Kaislības ap jauno epizodi VII. _2

"Zvaigžņu karu" turpinājums: pagātne un nākotne. 3. daļa. Iepriekšējo lasiet šeit.

Alekseja Jonova un Dmitrija Zlotņicka raksts no žurnāla "Mir fantastiki" 2013. gada februāra numura.

Vai kādreiz Džordžs Lukass apstāsies pie sešām filmām, vai arī uzfilmēs visas deviņas. Lai gan tā vienmēr ir bijusi viena filma, kas sadalīta deviņās daļās. Tā ir viena liela sāga, tāltālā galaktikā dzīvojošas ģimenes vēsture. (Riks Makollums, jaunās triloģijas producents)

Ko mums gaidīt?

Fani internetā tūlīt sāka sapņot, ka scenārija pamatā būs viņu iemīļota grāmata, komikss vai spēle. Visvairāk runāja par Timotija Zana “Trauna triloģiju”, kuras darbība notiek tieši pēc oriģinālās triloģijas notikumiem. Ekranizācijas kandidātos tika izvirzīts arī “Jaunais džedaju ordenis” - par varonīgās trijotnes bērniem – un “Dārts Plegass” - stāsts par jauno Palpatīnu. Visdrosmīgākie sapņoja par filmu pēc lomu spēles Knights of the Old Republic.

 

 

Taču fanu sapņiem nebija lemts piepildīties. Diezgan drīz avots no Lucasfilm iekšienes paziņoja, ka septītā epizode pastāstīs pavisam jaunu stāstu. Kas principā ir loģiski. Pat neņemot vērā Lukasa attieksmi pret grāmatām un komiksiem par viņa Visumu, to ekranizācija būtu neizdevīga vairāku iemeslu dēļ.

Vispirms, tas tomēr ir Džordža Lukasa stāsts. Un, kaut arī scenāriju septītajai epizodei rakstīs Oskara laureāts Maikls Ārndts, “Zvaigžņu karu” radītājam būs radošā konsultanta loma. Turklāt video interviju sērijā, ko izlaida Lukass un jaunā Lucasfilm prezidente Ketlīna Kenedija tiek runāts, ka tieši Džordžs ir izdomājis pamatu jauno epizožu sižetam.

Vēl vairāk, uz septīto epizodi kinoteātros ieradīsies cilvēki, kuri “Zvaigžņu karus” labākā gadījumā pazīs pēc sešām esošām filmām, bet daudzi vispār iepazīsies ar tiem pirmo reizi. Lai neatbaidītu jauno auditoriju, scenāristi noteikti rakstīs stāstu, ko saprastu arī tie, kas nav iepazinušies ar Paplašināto Visumu.

No otras puses, diezin vai Disney vadība iegādājās Lucasfilm tādēļ, lai uzreiz sabojātu attiecības ar jau esošajiem faniem. Tāpēc Sāgas pielūdzēji ir tiesīgi gaidīt atsauces uz grāmatām, spēlēm un komiksiem vai pat iemīļotu varoņu parādīšanos.

Pagaidām neviens nezina, par ko būs Sāgas jaunās epizodes un kādā laikmetā risināsies to darbība, un kas kļūs par tās jaunajiem varoņiem. Lai gan variantu Disney nemaz nav tik daudz.

Jauns laikmets, jauni varoņi.

No pirmā acu uzmetiena, visvienkāršākais un loģiskākais solis būtu paņemt pavisam jaunus personāžus un laikmetu – teiksim pārnest darbību pāris gadsimtu uz priekšu. Tas uzreiz ļautu tikt galā ar daudzām problēmām. Līdz minimumam zustu risks sagraut kanonu, ko tik ļoti augstu vērtē fani. Scenāristiem būtu radoša brīvība un varētu aizmirst par Forda, Hemila un Fišeres solīdo vecumu. Arī dizaineriem nevajadzētu atskatīties uz oriģinālās triloģijas stilistiku, kas savam laikam nebija slikta, bet mūsdienu blokbasterā izskatītos vecmodīgi. Turklāt, patstāvīga filma, kas nav saistīta ar iepriekšējām epizodēm, kļūtu par lielisku ”ieejas punktu” jaunai skatītāju paaudzei.

Tāds variants ir labs, ja nebūtu pārītis svarīgu “bet” - Lukasa iepriekšējie plāni un nerimstošas baumas Luka, Hana un Leas atgriešanos septītajā daļā.

Vecā gvarde atkal ierindā.

Gandrīz tūlīt pat pēc septītās epizodes anonsa klasisko filmu zvaigznes vienā balsī sāka teikt, ka viņām nav nekas pret to, lai atgrieztos pie savām lomām. Problēma tikai tā, ka Fordam ir jau pāri septiņdesmit un viņa partneri nav daudz jaunāki un jaunāks neviens nepaliek. Protams, modernajā kino vecums vairs nav tāda problēma – ar filmu “Trons: mantojums” studija Disney uzskatāmi nodemonstrēja, ka māk padarīt jaunākas vecās zvaigznes. Taču kauju un pakaļdzīšanās ainās aktierus būs jānomaina ar dublieriem. Vai arī būs jāatsakās no idejas atdzīvināt klasisko trijotni un paņemt viņu lomām jaunus aktierus.

Tiešs stāsta turpinājums par Luku un viņa kompāniju ar lielu varbūtību atstātu no Paplašinātā Visuma izdegušu lauku. Pašu Lukasu tāda varbūtība diezin vai baida. Taču, ja trešā triloģijā varoņi atkal glābs galaktiku no kārtējām briesmām, tas padarīs mazāk vērtu viņu uzvaru pār Impēriju klasiskajās filmās. Tāpēc visreālākais liekas trešais scenārijs.

Bērni un mazbērni.

Daudz reālāks liekas variants, kurā Fords, Hemils un Fišere patiešām tēlos Hanu, Luku un Lea, tikai attiecīgi tie jau būs novecojuši varoņi, kas kļūs par jaunās paaudzes aizbildņiem. Tas pilnībā saskan arī ar dažām Lukasa iestrādnēm un ar Paplašināto Visumu. Arī tērēt spēkus digitālai atjaunināšanai un dublieru baram nav vajadzīgs.

Saskaņā ar grāmatām, “pašreizējā momentā” Tāltālajā Galaktikā ir pagājuši apmēram četrdesmit gadi kopš beigušies oriģinālās triloģijas notikumi. Džedaju ordenis ir atjaunots, pēc vairākiem lieliem kariem Tāltālajā Galaktikā ir iestājies nosacīts miera posms. Luka dēlam Benam ir apmēram divdesmit gadi un viņš droši iet pa tēva pēdām. Hana un Leas meitai Džeina jau ir pārkāpusi trīsdesmit gadu robežu un ir kļuvusi par džedaju meistari, aug arī viņu mazmeitiņa Allana. Jūk jums arī jaunā paaudze un periods, kuram var izgudrot jaunu globālu konfliktu, kas neprasa iepazīšanos ar grāmatām. Visai loģisks un neslikts variants.

Protams, nav izslēgts, ka septītā epizode pārnesīs mūs uz kādiem četrdesmit-piecdesmit gadiem uz priekšu un Bena, Džeinas un Allanas vietā mēs ieraudzīsim pavisam citus jaunus personāžus, bet filmas priekšvēsturei nebūs nekā kopīga ar romānu sižetiem. Un tad uz Paplašinātā Visuma kanoniem varēs likt krustu.

Laikam velti runāt, ka vēsts par to, ka Lukass ir pārdevis “Zvaigžņu karus” fanu armijai kļuva par šoku. Daļa no faniem uztvēra šo vēsti ar negatīvām emocijām, baidoties, ka Disney izmainīs Tāltālo Galaktiku līdz nepazīšanai, vai arī vispār par galveno varoni padarīs Mikijpeli.

Līdzīgi noskaņojumi bija vērojami pirms pāris gadiem Marvel fanu vidū, kad šis visums arī nokļuva Disney īpašumā. Taču izdevniecības politikā jaunie īpašnieki iejaukties nesāka. Komiksi turpina iznākt, tajā skaitā pavisam nopietni un drūmi. Bet kino un teleekranizāciju ir kļuvis tikai vairāk un tās ir kļuvušas tikai vēl labākas – pietiek atcerēties “Atriebējus”. Pagaidām Disney rāda, ka prot apieties ar citu idejām. Kā mums liekas, studija ir pelnījusi zināmu uzticības kredītu arī attiecībā uz “Zvaigžņu kariem”.

[Sīku informāciju par Skaivokeru dzimtu var iegūt šeit: http://starwars.wikia.com/wiki/Skywalker_family

un tad jau katrs var tālāk veidot savas versijas par to, kas varētu notikt VII un tālākajās sērijās, ja Lukass kaut cik respektēs paplašināto Visumu. Man gan liekas, ka būs vēl divus gadus jāpaciešas, kamēr kas kļūs skaidrāks – t.p.]