Interesanti fakti par visu ko.

Fakti no dažādiem interneta resursiem.

Izrādās, ka stārķi, veicot tālus lidojumus, spēj regulāri iemigt gaisā pat uz 10 minūtēm.

Zivis-tīrītājas (Labroides dimidiatus) dzīvogrupās pa 6-8, kur viens ir tēviņš un pārējās – mātītes no „harema”. Ja tēviņš iet bojā, tad spēcīgākā mātīte maina dzimumu un pārvēršas tēviņā.

Kondjora kalnu masīvs Habarovskas novadā (Krievijā), skatoties no augšas veido gandrīz pilnīgu, ideālu apli. Turklāt, tas nav vulkāna krāteris, bet magmas intrūzijas rezultāts. Magmas izplūšana no zemes dzīlēm ir radījusi šos kalnus.

 

 

Kazām, aitām un astoņkājiem ir taisnstūrveida plakstiņi.

2007. gada 12. janvārī viens no labākajiem amerikāņu vijolniekiem Džošua Bels veica eksperimentu – no rīta 45 minūtes spēlēja metro stacijas vestibilā kā parasts ielu muzikants. No tūkstošiem garāmgājēju tikai septiņi izrādīja interesi par mūziku.

1140. gadā Svētās Romas impērijas karalis Konrāds III stāvēja ar savu karaspēku pie Veinsbergas, gribot to iekarot, taču žēlīgi atļāva sievietēm pamest pilsētu, paņemot līdzi tikai to, ko tās spētu panest pašas ar savām rokām. Sievietes no pilsētas iznesa uz saviem pleciem savus vīrus.

1991. gada beigās ar Jaungada uzrunu Maskavas TV bija pilnīgs juceklis. Formāli Gorbačovs vēl bija PSRS prezidents, bet vairs neko neizlēma. Jeļcins 31. decembrī jau bija paguvis piedzerties un runāt nespēja. Goda pilno lomu uzticēja satīriķim Mihailam Zadornovam, kas vadīja raidījumu „Zilā uguntiņa”. Satīriķis uzstājās tiešajā ēterā un tā aizrāvās, ka norunāja minūti par ilgu, tāpēc viņa dēļ nācās pagaidīt arī Kremļa pulksteņa kurantiem.

No 1990-tiem gadiem tīkla saitēs regulāri varēja uziet brīdinajumus par kaitīgu vielu – monooksīda dihidrogēnu. Tika parskaitītas visas tās negatīvās īpašības, ko var no tās sagaidīt: skābo lietu galvenais komponents, veicina metālu koroziju, var izsaukt īssavienojumus utt. Neskatoties uz šādām bīstamām īpašībām vielu aktīvi lieto rūpniecībā, kā šķīdinātāju, pievieno pārtikas produktiem, atomstacijās, bet ražošanas uzņēmumi milzīgos daudzumos to ievada upēs un jūrās. Šis joks, jo monooksīda dihidrogēns nav nekas cits kā ūdens, māca kritiski uztvert informāciju, jo uz to 2007. gadā uzķērās pat viens jaunzēlandiešu deputāts, kas no viena vēlētaja saņēma šādu vēstuli un nosūtīja to valdībai, pieprasot tai aizliegt šo bīstamo ķīmisko vielu.

Amerikāņu pilsētā Sanhosē atrodas noslēpumainā Vinčesteru māja. To uzcēla slavenā ieroču magnāta mantiniece Sāra Vinčestera. Viņa domāja, ka visu, ar minētajiem ieročiem nogalināto cilvēku dvēseles nolād šo dzimtu, tāpēc, lai kāda no šīm dvēselēm nenokļūtu pie viņas, viņa izdomāja, ka mājai jābūt kā labirintam, kur dvēseles apmaldītos. Mājā ir daudzas durvis, kas atveras tieši sienā vai uz ielu no augšējiem stāviem. Tur ir kāpnes, kas atduras griestos un logi, kas atrodas grīdās.

Zila acu krāsa ir gēna HERC2 mutācijas rezultāts, tādēļ cilvēkiem ir samazināts melanīna daudzums acs radzenē. Mutācija ir radusies pirms apmēram 6-10 tūkstošiem gadu Tuvajos Austrumos, tāpēc visi cilvēki ar zilām acīm var uzskatīt viens otru par radiniekiem.

Datorprogramma disku ierakstīšanai – „iededzināšanai” Nero Burning ROM savu nosaukumu nav ieguvusi nejauši. Tas ir kalambūrs no vārdiem „Nerons nodedzina Romu”. Viņam pieraksta Lielo Romas ugunsgrēku, kas noposta pilsētu. Imperātoram gribējies redzēt, kāda izskatās degoša pilsēta, tāpēc pēc viņa pavēles nodedzina Impērijas galvaspilsētu.

2001. gadā internetā kāds Armīns Maivess no Rotenburgas Vācijā ielika sludinājumu, kurā teica, ka meklē jaunu puisi 18-30 gadu vecumā, kurš vēlas mirt un tikt apēsts. Uz vienu no sludinājumiem pieteicās kāds Bernds Brandess. Pats pēc savas gribas viņš tika nogalināts un Maivess viņu daļēji jau bija apēdis, kad viņu apcietinaja un notiesāja ar mūža ieslodzījumu. Vēlāk, šā notikuma iespaidā grupa „Rammstein” sacer dziesmu „Mein Teil”.

1976. gadā spēle starp „Aston Villa” un „Lester City” futbola komandām beidzās ar rezultatu 2:2. Visus vārtus guva „Aston Villas” spelētājs Kriss Nikols.

Augstkalnu Āzijas valstī Butānā ir tikai viens lidlauks ar betona segumu – Paro. Tas atrodas 2235 m virs jūras līmeņa, tam apkārt ir 5 tūkstošu metru augsti kalni un to uzskata par vienu no bīstamākajiem lidlaukiem pasaulē. Pirms nosēšanās, lidmašīnai jālido caur šauru aizu, manevrējot, te uz vienu, te otru pusi, bet pacelties tai nākas pa piltuvi līdz kalnu virsotnei. Pasaulē ir tikai astoņi piloti, kas ir sertificēti, lai nosēstos šajā lidlaukā.

Mode nēsāt laulības gredzenu tieši tajā pirkstā, kur to nēsā nāk no Senās Ēģiptes, no tās to pārņēma grieķi, pec tam romieši. Viduslaikos tam izdomāja citu izskaidrojumu. Uzskatīja, ka tieši nošī pirksta sākas „vena amoris” – mīlestības vēna, kas iet tieši uz sirdi. Sievietes, ja nekļūdos, gredzenus sāka valkāt tikai no 19. gadsimta.

Tikai krievu valodā un dažās bijušo Savienības republiku valodās zīmi @ sauc par „sunīti”. Citās valodās @ sauc par „mērkaķīti” vai „gliemezi”, sastopami arī tadi eksotiski nosaukumi kā „štrudele” (ivrītā), „siļķe marinādē” (čehu un slovaku), „mēness auss” (kazahu).

Viedoklis, ka Kolizejā rādītājpirksta rādīšana uz augšu nozīmē gladiatora pažēlošanu, bet pavēršana uz leju – nogalināšanu, ir maldīgs. Tas radās tad, kad gleznotājs „Žans-Leons Žeroms bija uzgleznojis gleznu „Pollice Verso”, nepareizi iztulkojis latīņu tekstu. Īstenībā, vienalga kādā virzienā pavērsts pirksts nozīmē nāvi, jo simbolizē zobenu, kas izvilkts no maksts. Bet, lai dāvātu dzīvību, bija jārāda kulaks ar visiem pirkstiem kopā.

Termins „lakonisms” ir radies no grieķu novada Lakonijas nosaukuma, tā iedzīvotājiem nebija raksturīga daudzvārdība, viņi centās runāt īsi un konkrēti. Lakonijā atradās arī pilsēta Sparta. Klasisks spartiešu lakonisma piemērs bija atbilde uz Maķedonijas valdnieka Filipa II vēstuli, kurā tas rakstīja: „Aicinu jūs padoties! Ja mana armija ieies jūsu zemēs, es iznīcināšu jūsu dārzus, paverdzināšu cilvēkus un iznīcināšu pilsētu.”

Spartiešu efori uz to atbildēja īsi: „Ja...”

Vārds SPAM parādījās 1936. gadā. Ar tādu marku kāda ASV kompānija sāka ražot asus gaļas konservus („Spiced hAM”). Lai pēc Otrā pasaules kara ātri tiktu vaļā no lieliem, ne pirmā svaiguma konservu krājumiem, tika izvērsta masveida reklāmas kampaņa, kas vēlāk kļuva par satīras grupas „Monty Pithon” izsmiekla objektu. 1986. gadā Usenet konferencēs parādījās ļoti daudzi paziņojumi no kaut kāda Deiva Rodesa, kas reklamēja jaunu finansu piramīdu. Kādam ienaca prātā salīdzināt šo akciju ar augstāk minētajiem konserviem. No tā laika vārdam „spam” radās jauna nozīme.

Pantēras nav dzīvnieku suga, bet vesela ģints, kurā ietilpst četras sugas: lauvas, tīģeri, leopardi un jaguāri. Arī melnās pantēras nav atsevišķa suga, bet gan tikai ļoti reti sastopamas dažu leopardu vai jaguāru mātīšu ģenētiskas variācijas.

1930-tajos gados Amerikas radio sāka pārraidīt daudzsēriju uzvedumus ar visai asarainu un saldu sižetu. Lugu sponsori bija firmas, kas ražoja ziepes un citus mazgāšanas līdzekļus, tāpēc pa vidu iestudējumam, skanēja arī minetās reklāmas, jo galvenā šo pārraižu auditorija bija mājsaimnieces. Tāpēc radio- un vēlāk arī teleseriāli ieguva nosaukumu „ziepju operas”.

Slavenā jamaikiešu izcelsmes regeja muzikanta Boba Mārlija kapenēs pēc viņa lūguma ir ielikta ģitāra „Les Paul”, futbola bumba, Bībele un saišķītis ar marihuānu.

Kad Romas imperatora Vespasiāna dēls pārmeta tēvam, kāpēc viņš ir ieviesis nodokli no publiskajām tualetēm, imperators parādīja no šī nodokļa savākto naudu un lika dēlam to paostīt un jautāja, vai tā smird. Dēls atbildēja, ka nesmird. Vespasiāns noteica: „Bet tās taču ir iegūtas par urīnu!” No šejienes radies teiciens, ka „nauda nesmird”.

Senie ķelti tik ļoti ticēja viņpasaules dzīvei, ka varēja aizdot naudu cilvēkam, kas solīja to atdot viņpasaulē.

1868. gadā, kad Krievija karoja ar Buhāras emirātu, ģenerāļa Golovačova kājnieki ienaidnieka acu priekšā kājām, līdz krūtīm ūdenī forsēja Zeravšanas upi un durkļu cīņā ieņēma Čapanatas virsotni. Manevrs bija tik ātrs, ka nebija laika noaut kājas, tāpēc, iznakuši no upes, karavīri pēc kārtas nostājās uz rokām, bet biedri tos kratīja aiz kājām, lai no zābakiem iztek ūdens. Pēc mēneša, kaujā pie Zarabulakas,  buhāriešu priekšējās rindas pēkšņi darīja tāpat, lai gan ūdenī nebija gajuši. Viņi bija nosprieduši, ka ir atklājuši noslēpumu, kāpēc krievu armija tik veikli uzvar.

Fraktalā ģeometrija Krievijas ģērbonī. Ērglis ar labās kājas pirkstiem tur scepteri, ko vainago mazs ģērbonis, kurā ērglis ar labo kāju tur scepteri, ko vainago mazs ģērbonis, kurā ērglis... un tā līdz bezgalībai.

Pirmā pasaules kara laikā, pirms sūtīt uz fronti tankus, britu pretizlūkošana palaida baumas, ka Krievijas valdība  Anglijā ir pasūtījusi dzeramā ūdens cisternu partiju. Tanki tika sūtīti pa dzelzceļu, nomaskēti par cisternām, lielums un izmēri izrādījās līdzīgi. Angļu valoda vārds „tank” tieši nozīmē bāku, cisternu. Tieši tā arī tankus visur sāka saukt. Interesanti, ka Krievijā sākumā pat vārdu pārtulkoja un jaunās mašīnas sāka dēvēt par „lohaņ” – bļoda, ķipis. Taču vārds neieviesās.

Indijā ziloņu dresētaji pieradina ziloņus jau no jaunības. Mazus zilonēnus tur, aiz vienas kājas piesietus pie koka, līdz viņi pierod, ka vaļā netiks. Pēc tam pat lielu ziloni var piesiet pie maza kociņa, viņš neaizbēgs.

Pirms Gagarina lidojuma kosmosā zinātniekiem nebija ne jausmas, kā cilvēks var uzvesties kosmosā, varbūt sajuks prātā? Tāpēc, lai pārliecinātos, ka ar viņu viss kārtībā, lai iedarbinātu bremzēšanas dzinējus, Gagarinam vispirms vajadzēja ievadīt kodu, kas bija jāizrēķina ar vienkārša, loģiska uzdevuma palīdzību.

Kazino uz ruletes visu skaitļu summa ir – 666.

Austrālijā, lai koalas neietu bojā zem mašīnu riteņiem, no koka uz koku tiek nostieptas virves, dzīvnieki labprāt tās lieto.

1848. gadā amerikāņu dzelzceļa strādnieks Fineass Geidžs ieguva drausmīgu darba traumu, metāla stienis ieurbās viņa kreisajā vaigā un iznāca laukā pakausī. Pec stundas viņš naca pie samaņas, pats aizgāja uz slimnīcu un mierīgi sprieda par savu traumu. Rētā iekļuva infekcija, taču strādnieks izdzīvoja un nodzīvoja vel 12 gadus, atmiņa, uztvere, runa viņam netika traucēta, tikai izmainījās raksturs, viņs vieglāk aizsvilās un kļuva slinkāks.

19. gadsimta vidū šveiciešu profesors Hermanis fon Maiers pētīja cilveka gurnu kaula augšgala galviņas struktūru un konstatēja, ka tā sastav no stingras ģeometriskas formas saugušiem kauliņiem, kas nodod slodzi tālāk un neļauj kaulam salūzt, kaut gan tā gals ir līks. Pec 20 gadiem, šī pētījuma iespaidā Gustava Eifeļa inženieri atrada kā izveidot slavenā torņa konstrukciju.