Ironija par šausmu filmām

Rīgas Viļņi, 2012., Nr.38

Pirms dažiem gadiem ar animācijas filmu “Korelaina” iekļuvusi “Oskara” nominantu sarakstos, reklāmas industrijā roku iesitusī studija “Laika” piedāvā jaunu filmu – šausmu filmu parodiju “Paranormans”.

Neparastais talants

Normana dzīve neatšķirtos ne ar ko, ja vien viņam nebūtu īpašs talants – puika regulāri sarunājas ar vecmāmiņu, kura jau sen ir mirusi, bet ceļš uz skolu parasti izvēršas ļoti garš, jo viņš sastop daudzus pilsētiņas iemītniekus, kuri jau gadu desmitiem nav šaisaulē. Protams, par šīm pārdabiskajām spējām Normans maksā ar vientulību un viņa virzienā veltītām nepatīkamām piezīmē, jo nedz ģimene viņu saprot, nedz klasesbieri, taču tieši viņam ir lemts kļūt par varini, lai Dzīvesprieka ieplaku atbrīvotu no teju 300 gadus veca lāsta.

Tuvojoties Visu Svēto dienai

“Paranormans”, ko Amerikā demonstrē jau mēnesi, atpelnījis trīs ceturtdaļas no 83 miljonus lielā budžeta, un visticamāk, tas vēl kādu laiciņu pakavēsies kinorepertuārā, jo Helovīns tuvojas, un šausmu kino šiem no ķeltu kultūras mantotajiem svētkiem ir vairāk nekā piemērots. Turklāt “Paranorama” autori sarūpējuši prieciņu gan tiem, kas ciena autorkino – šī animācijas filma pieder šai kategorijai, gan tiem, kas alkst šausmas, kā arī tiem, kas labi pārzina kinovēsturi un ne vienā vien epizodē spēs atpazīt citātus no daudzām filmām, kuru vidū ir arī viens no visu laiku nozīmīgākajiem mūzikliem “Ozas burvis” (1939).

Kā maziem, tā lieliem

To, vai “Paranormans” tiks iekļauts “Oskara” nominantu sarakstos, rādīs laiks, taču pagaidām filmu pavada pozitīvas atsauksmes, uzteicot meistarīgo animāciju un profesionāli uzrakstīto scenāriju, kā arī autoru vēlēšanos neizpatiks šaurai auditorijas daļai, bet strādāt gan ar bērnu, gan pieaugušo emocijām. Sak’, lai vecāki paskatās, kā attiecības ar bērniem veidojamas, savukārt bērnu acu priekšā noliktas bērnu attiecības, kuras nudien nav ideālas, taču par tādām var kļūt, ja vien ir vēlēšanās. Un – “Paranormana” gadījumā – atbilstoši apstākļi, kādus realitātē nudien nepiedzīvot.

“Laikas” veiksme

Pateicoties arī šai animācijas filmai, studijas “Laika” vadība var priekā sist plaukstas. Kaut arī tā nemēģina pieglaimoties Holivudas produktus atēdušam skatītājam, bet jau otro pilnmetrāžas filmu veido oriģinālā un mazliet nepareizā stilistikā, “Laikas” īpašnieki ir pārliecinājuši gan kinoskatītājus, gan vērtētājus, savā salīdzinoši īsajā eksistences laikā – studija dibināta pirms septiņiem gadiem – veiksmīgi darbojoties gan reklāmas lauciņā, gan piepalīdzot lielu projektu tapšanā (piemēram, Tima Bērtona filmai “Līgava-līķis”), gan veidojot animācijas filmas. Un, kā runā, jau 2014.gadā uz lielajiem ekrāniem nonāks trešais “Laikas” producētais kinodarbs, kuram pilnīgi noteikti sekos vēl un vēl.