Kaislības ap jauno epizodi VII._1

"Zvaigžņu karu" turpinājums: pagātne un nākotne. 2. daļa. Iepriekšējo lasiet šeit.

Alekseja Jonova un Dmitrija Zlotņicka raksts no žurnāla "Mir fantastiki" 2013. gada februāra numura.

Vai kādreiz Džordžs Lukass apstāsies pie sešām filmām, vai arī uzfilmēs visas deviņas. Lai gan tā vienmēr ir bijusi viena filma, kas sadalīta deviņās daļās. Tā ir viena liela sāga, tāltālā galaktikā dzīvojošas ģimenes vēsture. (Riks Makollums, jaunās triloģijas producents)

Es esmu noguris, es pagaidīšu.

Ar katru gadu Džordžs ar vien tālāk atgāja no idejas par trešo triloģiju. Iespējams, ka viņš tā arī nespēja izdomāt pienācīgu sižetu. Izstāstīto notikumu priekšvēsture jau bija izstāstīta daudz sīkāk, ne kā tās sekas, par kurām režisors runāja tikai vispārīgos vārdos. “Man ir bloknots, kas pilns ar piezīmēm šajā sakarā. Ja man radīsies tādas ambīcijas, es varu izdomāt, kas notiks ar Luku tālāk” (Džordžs Lukass, 1981.) Nav brīnums, ka Lukas vispirms nolēma filmēt prikvelus. [Tagad stāvoklis ir vēl sarežģītāks. Ir iznākuši daudzi desmiti romānu, kuros aprakstīti nākošie notikumi, ir paplašinātais Visums, kā tajā ierakstīt savus notikumus, lai nesagrautu to? Ko teiks fani, ja tas tiks sagrauts? Tad jau jāuzņem filmas pēc kādas gatavas triloģijas, bet tad slava būs jādala ar kādu citu... - t.p.]

 

 

Turklāt, Lukas banālā veidā bija noguris. Noguris no pastāvīgā stres, filmēšanas procesa, aktieru jociņiem, uzbāzīgās preses un pielūdzēju uzmanības. Režisoram sākās problēmas ģimenē. Lukasa sievai Māršai “Zvaigžņu kari” apnika jau tad, kad filmēja pirmo epizodi, kuru viņai, turklāt, vēl nācās montēt. Graujošie panākumi, kas uzgāzās uz vīra galvas, atstāja viņam maz laika ģimenei. Iespējams, tieši tāpēc Džordžs nolēma pabeigt stāstu ar “Džedaja atgriešanos”. Viņš pacentās sasaistīt visus nepabeigtās sižeta līnijas un nobeigt tās pēc iespējas viennozīmīgi. Tieši tā Lea pārvērtās par Luka māsu, jo ievest vēl vienu galveno varoni vienas filmas dēļ Lukasam likās pārmērība.

Atņemot trešajai triloģijai sižeta bāzi, režisors faktiski pārvilka pār to krustu. Taču fani un prese, atceroties iepriekšējos režisora vārdus, turpināja jautāt par nākošo filmu likteni. Tad Džordžs sāka domāt par jauniem Luka, Hana un Leas piedzīvojumiem. Pēc jaunās versijas starp oriģinālo un trešo triloģiju bija jāpaiet vairs ne divdesmit, bet četrdesmit gadiem. Novecojušie varoņi satiekas, lai piedzīvotu vēl dažus piedzīvojumus un nodotu stafeti jaunajai paaudzei. Tas bija vismazāk izstrādātais variants, tāpēc ka Lukass ne visai ticēja, ka to var realizēt un preses konferencēs viņš runāja tikai vispārīgās frāzēs.

“Sikvelos atgriezīsies sešdesmit gadus vecais džedaju bruņinieks Luks Skaivokers. Hans Solo un Lea arī būs un viņi būs kopā. Varbūt precējušies, varbūt, ka nē, nevar jau zināt, vai tajos laikos laulību vispār jau bija izgudrojuši?” (1989.).

“Nu, nezinu. Varbūt, kaut kad”, kad viņam lūdza atļauju izdot romānus: “Rakstiet sikvelus. Diez vai es tos kādreiz filmēšu” (1999.).

“Ir trīs pasaules: manis paša izdomātā un radītā, licenzētās produkcijas pasaule – grāmatas, komiksi un viss pārējais: spēles utt. un ir fanu radītā pasaule, arī ļoti bagāta ar iztēli, taču šīs pasaules ne vienmēr saskaras. Es varu atbildēt tikai par savu pasauli. Es nevaru atbildēt par citu cilvēku pasaulēm, tāpēc ka es tām nevaru izsekot” (2008.).

Izglābt ģimeni Lukasam tā arī neizdevās. 1983. gadā viņa laulība galīgi izjuka, turklāt pēc šķiršanās Māršai tikai puse no Lucasfilm akcijām un ievērojama daļa no vīra īpašumiem. Džordžs iekrita depresijā. Viņš vairāk negribēja nodarboties ar “Zvaigžņu kariem” un faktiski jau arī to nemaz nespētu sava toreizējā finansiālā stāvokļa dēļ.

Pēc tam par jauniem “Zvaigžņu kariem” nekas nebija dzirdams gandrīz desmit gadus. Publikas interese par Tāltālo Galaktiku pamazām zuda. Iespējams, ka “Zvaigžņu karus” ar laiku gaidītu aizmirstība, ja izdevniecības Bantam Spectra redaktoram Lū Aronikam neienāktu prātā doma, radīt daudzu autoru sarakstītu grāmatu ciklu par šo Visumu. Tajā laikā Lukass jau bija pilnīgi pārliecinājis sevi, ka nefilmēs turpinājumu pirmajām trīs filmām, tāpēc cēlsirdīgi atdeva Jaunās Republikas vēsturi Paplašinātā Visuma rakstnieku gādībā.

1990. gada beigās Džordžs beidzot varēja sākt darbu pie prikvelu triloģijas. Ar jaunajām filmām Džordžs izmainīja visas Sāgas jēgu. Ja agrāk “Zvaigžņu kari” izskatījās kā vienas ģimenes hronika, kas tiek rādīta ar robotu pāra acīm, tad tagad tā pārvērtās par stāstu par Anakina Skaivokera celšanos, krišanu un grēku izpirkšanu. Uz jautājumiem par turpinājumu, viņš no tā brīža atbildēja, ka nekad arī nav domājis filmēt turpinājumu. “Tālākās vēstures nav. Tagad ir grāmatas par to, kas notiek pēc VI epizodes, bet tas ir pavisam ne tas, ko es esmu darījis. “Zvaigžņu karu” stāsts īstenībā ir Dārta Veidera traģēdija. Tā arī ir visa vēsture. Pēc tam, kad Veiders mirst, Imperators neatgriežas kā klons un Luks neapprecas”. (Džordžs Lukass, 2008.)

“Es esmu atstājis stingras instrukcijas, gadījumā, ja manis nebūs, lai neviens nedomā uzņemt jaunas filmas par epizodēm VII, VIII un IX, tāpēc ka tālāk nekādas vēstures nav. Es nekad par to neesmu domājis” (Džordžs Lukass, tajā pašā gadā).

Pēdējo naglu cerību uz turpinājumu zārkā Lukass iedzina, kad pateica, ka ir nolēmis doties pensijā. Vēl pirms “Situ atriebības” pirmizrādes režisors teica, ka gribot pateikt ardievas “Zvaigžņu kariem” un uzņemt maza budžeta, eksperimentālas filmas paša priekam. Tajā laikā “Zvaigžņu karu” radītājs jau bija galīgi sastrīdējies ar saviem faniem, kas bija noguruši no labojumiem oriģinālajās filmās (piemēram, nomainot veco Anakinu uz jauno “Džedaja atgriešanās” fināla ainā) un viņa nievājošo attieksmi pret Paplašināto Visumu.

Beidzot, 2012. gada sākumā Lukass atrada sev aizvietotāju – Ketlīnu Kenediju. Bet oktobrī, kā pērkons no skaidrām debesīm nogranda jaunums par darījumu ar Disney un vēsti, ka 2015. gadā uz ekrāniem parādīsies VII epizode.

Ne tikai kino.

Tam, ka Lucasfilm tagad ir jauns īpašnieks Disney, būs arī citas sekas, ne tikai jaunas “Zvaigžņu karu” triloģijas iznākšana. Vispirms, Ketlīna Kenedija jau ir paziņojusi saviem padotajiem, ka perspektīvā studijai būs jāuzņem divas-trīs filmas gadā. Kompānijai, kas bija pieradusi uzņemt apmēram tikpat daudz filmu desmit gadu laikā, tas ir nopietns solis uz priekšu. Kādas tieši filmas mūs sagaida, mēs varam tikai zīlēt, taču starp tām noteikti nebūs jaunu Indiana Džonsa piedzīvojumu. Jā, franšīze tagad pieder Disney, taču filmas izplatīšanas tiesības joprojām ir Paramount Pictures. Protams, tās var izpirkt, taču Disney tuvākajā laikā ar to nedomā nodarboties.

Pats par sevi saprotams, ka “Zvaigžņu karu” televīzijas projekti tagad tiks rādīti kanālos, kas pieder Disney. Pagaidām gan nav skaidrs, tieši par kādiem seriāliem ir runa. Multseriāls “Klonu kari” jau tuvojas beigām. Bet zināmo aktieru seriālu, kas būtu veltīts Impērijas laika kriminālās pasaules ikdienai, vēl nav sākuši filmēt. Pēc darījuma par to neviena no oficiālajām personām vēl nav teikusi ne vārda.

Toties, par to, kas attiecas uz spēlēm pēc Tāltālās Galaktikas motīviem, Disney jau ir stingri noteicis savu pozīciju. Kompānija liks uzsvaru uz mobilajām un sociālajām spēlēm. Tā kā drūmais šuters Star Wars 1313, kas bija anonsēts vēl pirms darījuma, būs pēdējais “spēļu blokbasters”, ko mēs tuvākā laikā redzēsim.

Bez tam, iespējams, ka izdevniecībai Dark Horse, kas jau vairāk nekā divdesmit gadus izdod komiksus pēc “Zvaigžņu karu” motīviem, nāksies atkāpties. 2013. gadam viņiem vēl ir esošs kontrakts, pēc tā izdevniecība ir anonsējusi sērijas “Mantojums” turpinājumu un būšot vēl viens, pavisam jauns cikls. Taču kompānija Disney ir Marvel Comics īpašniece un perspektīvā, loģiski iedomāties, gribēs nodot šo darbu tai.

Nobeigums sekos.