citu, šis variants pasargātu dzīvnieku no apdegumiem, tāpēc ka aizdegšanās notiktu zināmā attālumā no viņa purna.

Kā zināms, daudziem dinozauriem uz galvas vai muguras bija izaugumi, bieži - visai dīvainās formās. Iespējams, ka tie bija rezervuāri, lai glabātu degošus šķidrumus vai gāzes.

Tātad mūsu tālie senči varēja sastapt dažus zvīņnešus dzīvus, tie varēja izvirt liesmas un, saglabāt par to atmiņas teiksmās. Kas attiecas uz to, ka dažiem pūķiem bija trīs galvas - tas ir pārspīlējums, hiperbola, kas raksturīga mītiem. Zinātnei tādi dinozauri nav zināmi.

Pēc raksta: Philip J. Senter. Fire-breathing Dinosaurs? // Skeptical Inquirer, 2017, Nr. 4 materiāliem.