Hovards Filips Lavkrafts. Stāsti

Hovards Filipss Lavkrafts (ang. Howard Phillips "H. P." Lovecraft, 1890. gada 20. augusts, Providensa, Rodailenda, ASV - 1937. gada 15. marts, turpat) - amerikāņu rakstnieks un žurnālists, kurš darbojās šausmu, mistikas, fantāzijas un zinātniskās fantastikas žanros, apvienojot tos oriģinālajā stilā. Amerikāņu literatūras klasika. Lavkrafta darbi izceļas atsevišķā apakšžanrā – tā sauktajās Lavkrafta šausmās. Lavkrafta radošā mantojuma "kodols" ir tā sauktie Ktulhu mīti.

Lavkrafts ir dzimis un lielāko daļu savas dzīves nodzīvojis Providensā, Rodailendā. Viņa darbiem, kas sākotnēji tika publicēti lētos tabloīdu žurnālos, pēc tam bija milzīga ietekme ne tikai uz mūsdienu šausmu literatūras veidošanos, bet arī uz pasaules populāro kultūru kopumā.

Biogrāfija

Hovards Filipss Lavkrafts dzimis 1890. gada 20. augustā Providensā, Rodailendā, ASV. Viņš bija ceļojošā pārdevēja Vinfīlda Skota Lavkrafta (1853-1898) un Sāras Sjūzenas Filipsas Lavkraftas ("Sūzija", 1857-1921) vienīgais bērns. Par Vinfīlda meklējumiem ir maz zināms; Hovarda sieva Sonja savos memuāros rakstīja, ka viņas vīra tēvs kādu laiku strādājis par ceļojošo pārdevēju uzņēmumā Gorham Manufacturing Company. Hovarda māte bija uzņēmēja Vipla Van Būrena Filipsa (1833-1904) meita Vinfīlda un Sjūzenas, ļoti turīga vīrieša, laulības laikā. Pirmajos Hovarda dzīves gados viņa vecāki vairākas reizes pārcēlās no Providensas, Dorčesteras un Oberndālas. 1893. gada aprīlī, kad Hovardam Lavkraftam bija divi gadi, viņa tēvs tika ievietots psihiatriskajā slimnīcā, kur viņš palika piecus gadus līdz atbrīvošanai un priekšlaicīgai nāvei 1898. gada 19. jūnijā. Vinfīlda garīgā slimība, iespējams, bija saistīta ar terciāro sifilisu.

Pēc tam, kad Vinfīlds tika ievietots slimnīcā, ģimene bija spiesta pārcelties uz Providensu, uz Sjūzenas tēva Vipa Van Buurena Filipsa māju. Saskaņā ar Hovarda Lavkrafta memuāriem "mans mīļais vectēvs... kļuva par visa mana Visuma centru". Vipls rādīja mazdēlam no ceļojumiem pa Eiropu atvestus mākslas priekšmetus, rakstīja mazdēlam vēstules no komandējumiem un stāstīja šausmu stāstus pēc paša kompozīcijas; viņš arī izdziedināja savu piecus gadus veco mazdēlu no bailēm no tumsas, liekot viņam staigāt cauri vairākām tumšām istabām savā mājā. Lavkrafts bija brīnumbērns – pēc paša atmiņām viņš divu gadu vecumā skaitīja dzeju no galvas, bet no sešu gadu vecuma rakstīja savu. Puiša mīļākā vieta vectēva mājā bija bibliotēka, kur viņš iepazinās ar klasisko literatūru, gotisko prozu un arābu pasakām par tūkstoš un vienu nakti. Lavkraftu dziļi iespaidoja viņa vecmāmiņas Robijas nāve un bēres 1896. gadā; viņš sāka redzēt murgus, kas vēlāk atspoguļojās viņa darbā. Briesmīgos sapņos radījumi ar tīmekļveida spārniem, kurus Lavkrafts sauca par naksnīgajiem (dažādos tulkojumos "nakts pūces" vai "nakts mversi"), pacēla viņu gaisā un kaut kur nesa; Pats Lavkrafts vēlāk pieņēma, ka viņš šo attēlu ir uzzīmējis no Dorē ilustrācijām grāmatai “Paradise Lost”.

6-8 gadu vecumā Lavkrafts uzrakstīja vairākus stāstus, no kuriem lielākā daļa nav saglabājušies līdz mūsdienām. 14 gadu vecumā Lavkrafts uzrakstīja savu pirmo nopietno darbu "Zvērs alā". Bērnībā Lavkrafts bieži slimoja un skolā devās tikai astoņu gadu vecumā, bet pēc gada viņu no turienes aizveda. Viņš daudz lasīja, pa to laiku studēja ķīmiju, uzrakstīja vairākus darbus (to reproducēja nelielā tirāžā uz hektogrāfa), sākot ar 1899. gadu. Pēc četriem gadiem viņš atgriezās skolā.

Whipple Van Buren Phillips nomira 1904. gadā, pēc tam ģimene kļuva nabadzīga un bija spiesta pārcelties uz mazāku māju tajā pašā ielā. Hovards bija sarūgtināts par aiziešanu un pat domāja par pašnāvību. Nervu sabrukuma dēļ, kas viņam notika 1908. gadā, viņš nekad nepabeidza skolu, par ko viņam bija ļoti kauns.

Lavkrafts bērnībā rakstīja daiļliteratūru (Zvērs alā (1905), Alķīmiķis (1908)), bet vēlāk deva priekšroku dzejai un esejām. Pie šī "vieglprātīgā" žanra viņš atgriezās tikai 1917. gadā ar stāstiem "Dagons", pēc tam "Kaps". Dagons bija viņa pirmais publicētais darbs, kas parādījās 1923. gadā žurnālā ‘Weird Tales”. Tajā pašā laikā Lavkrafts sāka savu saraksti, kas galu galā kļuva par vienu no apjomīgākajām 20. gadsimtā. Viņa korespondentu vidū bija Forrests Akermens, Roberts Blohs, Roberts Hovards, lords Dansanijs, Arturs Meihens, Augusts Derlets, Klārks Eštons Smits un daudzi citi.

Sūzija, Hovarda māte, pēc ilgstošas ​​histērijas un depresijas nokļuva tajā pašā slimnīcā, kur nomira viņas vīrs, un tur nomira 1921. gada 21. maijā. Viņa rakstīja dēlam līdz pēdējām dienām.

No 1919. līdz 1923. gadam Lavkrafts aktīvi rakstīja, gadu gaitā izveidojot vairāk nekā 40 stāstus, tostarp līdzautorībā. Tajā pašā laikā galvenais ienākumu avots visā viņa pieaugušā mūža garumā bija darbs par literāro redaktoru tajā laikā Amerikas Savienotajās Valstīs attīstītajā amatieru literārās žurnālistikas nozarē: iesācēji rakstnieki un grafomāni, kuriem bija daži līdzekļi, kas par pakalpojumiem maksāja pieticīgi. izglītots un literāri apdāvināts redaktors, kurš uzņēmās arī dažādus tehniskos darbus (lai gan Lavkraftu vienmēr ir apgrūtinājusi gan citu cilvēku, gan savu tekstu manuāla pārpublicēšana).

Drīz vien žurnālistu amatieru sanāksmē Hovards Lavkrafts satika Soniju Grīnu no Krievijas impērijas ebreju imigrantu ģimenes un septiņus gadus vecāku par Lavkraftu. Viņi apprecējās 1924. gadā un pārcēlās uz Bruklinu, Ņujorkā. Pēc klusās Providensas Ņujorkas dzīve Lavkraftu neiemīlēja. Daudzējādā ziņā viņa stāsts "Viņš" bija autobiogrāfisks. Pēc dažiem gadiem pāris izšķīrās, lai gan šķiršanos oficiāli nenoformēja. Lovecraft atgriezās savā dzimtajā pilsētā. Neveiksmīgās laulības dēļ daži biogrāfi uzskatīja, ka viņš ir homoseksuāls, bet Grīns, gluži pretēji, sauca viņu par "brīnišķīgu mīļāko".

Atgriežoties Providensā, Lavkrafts līdz 1933. gadam dzīvoja "lielā Viktorijas laikmeta koka mājā" Bārnesa ielā 10 (šī adrese ir Dr. Willet mājas adrese Charles Dexter Ward lietā). Šis periods, iespējams, ir visinteresantākais un produktīvākais rakstnieka dzīvē. Viņš daudz ceļo pa Jaunangliju, viesojas Kvebekā, Filadelfijā, Čārlstonā un joprojām ir aktīva sarakste. Nozīmīgākie Lavkrafta darbi (dažkārt saukti par "vecākiem tekstiem"), sākot ar "The Call of Cthulhu" (“Ktulkhu aicinājums” 1926), tika sarakstīti šajā laikā..

Neskatoties uz viņa rakstīšanas panākumiem, Lavkraftam arvien vairāk bija vajadzīga nauda. Viņš atkal pārcēlās, šoreiz uz nelielu māju. Viņu dziļi iespaidoja Roberta Hovarda pašnāvība. 1936. gadā rakstniekam tika diagnosticēts zarnu vēzis, kas izraisīja spēku izsīkumu.

Hovards Filipss Lavkrafts nomira 1937. gada 15. martā Providensa.

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9B%D0%B0%D0%B2%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%84%D1%82,_%D0%93%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D1%80%D0%B4_%D0%A4%D0%B8%D0%BB%D0%BB%D0%B8%D0%BF%D1%81

Stāsti. Hovards Filipss Lavkrafts

“Bailes ir cilvēka senākā un spēcīgākā emocija, un pašas senākās un spēcīgākās bailes ir bailes no nezināmā.” H. F. Lavkrafts

Latvijā vēl nebijis izdevums visiem šausmu un fantastikas mīļotājiem. Amerikāņu žanra klasiķa Hovarda Filipsa Lavkrafta septiņi stāsti atklāj baismu piesātinātu Visumu, kur zinātnieki, pētnieki, studenti un vienkārši pārgalvji gūst saprātu graujošas atklāsmes un pieredz šausmas, kurām nekad nevajadzēja tikt atsegtām. Šie stāsti liek iegrimt pasaulē, kurā nekas nav tāds, kā šķiet pirmajā acu uzmetienā, un pat vārdiem ir spēks novest cilvēku līdz ārprātam.

Hovards Filipss Lavkrafts (Howard Phillips Lovecraft) bija divdesmitā gadsimta sākuma amerikāņu šausmu stāstu rakstnieks, kura gotiski piesātinātais rakstīšanas stils un neatkārtojami niansētā kosmoloģija iedvesmoja un turpina iedvesmot neskaitāmu sekotāju pulku. No rakstnieka Mišela Velbeka līdz režisoram Giljermo del Toro, no filmām “Svešie” līdz seriālam Stranger Things vai pat grupu Metallica un Black Sabbath dziesmām: Lavkrafta ietekmes tausteklis ir atstājis savas pēdas viņos visos.

“Divdesmitajā gadsimtā nav bijis neviena, kas pārspētu H. F. Lavkraftu klasisko šausmu stāstu žanrā.” Stīvens Kings

“Lavkrafta rakstībai un mitoloģijai piemīt kas gandrīz neizsakāmi neapšaubāms un neapstrīdams.” Nīls Geimens

Grāmatā katram stāstam ir īpaši šim nolūkam tapusi mākslinieka Anda Reinberga ilustrācija.

http://www.virja.lv/lv/gramata/stasti-hovards-filipss-lavkrafts/12671.html