Kāds paziņojums.

Cienījamās, krievvalodīgās dāmas un kungi!
Nekad neesmu mīlējis nostāties pozā un esmu izvairījies no personīgiem paziņojumiem. Taču tagad es nevaru paklusēt, jo ir sasāpējis.
Kā abiturients (1980) un bijušais pasniedzējs (1983-1987) Maskavas M.V. Lomonosova vārdā nosauktajā Valsts universitātē, es gribu teikt sekojošo:
Tas fakts, ka šodien manā alma mater pasniedz tādi kungi kā Dugins, Kurgiņans, Prohanovs un viņiem līdzīgie, ir ne vien personīgs apvainojums maniem kursa biedriem, maniem bijušajiem kolēģiem un man personīgi.
Tā ir ņirgāšanās par to ideju, kuras vārdā jau no Viduslaikiem Eiropā un citās vietās tika atklātas universitātes.

 

 

Manas paaudzes MVU pasniedzēji mācīja studentus, kas gāja uz ielām, lai atbalstītu antitotalitāro revolūciju Rumānijā (1989), Baltijas valstu atbrīvošanās kustības (1990-1991), protestēja demonstrantu masu slepkavībām Tbilisi un Pekīnā (1989), devās uz barikādēm VĀSK augusta puča laikā 1991. gadā...
Taču tagad... nespēju pat iedomāties, ko šodien audzina visi šie dugini un kurgiņani. Ja viņi nosaka toni mūsu vecajās auditorijās, tad tā - vairs nav mūsu universitāte.
Godīgi sakot, es pat neaicinu atlaist no darba MVU šo troiku un citus viņiem līdzīgos, jo viņu vārds ir leģions. Pat, ja viņi jau rīt pazudīs no mūsu bijušās universitātes telpām, tai vēl ilgi nāksies mazgāties no netīrajām atmiņām par viņiem.
Esmu pārliecināts, ka ar mani solidarizējas daudzi mani bijušie kursa biedri un kolēģi, kuri atceras Mihaila Bulgakova varoņa nemirstīgo frāzi: "Es jums neesmu nekāds Šarikovs! Es esmu bijušais Maskavas students!"

Esmu pateicis visu. Piebilst vairs nav ko.
http://baltvilks.livejournal.com/192481.html

Komentārs par MVU.
Visam ir sava vieta un laiks. Lieta ir tāda, ka pašreizējā vēsturiskajā etapā vajadzība pēc MVU (tāpat kā pēc SPbVU un tā tālāk), kā pēc "zinātnisko kadru kalves" dabiskā ceļā izbeidzas. Kāpēc perifērijas benzīntanka teritorijā ir vajadzīga universitāte? Piemēram, citā tādā benzīntankā - Sauda Arābijā - arī ir universitāte, taču tur studē tikai Korānu (vienkārši, visu pārējo var nopirkt Rietumos par naftas dolāriem). Krievijai tagad ir vajadzīgi šamaņi, nevis zinātnieki. Tas gandrīz nemanāmais mazākums, kas var to sev atļauties, cenšas nokļūt ārzemju mācību iestādēs, to diplomi viņiem pēc tam palīdzēs iekārtoties Rietumos. Bet pārējiem īsta augstākā izglītība vienkārši nav vajadzīga - kur tad viņi varēs to izmantot? Pakāpeniski visas Krievijas augstskolas pārveidosies, atvērs dievvārdu katedras utt., būs klāt arī jauna jaunu duginu, prohanovu un kurgiņanu armija, kuriem būs jāizgādās pasniedzēju vietas visā valstī - vai tad velti mācījušies? Tā kā tendence ir noteikta un vairākiem desmitiem gadu uz priekšu.
(Aleksandrs Kurovs, komentārs atklātajai vēstulei par Maskavas Valsts universitātes jauno seju.)