Iļģuciema velns

Iļģuciema velns jeb Iļģuciema sumpurnis ir pilsētas leģenda par mistisku un biedējošu radību, kas kopš 1970. gadiem novērota Rīgā, Iļģuciemā, Lidoņu, Baltās un Riekstu ielu apkaimē.[1]

Saskaņā ar leģendu, Iļģuciema velns ir divus līdz četrus metrus garš, tievs, tumšs tēls ar neproporcionāli gariem locekļiem, kas mēdz parādīties nejaušiem garāmgājējiem, visbiežāk bērniem un pusaudžiem.

Šī leģenda ir līdzīga leģendai par Springhīlas Džeku, kas radās 19. gadsimtā Londonā.

https://lv.wikipedia.org/wiki/I%C4%BC%C4%A3uciema_velns

Daudz plašāka informācija ar aculiecinieku stāstiem. Fragments.

Neparasta, mistiska un visai biedējoša radība, kas novērota kopš XX gs. 70.gadu beigām Iļģuciemā, Lidoņu, Baltās un, iespējams, arī Riekstu ielas rajonā.

Iļģuciema sumpurns. Šo materiālu uzrakstīt mūs pamudināja vairāku cilvēku stāstītais par kādu neparastu radību, kas novērota Rīgas Iļģuciemā, Lidoņu ielā. Mūsu rīcībā ir trīs liecības. Pašu Radību pus pa jokam mēs atļāvāmies nosaukt par „Iļģuciema velnu” dēļ viņa melnā silueta un biedējošās parādīšanās. Tomēr turpmākā notikumu izpēte - līdzīgas radības atklāšana kādā no latviešu grafiķu darbiem Latvijas Valsts mākslas muzejā - lika mums izmainīt mūsu "varoņa" nosaukumu uz "sumpurni."

1.liecība.

Notika tas 80.gadu sākumā, kad meitenei bija kādi 7-8 gadi, tātad vēl padomju laikā. Vakarā ap 19:00, kad jau mazliet tā kā krēslojis. Gadalaiku pateikt nevarēja, zina tikai to, ka nebija ziema. Visdrīzāk – rudens. Meitene Irita (pilns vārds redakcijai zināms) gāja Iļģuciemā pa Lidoņu ielu no kinoteātra „Ilga” puses uz savu māju, kurā dzīvoja. Māja bija lietuviešu projekta – Nr.22 ar parādes durvju būdiņu.

Tuvojoties savām parādes durvīm, meitene pie to stūra pamanīja kādu garu tumšu stāvu. Viņai palika dikti bail, jo stāvs bija nedabiski garš, tā lielā galva sniedzās virs piķotā jumtiņa. Meitene, izjuzdama lielas bailes, žigli iešmauca parādes durvīs un metās uz savu dzīvokli. Vēl esot parādes durvju telpā, meitene pamanīja, siluetu, kas bija redzams cauri iemūrētajiem stikla blokiem labajā pusē.

Pēc tam ilgus gadus meitene nespēja šo notikumu aizmirst un pirmo reizi to pastāstīja mums tikai pēc gandrīz 30 gadiem. Viņai pašai nav nekāda izskaidrojuma par redzēto, un nekad neko līdzīgu dzīvē viņa vairs nav sastapusi. Nevienam nekad to nav arī stāstījusi, uzskatīdama, ka tāpat neviens viņai neticēs. Atminoties šo notikumu, ir zināms baiļu elements saglabājies vēl šodien, jo redzētais bijis izteikti nedabisks.

(stāstniece I.G. (mums zināms īstais vārds) liecību pierakstījis V.Strods 2009.gada pavasarī)

Interesanti, ka, iespējams, www.aliens.lv nekad nebūtu uzrakstījis par šo gadījumu, ja ne otra liecība, kas tīri nejauši nonāca mūsu interešu lokā.

http://www.aliens.lv/i/6454-ilguciema-velns

Iļģuciema velns no Latvijas spoku stāstiem: Melnā 'Volga' un Iļģuciema velns: kas biedējis cilvēkus Latvijā

Saskaņā ar leģendu Iļģuciema velns ir divus līdz četrus metrus garš, tievs, tumšs tēls ar neproporcionāli garām ekstremitātēm, kas mēdz parādīties nejaušiem garāmgājējiem, visbiežāk bērniem un pusaudžiem, Iļģuciema mikrorajonā Rīgā.

Pirmās liecības par mistisko būtni parādās septiņdesmitajos gados, kad Iļģuciems tiek strauji apbūvēts un blīvi apdzīvots. Atsevišķās liecībās "velns" tiek attēlots ar ilkņiem, nelieliem ragiem, apspalvojumu un sarkani zvērojošām acīm, citās tikai kā tumšs siluets. Ar savu parādīšanos iedveš neizskaidrojamas bailes, trauksmes sajūtu. Portālā "Aliens.lv" apkopotas vairākas it kā reālu cilvēku liecības par mistisko parādību.

Zīmīgi, ka vecākās padomju laika un deviņdesmito gadu liecībās leģendas varonis vairāk atgādina velnu, kādu to parasti attēlo folklorā – tam ir apspalvojums un pat ragi, taču nesenākās liecībās tas vairāk atgādina populāro interneta šausmu stāstiņu varoni Slendermenu jeb ļoti garu vīru vai tumšu siluetu ar nedabiski garām rokām un kājām.

Iļģuciema velnam ir daudz līdzinieku visur pasaulē – Naktstauriņcilvēks, Doveras demons, Džersijas velns un citi. Lai gan atsevišķas šo radījumu vizuālās pazīmes mēdz atšķirties, tiem visiem ir viena kopīga iezīme – tie iedveš paniskas bailes nejaušos aculieciniekos, kuriem izvēlējušies parādīties.

https://www.delfi.lv/izklaide/divaina-pasaule/mistika/melna-volga-un-ilguciema-velns-kas-biedejis-cilvekus-latvija.d?id=49395429

Konkrēti par velnu.

https://www.delfi.lv/izklaide/divaina-pasaule/mistika/melna-volga-un-ilguciema-velns-kas-biedejis-cilvekus-latvija.d?id=49395429&page=5

The Slender Man (Iļģuciema velns)

MELLON COLLIE

Daudzi drošvien būs dzirdējuši par "Iļģuciema velnu", kas parādās uz Lidoņu ielas tumšos vakaros un biedē mazus bērnus. Šeit pat spoki.lv viņa vārds mistikas sadaļā ir parādijies pāris reizes. Šis raksts būs par manu neseno atklājumu saistībā ar šo mistisko būtni.

Tulkots no knowyourmeme.com.

The Slender Man - Slaidais Vīrs.

Slaidais Vīrs ir mistisks radījums, kurš radies internetā, somethingawful.com forumos, kur tika rīkots konkurss par labākajām paranormālo parādību bildēm, kas veidotas photošopā . Galvenā ideja bija izveidot attēlus, ar kuriem varētu mēģināt piemuļķot spoku pētniekus un citus speciālistus ar šķietami īstām bildēm kurās redzamas mistiskas parādības. 2009. gada 10. jūnijā(!!!) kāds lietotājs pievienoja divas bildes ar slaidu, garu vīru, kurš no attāluma novēro bērnus(bildes zemāk). Tikai pāris dienu laikā ideja par Slaido vīru izplatijās un tapa neskaitāmi daudz attēlu, stāstu un pat video, kuros itkā esot nofilmēta šī mistiskā parādība.

Vairāk informācijas par pašu Slaido Vīru un šī mīta izcelsmi var lasīt šeit.

http://www.mythicalcreaturesguide.com/page/Slender+Man">http://www.mythicalcreaturesguide.com/page/Slender+Man

http://knowyourmeme.com/memes/slender-man">http://knowyourmeme.com/memes/slender-man

https://spoki.lv/mistika/The-Slender-ManIlguciema-velns/264102

Par velnu ir pat sacerēta dziesma.

Melns tēls, Lidoņu ielas dzegā sēž,
Saltu tumsu rijot,
Skatiens šausmas drošākajās sirdīs dveš
Bet neļauj novērsties
Glāb! Nāk! Iļģuciema velns!
Starp laternu gaismām, no ēnas uz ēnu
Tikai vēsa elpa, neredzams pieskāriens
Caur noteku caurulēm, veikalu skatlogiem
Sūta tirpas pār kauliem, dzīviem un mirušiem
Garš stāvs, viens ar ēnu - klīst
Un meklē vietu zem mēness
Kā neatņemts sveiciens
Kavējās - vardarbīgi kluss -
Tēls - gaitu lēnu,
Klīst un meklē, sev vietu starp zvaigznēm
Kā pareģots kritiens
Valdniekam seko pa pēdām
Vīrs, kurš ar nāvi kārtis mij
Tevi aicina spēlēt -
Kā nokavēts glābiņš
Kliedziens - vardarbīgi skaļš!
Nāk! Nāk! Iļģuciema velns!
Tevis vairs nav, tikai ēna!
Melns tēls, Lidoņu ielas dzegā sēž,
Saltu tumsu rijot..

from Gana, released June 29, 2017

https://oghre.bandcamp.com/track/i-uciema-velns-2