Jauns spirāles grieziens. Mantojuma laikmets.

Dmitrija Zlotņicka raksts no žurnāla "Mir fantastiki" 2008. gada oktobra numura.

Interese par visslavenāko kosmisko operu nemazinās gadu desmitiem. Uz ekrāniem iznākusi pilnmetrāžas animācijas filma, nav aiz kalniem seriāls, savu stundu gaida kārtējā videospēle; tajā pat laikā džedaju un situ cīņa turpinās grāmatu un komiksu lappusēs. Tos izdot Krievijā, acīmredzot, neviens netaisās [ Latvijā jau arī. - ZG piez.], taču tāpēc jau ir žurnāls "Mir fantastiki", lai labotu šo netaisnību. Mēs neļausim krieviski runājošai Sāgas fanu armijai [...un latviski runājošai rotai. - ZG piez.] atrasties neziņā! Šodien mūsu saruna būs par "Zvaigžņu karu" sesto laikmetu - "Spēka mantojuma" ēru.

 

 

2003. gadā, iznākot grāmatai "Vienotais Spēks", beidzās sērija "Jaunais džedaju ordenis". Piecus gadus ilgais karš ir beidzies, iebrucēji no citas galaktikas ir sakauti, Dārta Veidera mazdēls ir piepildījis savu likteni. Tā kā daudzi centrālie Sāgas tēli ir atraduši savu nāvi, tad runāt par laimīgām beigām praktiski nav iespējams. Likās, ka ar to "Jaunās Republikas" laikmetam faktiski ir pienācis gals, pielikts punkts, kā parasti atstājot kaut ko nepateiktu, tieši tāpat, kā savulaik izdarīja pats Lukass "Džedaja atgriešanās" finālā. Uzvara ir izcīnīta, taču pasaule turpina dzīvot, nerādīsi taču galu galā vecuma un vecuma marazma pieveiktos Luku ar Henu... Tā toreiz domāja daudzi. Taču izrādījās, ka "Lucas Licensing" šajā sakarā ir citi plāni.

Runa nav par to, lai paredzētu nākotni, bet par to, lai to radītu. (Rožē Peirefits.)

Mantojumā mums atstāts.

Drīz tika pieņemts lēmums stāstīt stāstu tālāk. Par pirmo bezdelīgu kļuva Troja Deninga triloģija "Tumšā ligzda", kurā atkal priekšplānā uzrodas klasiskais tēlu trio. Ar Hana, Leas un Luka aktīvu līdzdalību izdodas atrisināt lokālu konfliktu starp seno kiliku rasi (kukaiņi ar kolektīvo saprātu, kas radījuši Koreliānas sistēmu) un čissiem (zilādainajiem admirāļa Trauna sugas brāļiem). Darbība norisinās piecus gadus pēc uzvaras pār vongiem, Galaktiskā Alianse jau faktiski atguvusies pēc to iebrukuma, taču ar kopēja ienaidnieka neesamību atkal uzplaiksnī lokālas pretrunas starp dažādām Galaktikas tautām.

Tieši jaunais pilsoņu karš kļūst par sērijas "Spēka mantojums" galveno konfliktu, kas atklāj jaunu, pēc skaita sesto laikmetu "Zvaigžņu karu" Visumā. Izdevniecību "LucasBooks" un "Del Rey" dzīlēs sākumā gribēja izveidot sēriju, kas līdzīga "Jaunajam džedaju ordenim" - ar caurejošu globālu sižetu, ko veido vairāki, dažādi autori, kas ļautu lasītājiem ieraudzīt notikumus no dažādiem redzes leņķiem. Par trim rakstniekiem, kuriem uzticēja strādāt pie sērijas, kļuva sāgas veterāni Ārons Olstons un Trojs Denings, kā arī jaunā, bet jau sevi lieliski parādījusī ar grāmatām par Klonu kariem, britu rakstniece Kārena Trevisa. Zināms, ka sērijas galveno sižetu ir izdomājis Denings: strādājot pie "Tumšās ligzdas", viņš ierosināja padarīt Džeisonu Solo par situ un vēlāk šī ideja kļūst par galveno jaunajā sērijā.

Savā jaunībā Džeisons bija viens no visstingrākajiem un pārliecinātākajiem Džedaju ordeņa biedriem, mērķtiecīgs vardarbības pretinieks. Viss izmainījās pēc tam, kad Džeisons nokļūst vongu gūstā un iziet apmācību pie Vecā ordeņa džedaja, kas pusgadsimtu ir nodzīvojusi starp svešajiem, - Verdžeras. Viņa iemāca jaunajam Solo nebaidīties no sāpēm, atbildības, lēmumiem un grūtu izvēļu izdarīšanas. Šīs mācības palīdz Džeisonam spēlēt izšķirošu lomu uzvarā pār vongiem, taču pakāpeniski sāk pārvērst jauno Solo par vēsas, aprēķinātājideoloģijas piekritēju, kur mērķis attaisno līdzekļus. Protams, metamorfoze nebija momentāla, vajadzēja vairāk nekā desmit gadus, kuru laikā Džeisons kļūst par vienu no galvenajiem uzvaras kaldinātājiem pār vongiem, viņš izpēta visdažādākās Spēka izmantošanas tradīcijas, pēc tam kļūst par vienu no cienījamākajiem ordeņa bruņiniekiem un Bena Skaivokera skolotāju.

Neskatoties uz visu džedaju un arī Džeisona pūlēm, stabilitāte galaktikā nevairojas; vēl vairāk - parādās arvien lielāka neapmierināto grupa, kurai nepatīk Galaktikas Alianses kārtība - tās galvgalā Hena dzimtā sistēma Korēlija. Briest kārtējais pilsoņu karš. Džeisons sāk domāt tāpat, kā viņa leģendārais vectēvs: džedaju metodes nespēj nodrošināt galaktikai mieru. Atliek tikai mazumiņš - mūžīgo ideālistu jāpagrūž radikālu risinājumu virzienā.

Tā sērijā parādās situ lēdija Lumaja - gandrīz divdesmit gadu vecu komiksu varone, kas neilgi bija bijusi Luka mīlas objekts. Tagad viņa pārkvalificējas par Džeisona Solo apmācītāju.

Situ atgriešanās.

Tā sākas sērija "Spēka mantojums". Pirmā problēma, ar kuru saskārās autori, darbība norisinās jau 40 gadus pēc slavenās kaujas pie Javinas, Lukam ar Leu, nemaz jau nerunājot par Henu, ir "labi aiz...". Lai attaisnotu veco varoņu aktīvo darbošanos "Spēka mantojuma" notikumos, tiek izdomāta formula: "Tāltālajā galaktikā sešdesmit ir otrie trīsdesmit." Tulkojumā no rakstnieku valodas uz mūsējo tas nozīmē, ka Sāgas cilvēku novecošana notiek daudz lēnāk, nekā pie mums, tāpēc slavenais trio jaunajā sērijā darbojas ar jauneklīgu degsmi, lai gan likās, ka viņiem sen jau laiks gulēt uz lauriem.

Ja šis pieņēmums ir pilnīgi attaisnots (atpazīstamu varoņu piedalīšanās vienmēr ir nesusi panākumus jauniem "Zvaigžņu karu" romāniem), tad cita ideja, kas atrodas "Spēka mantojuma" pamatā, liekas visai polemiska. Par maz vēl, ka Džeisons tiek nosūtīts uz Spēka Tumšo pusi, viss Colo-Skaivokeru klans kopā ar viņu cīņu biedriem tiek sašķelts strīdos. Vieni, kā Hens ar Leu un Vedžs pāriet brīvību mīlošās Korēlijas pusē, citi paliek, vismaz formāli, Alianses pusē. Ja agrāk vienmēr bija skaidrs, kura pusē ir taisnība, tad tagad šī maģiskā sajūta ir atstājusi tālo galaktiku pavisam, tā (jau kuro reizi!) slīgst tumsā. Paradoksāli, bet fakts - sākumā "Spēka mantojumā" gandrīz nav negatīvu tēlu, aiz katra stāv sava taisnība. Pat Džeisona rīcību ir grūti nosaukt par nosodāmu. Galaktiskajā Aliansē patiešām nav jūtama stingra kārtība, bet jaunais Solo dara visu iespējamo, lai to izlabotu, pārvēršoties par Lavrentiju Pavloviču un Josifu Visarionoviču vienā personā. Viņam nav problēmu šaut no Zvaigžņugrāvēja galvenā kalibra pa "Tūkstošgades piekūnu", nogalināt paša tanti - Maru Džeidu, vai sūtīt četrpadsmit gadus vecu bērnu, lai izrēķinātos ar valsts galvu. Taču ar katru jaunu romānu Džeisons kļūst arvien neloģiskāks un ar autoru svētību - arvien histēriskāks, neapdomīgāks, gan vārdos, gan darbos. Tas ne visai iet kopā ar viņa iepriekšējo, izsvērtā aprēķinātāja - pragmatiķa imidžu.

Vectētiņš Veiders būtu apmierināts ar Džeisona panākumiem, sērija ir tikko tikusi līdz ekvatoram, bet viņš jau ir sagrābis varu galaktikas lielākajā valstī un jau gatavs pāriet uz Tumšo pusi. Tajā pat laikā Džeisons, vai kā viņš jau sevi sauc - Dārts Kaidess - nepārkāpj savus principus, pret sevi ir prasīgāks, nekā pret citiem un pašam viņam nav nekādu egoistisku mērķu.

Seriālam attīstoties, kosmiskās kaujas un politiskās intrigas pakāpeniski atiet otrajā plānā, priekšplānā izvirzot džedaju  - Solo-Skaivokera klana un viņu tuvāko draugu konfliktus. Autori ļoti lielu uzmanību velta sērijas galveno varoņu pārdzīvojumiem, to vidū ir daudz no "vecās gvardes": Boba Fets, admirālis Dāls, Kails Katarns. Rakstnieki it kā apņēmušies pastāstīt par visiem varoņiem, kas ir nodzīvojuši līdz "Mantojuma" laikmetam.

Kaut arī pēkšņa to varoņu parādīšanās, par kuriem mēs neesam dzirdējuši jau daudzus gadus, neizskatās loģiska, "Spēka mantojums" morāli-ētiskajā ziņā pretendē būt par visreālistiskāko un visdrūmāko "Zvaigžņu karu" grāmatu sēriju. Par reālismu ļauj runāt arī tas, ka autori romānos skar aktuālas mūsdienu problēmas: terorismu, starpnacionālos konfliktus, globalizāciju un cīņu ar to.

Atklāsmes par Neievainojamo.

Cita zīmīga lieta "Spēka mantojumā" ir tā, ka tur ar neapbruņotu aci var pamanīt aluzijas uz prikvelu triloģiju. Separātistu kustība, situ aizkulišu intrigas, varoņa pārvēršanās ļaundarī, džedaju nespēja atrisināt briestošo konfliktu 0 skan pazīstami, vai nav tiesa? Vēsture atkārtojas, tikai ar jaunām personām, daudz dzīvāk, reālistiski un skarbāk, nekā Džordža Lukasa filmās.

Pat Džeisona konkrētās darbības liek atcerēties "Situ atriebību". Sākas ar to, ka viņš, vislabāko jūtu vadīts, nogalina džedaju meistaru, tālāk seko uzbrukums pašiem mazākajiem džedaju mācekļiem, kaut arī Kaidess parasti savas rokas nesmērē, bet tālāk... Ar ko beidza Veiders, labi zināms; Kaidesa liktenis ir vēl bēdīgāks. Atrodoties slavas virsotnē, viņš nostāda pret sevi, ne tikai vairums šīs pasaules vareno, bet arī bijušos draugus un radus. Rezultātās viņš iet bojā no savas māsas Džeinas rokas un tikai pēdējos dzīves mirkļos atgriežas gaismas pusē. Ar savas dzīvības cenu Džeisons panāk savu galveno mērķi - nes galaktikā mieru un stabilitāti.

Vēsture ir atkārtojusies precīzi, taču "Spēka mantojuma" autoru traktējumā tradicionālais sižets iedzirkstī ar jaunām krāsām. Sērijas bēda ir apstāklī, ka autori ir kļuvuši par savas koncepcijas vergiem un tādēļ viņiem nākas ar varu piemērot tēlu raksturus - piemēram, tā paša Džeisona - sižeta vajadzībām. Reizēm rakstnieki atklāti pievēra acis uz to, kas bija rakstīts iepriekšējās sērijās un postfactum pievienoja Sāgas vēsturei kaut kādus notikumus, kas attaisnotu kārtējos neloģiskos pagriezienus sižetā.

Tā kā sērijas fināla romāns nedeva atbildes uz daudziem jautājumiem, daļa no sižeta līnijām palika karājamies gaisā, tāpēc jau šajā gadā parādīsies atsevišķa grāmata, kurā darbība risināsies pēc "Neievainojamā" beigām. Džeimss Lučeno sarakstīs romānu "Tūkstošgades piekūns", kas būs veltīts jaunajiem Hana un Leas piedzīvojumiem kopā ar Džeisona vienīgo meitu Alanu, kura kļūst par Solo pāra aizbilstamo. Luks tajā pat laikā cenšas panākt džedaju vidū pēdējā karā pazaudēto vienotību. Iespējams, ka pēc Lučeno grāmatas sekos arī citi romāni un varbūt pat jaunas liela mēroga sērijas. Rakstnieku rīcībā ir vēl apmēram  gadsimts no galaktikas vēstures.

Pēc simts gadiem.

Kas būs pēc simts gadiem, mums jau ir zināms - pateicoties tam, ka tālās galaktikas attīstība neaprobežojas ar grāmatām. Kaut arī meistars joda ir teicis, ka "paredzēt nav iespējams mūsu nākotni", izdevniecība "Dark Horse" ir dāvājusi iespēju mums zināt, kas notiks ar tālo "Zvaigžņu ceļu" galaktiku pusotru gadsimtu pēc oriģinālās triloģijas beigām. Protams, ka mēs runājam par komiksiem.

Interesanti,ka tieši ar klasiskajām Lukasa filmām sasaucas sērija "Mantojums", ko radījis scenārists Džons Ostranders un māksliniece Džena Dūrsima.

Džedaju ordenis ir iznīcināts, daži izdzīvojušie bruņinieki ir izkaisīti pa galaktiku un nespēj pretoties Jaunajai impērijai, kuru vada Dārts Kreits, kas atjaunojis Situ ordeni un nodevis aizmirstībai "divu likumu". Visa cerība tagad uz jaunekli no varoņu dzimtas - Skaivokeriem, taču Keids nepavisam nav līdzīgs saviem priekšgājējiem. Puisis ir lieliski informēts par saviem senčiem, taču pēc tēva nāves viņam ir vienaldzīgs galaktikas liktenis un ģimenes tradīcija - galaktikas glābšana. Viņš jau sen ir kļuvis par sekmīgu galvu mednieku un ir apmierināts ar jauno dzīvi. Ja atmiņas vai neaicināti viesi spoku veidolā, piemēram, Luks, sāk pavisam nedot mieru, Keids ir gatavs atvairīt tos ar narkotiku palīdzību. Kopā ar savu iemīļoto, skaistuli Deliju un kaislīgu kausli, otro pilotu Sinu Keids dzīvo šodienā, kuģojot pa galaktiku ar savu kuģi "Mainoku" un neatceras par savu unikālo talantu, dziedināt ar Spēku. Tomēr, mūžīgi bēgt no savas pagātnes Skaivokeram neizdosies...

Sāgas piekritēju priekšā stāv vienlaicīgi zināma un tajā pat laikā stipri izmainījusies pasaule. No vienas puses, visa anturāža, tradicionālās cīņas ar gaismas zobeniem un kosmiskās kaujas nekur nav pazudušas, no otras puses - pat pazīstamie siti ar džedajiem un impērieši ir paspējuši krietni izmainīties. Sērija izsauc neviltotu sajūsmu, pateicoties Ostrandera un Dūrsimas meistarībai (tur strādā arī citi mākslinieki, taču viņi netur līdzi Dženas meistarībai). Ikmēneša izdevuma formāts ļauj "Mantojuma" autoriem pakāpeniski sakāpināt darbības spriedzi un arvien vairāk darīt nepacietīgus lasītājus, kas gaida nākošos izdevuma numurus. Keids jau ir paspējis izglābt Fela meitu, satikties ar savu veco meistaru, pabeigt apmācību, nokļūt Dārta Kreita gūstā, izpētīt Tumšās puses spēkus... Pēc tam ar savas noslēpumainās mātes un draugu palīdzību pēdējais no Skaivokeriem bēg no Koruskantas un, liekas, ir nolēmis atdot visus savus parādus un pieņemt savu likteni. Bet tajā pat laikā arvien vairāk iedegas jauns galaktiskais karš, kur Situ impērijai būs jācīnās, ne tikai ar gāzto Felu, bet arī ar Galaktiskās Alianses atliekām. "Mantojuma" kulminācija un viss interesantākais vēl priekšā...

Aplis noslēdzas.

Laikam nevienā citā fantastiskā Visumā tādas sērijas, kā grāmatu un komiksu "Mantojuma" sērijas, kopā sadzīvot nevarētu. Pastāvīgas paralēles ar citiem varoņiem un notikumiem iespējamas tikai pasaulē ar bagātu vēsturi un šajā ziņā "Zvaigžņu kari" var dot simts punktus handikapu jebkuram citam konkurentam.

Jo tālāk, jo vairāk grāmatu un komiksu autori atiet no klasiskā, gandrīz melnbaltā varoņu dalījuma, kas ir tik acīmredzams Oriģinālajā triloģijā. "Spēka mantojumā" viss ir sajaucies: Solo un Skaivokeri izrādās barikāžu pretējās pusēs, nesenie draugi satiekas nāvīgās divcīņās, bet seni ienaidnieki cīnās plecs pie pleca (ko ir vērta aina, kurā Hans un Boba Fets sacenšas, kurš pirmais nošaus separatistu vadoni!). Taču sērijas drūmais stils un vispirms jau neredzētais reālisma un aizrautības līmenis nes arī otru pusi - sērija neattaisnos to lasītāju cerības, kas gaida no "Zvaigžņu kariem" vienkāršus kosmiskos piedzīvojumus, bet ne sarežģītu, daudzšķautņainu, militāri-politisku fantastiku. Turklāt, lai visā pilnībā izbaudītu Deninga, Olstona un Trevisa grāmatas, ir labi jāorientējas paplašinātajā Visumā. Vispār, produkts ir iznācis priekš zinošiem faniem, kādu gan nav mazums.

Ar komiksiem viss ir daudz vienkāršāk. Starp tiem un filmām atstarpe ir 150 gadi un tajos stāsts sākas no tīras lapas, tas ir, nekas netraucē iepazīties ar tiem tūlīt pēc pirmās filmu noskatīšanās. Liekas, ka sērija "Mantojums" ir labākais veids, kā sākt iepazīties ar paplašināto Visumu. Šeit ir viss, kas vajadzīgs labam stāstam: varoņu klasisko raksturu neparastas interpretācijas, neparedzami sižeta pagriezieni, lieliski dialogi un satriecošs ārts. Stāstam pagaidām gan nepietiek mēroga, komiksi pēc apjoma nav lieli. Autoriem nākas praktiski visu laiku koncentrēt savu uzmanību uz Keidu un viņa piedzīvojumiem.

Jau tagad var teikt, ka "Mantojuma" ēra ir pilnīgi attaisnojusi savu eksistenci, bet tāda paša nosaukuma sērijas ir vienas no visinteresantākajām un neviennozīmīgākajām Sāgas vēsturē. Ja jūs vēl neesat trīsdesmit gadu laikā noguris no džedajiem un sitiem, tad tālā galaktika ir gatava, lai iepriecinātu jūs ar neparasti aizraujošiem 20. gadsimta ievērojamākās kosmiskās operas turpinājumiem.

"Spēka mantojuma" sērijas romāni.

Ārons Olstons. Nodevība (Betrayal).
Kārena Trevisa. Asinssaites (Bloodlines).
Trojs Denings. Vētra (Tempest).
Ārons Olstons. Padzītais (Exile).
Kārena Trevisa. Upurēšana (Sacrifice).
Trojs Denings. Elle (Inferno).
Ārons Olstons. Niknums (Fury).
Kārena Trevisa. Atklāsme (Revelation).
Trojs Denings. Neievainojamais (Invincible).