Interesanti fakti par Zvaigžņu kariem.

1. Stādājot pie oriģinālās triloģijas pirmās daļas, Džordžs Lūkass sākumā domāja attēlot Luku Skaivokeru un viņa tanti un tēvoci kā pundurus. Klīst baumas, ka Lūkass ir apdomājis arī tādus variantus kā Luks - sieviete vai 60 gadus vecs ģenerālis. Starp citu, sākotnējais Luka uzvārds esot bijis Stārkillers.

2. Ne mazāk Lūkass esot mocījies arī ar Hanu Solo, kurš sākumā esot bijis milzīgs, zaļš monstrs bez deguna, bet ar žaunām. Vēlāk, kad Hans kļuva par cilvēku, režisors gribēja viņa lomā redzēt afroamerikāni un sarīkojis daudzu melno aktieru un pat mūziķu noklausīšanos. Galu galā izvēle kritusi uz "bālģīmi" Harisonu Fordu.

 

 

 

3. Matainais gigants, citplanētiešu rases vukiju pārstāvis Čubaka ticis izveidots pēc Lūkasa suņa - Aļaskas malamuta Indiāna(-as?) - līdzības. Kā vienā intervijā ir teicis Marks Hemils (Luks Skaivokers), studijas bosi bija ļoti neapnierināti, ka Čubaka ir staigājis pilnīgi kails, un ir mēģinājuši ietērpt gigantu vismaz īsās apakšbiksēs. Efekts bijis tik komisks, ka no tā atteikušies. Filmējoties atkritumu kamerā, kur varoņi cīnās ar sienām, kas brauc viņiem virsū, un ar nenoslīkšanu (Zvaigžņu kari, 1977.), vukija kostīms, kas bija veidots no īstas vilnas, samirka un pēc tam traki smirdēja visu atlikušo filmēšanas laiku. Tad vēl Lūkass nebija bagāts un cita kostīma nebija. Slimnīcas sanitārs Pīters Meihjū, kas tēloja Čubaku, savu lomu dabūja 10 sekundēs, satiekot Lūkasu. Viss, ko viņam vajadzēja izdarīt, bija piecelties no krēsla, lai Lūkass ieraudzītu viņa 2 metrus 10 centimetrus garo augumu. Interesanti, ka sākumā Meihjū tika piedāvātas 2 lomas: Čubaka un Dārts Veiders. Viņš izvēlējās pirmo, tādēļ ka vēlējies tēlot "labo puisi".

4. Dārts Veiders bija pirmais varonis, kuru savai kosmosa sāgai izdomāja Džordžs Lūkass. Par Veidera prototipu kalpoja Hakaiders - ļaundaris no japāņu teleseriāla Jinzo ningen Kikaida (1972.), kuru Lūkass redzēja, atrodoties Japānā. Interesanti, ka "Vader" tulkojumā no holandiešu valodas ir "tēvs". Anakina Skaivokera vārdu Džordžs Lūkass aizņēmās no sava drauga - režisora Kena Anakina. Turklāt, šis vārds ir veidojies no grieķu vārda "anax", kas nozīmē "pavēlnieks". Padomju laikā pastāvēja versija, ka Dārts Veiders ir pārveidots 50-to gadu padomju fantastikas bestsellera Andromēdas miglājs viscaur pozitīvā varoņa Dara Vetera (no krievu Dar Vetra = Vēja Dāvana) vārds. Nav izslēgts, jo ļaunuma impērijas virsnieku militārā forma arī atgādina PSRS armijas formu. Anakina zobena gaisma arī ir sarkana.

5. Tā kā pirmo Zvaigžņu karu budžets bija niecīgs, aktieru un filmēšanas grupas amerikāņu daļa (tajā skaitā arī pats Džordžs Lūkass) bija spiesti lidot uz Angliju, kur notika filmēšana, ekonomiskajā klasē. Kad par to uzzināja Kerijas Fišeres (princeses Lejas) māte, viņa tūlīt pat piezvanīja Lūkasam, lai izteiktu savu sašutumu par to, cik tas ir pazemojoši, lidot, nevis pirmajā, bet ekonomiskajā klasē. Sarunā klātesošā Kerija izrāva Lūkasam klausuli un teica: "Māt, es lidošu ekonomiskajā klasē un tu vari kaut vai doties uz poda!" (Oriģinālā vēl stiprāk). Un pēc tam nosvieda klausuli.

6. Studija Fox bija neapmierināta ar filmas nosaukumu Zvaigžņu kari, tādēļ ka testseansos nosaukums izpelnījās negatīvas atsauksmes. Šajā sakarā starp filmēšanas brigādes locekļiem un aktieriem tika sarīkotas sacensības par jaunu filmas nosaukumu. Tomēr, neviens neko labāku nespēja izgudrot, tāpēc bosiem nācās samierināties ar Zvaigžņu kariem.

7. Lūkasa filmas panākumiem neticēja praktiski neviens un, kad Fox sūtīja filmu lentes ar Zvaigžņu kariem amerikāņu kinoteātriem, tikai 40 no tiem bija ar mieru rādīt šo filmu. Tad studija piedraudēja, ka kinoteātri, kas atteiksies rādīt Zvaigžņu karus, nesaņems tiesības parādīt potenciālo blokbasteru Pusnakts otrā puse (1977.). Kinoteātri, protams, kļuva pielaidīgāki. Interesanti, ka Otrā puse galarezultātā savāca par 10% mazāk naudas, nekā Lūkasa garabērns.

8. Pats Lūkass tik ļoti bija pārliecināts, ka filma izgāzīsies, ka pat neaizgāja uz pirmizrādi. Pilnīgi nejauši režisors un viņa sieva pagadījās kafejnīcā pretī kinoteātrim un, skatoties pa logu, ieraudzīja milzīgo fanu pūli, kas štūrmēja kino. Tikai pēc kāda laika Lūkass saprata, ka ažiotāžu ir izsaukuši tieši Zvaigžņu kari.

9. Ja uzmanīgi pavēro filmu, tad var atklāt, ka lielākā daļa no impērijas karavīriem ir kreiļi. Tas izskaidrojams ar to, ka viņu ieroči tika projektēti un izgatavoti pēc reāla ieroča - Otrā pasaules kara laika britu pistoles-ložmetēja Sterling L2A3 - parauga. Šīs pistoles-ložmetēja magazīna atradās kreisajā pusē, tāpēc, šaujot no labās rokas, tā sāpīgi sitās krūtīs. Tādēļ visi karavīri pārkvalificējās par kreiļiem.

10. Filmējot epopejas pirmo daļu Tunisijā, kaimiņvalsts Lībijas valdība ļoti satraucās par to, ka tās robežu tuvumā bija parādījies neparasts militārais transports. Tunisijas varas iestādes, saņēmušas draudus no lībiešiem, ka tie var izsludināt mobilizāciju, laipni palūdza Lūkasam atvirzīt Džavu kāpurķēžu mašīnu tālāk no robežas, valsts vidienē.

11. Vārds "džedajs" (latviski dažreiz rakstīts kā "džeds") ir ar japāniskām saknēm. "Dzidaj geki" ("vēsturiska drāma") - tas ir japāņu kino žanrs, kas stāsta par samurajiem. Lūkasam, kas pabija Japānā gadu pirms Zvaigžņu karu uzņemšanas, iepatikās vārds "dzidaj" un viņš transformēja to uz "džedajs".

12. Džedaja atgriešanās režisora krēslā Lūkass plānoja iesēdināt Spīlbergu. Taču nespēja to izdarīt, jo radās nesaskaņas ar režisoru ģildi. Tad Džordžs aicināja Deividu Linču, taču tas atteicās, sakot, ka Zvaigžņu kari ir - tīri lūkasiska spēļu mantiņa. Lūkass uzaicināja Deividu Kronenbergu, bet arī tas atteicās. Gala rezultātā viņš apstājās pie Ričarda Markvanda. Interesanti, ka savu draugu Spīlbergu Lūkass tomēr Zvaigžņu karos ievilka - Situ atriebībā Spīlbergs bija režisora konsultants.

13. Situ atriebībā Lūkass sākumā bija iecerējis parādīt jauno Hanu Solo, kurš dzīvo uz vukiju dzimtās planētas Kašiikas, taču pēc tam no sava nodoma atteicās.

14. Situ atriebība ASV pirmajās 4 dienās nopelnīja 158,5 miljonus dolāru (pirmajā dienā - 50 miljonus, kas ir jauns rekords). Pieplusējiet pasaules pirmizrādes 105 valstīs, vēl 144,7 miljoni dolāru, kopā - 303,2 miljoni 4 dienās. Filmas budžets bija tikai 113 miljoni. Filma ir jau atmaksājusi sevi gandrīz trīs reizes pirmajās dienās un, kas gan vēl sekos. Tomēr jāsaka, ka Lūkasam nav izdevies pārsist Zirnekļcilvēka rekordu - kases ieņēmumi nedēlās nogalē: 114,8 miljoni, šiem Kariem tikai - 108,4.