Jaunā filma "Kāpa". Recenzija

«Kāpa» (Dune) no režisora Denisa Vilnēva - filmas pirmizrāde, kuru nevar ignorēt.

Filmu ir vērts redzēt uz milzīga ekrāna vai vēl labāk IMAX, lai sajustu majestātisko un drūmo atmosfēru planētai Arrakis, kuras teritorijā notiek vērienīgi notikumi, kurus Vilnēvs detalizēti aprakstīja ar īpašu pedantiskumu. Slavenā Frenka Herberta romāna adaptāciju papildina Hansa Zimmera skaņu celiņš, kas visā lentē ievieto spēcīgus skaņas akcentus.

Patiesībā "Kāpa: I daļa" skatītājus gaida kinoteātrī. Deniss Vilnēvs gudri sadalīja romāna filmas adaptāciju divās daļās, izvairoties no sava priekšgājēja kļūdām - 1984. gadā Deivids Linčs prezentēja savu grāmatas adaptāciju filmai, iekļaujot to vienā pilnmetrāžas filmā. Lentu sasmalcināja kritiķi, kuri nenovērtēja aktiera Kaila Maklalāna un mūziķa Stinga dueli (Frenka Herberta Kāpu sērija, ko 2000. gadā izdeva Sci Fi Channel un turpināja ar nosaukumu Children of Dune, saņēma labvēlīgākas atsauksmes) .

Jāuzsver, ka Frenka Herberta "Kāpa" ir apjomīgs, grūti pielāgojams darbs, aptverot absolūti visus politiskos un reliģiskos kontekstus. Ne mazāk grūti ir attēlot zinātniskās fantastikas rakstnieka radītā grandiozā Visuma ierīces smalkumus. Tomēr Deniss Vilnēvs (iepriekš režisējis filmu "Blade Runner 2049" un "Ierašanās"), būdams Herberta grāmatas cienītājs kopš pusaudža gadiem, ir ielicis pareizo pamatu grandiozai un liela mēroga ražošanai. Nav šaubu, ka viņa filmas adaptācija ir skatīšanās un uzslavas vērta.

Filmas darbība risinās tālā nākotnē. Hercogs Leto Atreids (atveido Oskars Īzaks) pēc imperatora pavēles kļūst par planētas Arrakis valdnieku. Šī ir vienīgā vieta, kur var iegūt visvērtīgāko vielu visā Visumā - garšvielas. Tie ir nepieciešami starpzvaigžņu ceļojumiem, turklāt garšvielām ir unikāla īpašūba, kas maina cilvēka apziņu. Līdz šim brīdim vara pār Arrakis piederēja Harkonnenu ģimenei. To vadīja nežēlīgais barons Vladimirs (Stellan Skarsgard), kurš neizrādīja žēlastību frīmeniem - vietējiem cilvēkiem, kuri bija pielāgojušies dzīvei smilšainajā tuksnesī. Kamēr hercogs Leto mēģina nostiprināt varu, nodibināt saikni ar frīmeniem un pretoties Harkonnenu sazvērestībai, viņa dēls Pols (Timotejs Šlamets) saprot, ka viņam ir īpaša misija Arrakisā.

Frenka Herberta romāns ir piepildīts ar sava veida terminoloģiju, ko rakstnieks veidoja tieši viņa radītajai fantāziju pasaulei. Režisors Deniss Vilnēvs saprot, ka auditorijai, kas nav lasījusi grāmatu, būs ļoti grūti iedziļināties sižetā, kas pilns ar nepazīstamiem vārdiem. Tāpēc viņš ievadu un sākumu konstruē tā, lai skatītājs pēc iespējas ātrāk varētu ķerties pie lietas. Tajā pašā laikā pārāk vienkāršots un virspusējs materiāls joprojām nebūs pieejams, sesijas laikā burtiski jānoķer katra frāze. Tajā pašā laikā Vilnēvam (kurš personīgi piedalījās scenārija rakstīšanā) izdevās iezīmēt un uzsvērt svarīgus punktus sižeta atklāšanas gaitā daudz agrāk nekā Herberts to izdarīja savā darbā.

Jau tagad varam pieņemt, ka lojālie Frenka Herberta romāna fani būs neapmierināti ar sižeta izmaiņām. Tomēr šajā situācijā ir svarīgi saprast, ka, lai filmētu masveida grāmatu, samazinājumi un dažas manipulācijas ar notikumiem ir vienkārši neizbēgami. Filmā tās nav tik nozīmīgas, turklāt turpinājumā var parādīties dažas aizmirstas nianses ("Kāpa: II daļa" tiks filmēta, ja pirmā filma parādīs labu rezultātu pasaules kasēs). Attiecībā uz varoņiem būtiska pārvērtība notika tikai ar vienu personāžu - ekologa Kainza lomu, kurš grāmatā bija vīrietis, to atveidoja aktrise Šerona Dankana -Brūstere.

Līdz ar nelieliem izcirtņiem Deniss Vilnēvs visur liek uzsvaru uz svarīgām detaļām, kuras noteikti novērtēs skatītāji, kas grāmatu izlasījuši: tas ir ūdens pārpalikums uz planētas Kaladanas, kuras dzimtene ir Atreidesiem; tā ir Frimenu paraža ar vislielāko cieņu izturēties; šī hercoga Leto attieksme pret savu konkubīni lēdiju Džesiku (atveido Rebeka Fergusone), smalka viņa žestos; Šī ir balss vadības prasmju apmācība; tā ir buļļa statuete, kas attiecas uz hercoga tēva nāvi; tie ir divi pavadoņi, kas naktī apgaismo Arrakisu. Patiesībā lentē ir daudz šādu smalkumu, un ir ārkārtīgi interesanti tos uztvert ekrānā.

"Dune" piesaista ne tikai ar režisora ​​redzējumu, bet arī ar uzmanību detaļām no producenta dizaineres Patrisas Vermetas (iepriekš strādāja ar Vilnēvi pie "Arrival") un radošās komandas, kas atbildīga par specefektiem. Kadrā burtiski viss ir pārdomāts - planētu Kaladanas un Arrakisa nokrāsas, kostīmu un kosmosa kuģu dizains (uzsverot atšķirību starp Atreidesiem un Harkonneniem), kā arī skatiens uz elitāro apsardzes karavīru atšķirību, biedējošus ar to izskatu. Pozitīvu lomu spēlē arī tas, ka planētas Arrakisa smilšu kāpas tika filmētas nevis paviljonos ar zaļu fonu, bet gan īsta tuksneša teritorijā Jordānijā (kas labi sader ar CGI smilšu tārpiem).

Protams, filmā ir arī aktieru sastāvs, kurā ietilpst Džeisons Momoa, Havjers Bārdems, Zendea, Deivs Batista, Džošs Brolins. Ne visiem šiem māksliniekiem ir liels ekrāna laika piedāvājums, taču pat ar dažām ainām ir pietiekami, lai viņu varoņi tiktu labi atcerēti. Visvairāk mēs novērojam Timoteju Šalametu, kurš lieliski iederas hercoga mantinieka tēlā, augot viņa likteņa smagumā. Starp citu, grāmatas notikumi sākās, kad Polam Atreīdam bija 15 gadu - uz ekrāna Šalams izskatās apmēram šajā vecumā, lai gan pats aktieris ir 10 gadus vecāks par savu varoni.

Būtu liela izlaidība nepateikt ne vārda par skaņu celiņu filmai "Kāpa", kuras autors ir pats Hanss Cimmers (šī projekta dēļ viņš atteicās strādāt pie Kristofera Nolana filmas Tenet). Komponista mūzika burtiski iet roku rokā ar sižetu, satriecoša ar skaļām skaņām un burvīga ar saspringtiem motīviem. Zimmeram pat izdodas izmantot dūdu, lai izceltu satraucošās planētas briesmas, kur ierodas varoņi. Vēlos atzīmēt arī skaņu dizaineru darbu - viņi dara brīnumus, pievienojot filmas adaptācijai drūmas skaņas, kas liek justies neērti.

"Kāpa" ilgst divarpus stundas, un šis laiks lido ar vienu elpu. Lai novērtētu visu filmas adaptācijas mērogu, ir vērts doties uz IMAX (filma tika uzņemta, izmantojot IMAX kameru, kas aprīkota ar platleņķa objektīviem). Frenka Herberta romāna jauno adaptāciju nenoliedzami ir vērts redzēt uz lielā ekrāna. To apstiprina Deniss Vilnēvs, kurš intervijā raidījumam Total Film jokoja, ka “Kāpas” skatīšanās televizorā ir “kā braukšana ar ātrlaivu savā vannā”.

5 zvaigznes.

PLUSI: lielisks aktieru sastāvs; Vilnēvs pievērš uzmanību grāmatas detaļām, kā arī ar spēju izskaidrot fantāzijas pasaules nianses; mākslas vadītāja darbs un specefekti; Hansa Zimmera skaņu celiņš, kas līdzinās sižetam.

MĪNUSI: Dedzīgie grāmatas fani atradīs sižeta izmaiņas, kas izraisīs strīdus.

SECINĀJUMS: "Kāpa" ir liela mēroga, skaista, majestātiska, tumša un detalizēta slavenā romāna pirmās daļas adaptācija. Gribētos ticēt, ka otrās daļas uzņemšana notiks, un rezultāts būs tikpat veiksmīgs.

https://itc.ua/articles/reczenziya-na-film-dyuna-dune/