Hobita sindroms, jeb, vai spēlētāja tēlam ir jāmirst?

 

Tulkots no Krasta Krīvu diskusiju lapu komentāru apkopojuma. Diskusija norisinājās ap 2000-2001 gadiem.

Jāsaka, ka es esmu par to lai DM neapietas ar PC kā ar jēlām olām. Dažreiz, bet ne vienmēr. PC dzīve ir bīstama, un laiku pa laikam pat vislielākā laime izbeidzas.

Ja spēlētājs zina, ka DM viņu pasaudzēs, tad galu galā lieta nonāk līdz Hobbita sindromam. Es to saucu tā tāpēc, ka nesen jau kuro reizi pārlasīju J.R.R.Tolkīna "Hobitu", un ja pieņem to par RPG kampaņu, tad vecais J.R.R.T. ir ļoti piedodošs GM.

Pirmkārt, rūķi un Bilbo drosmīgi iesoļo troļļu lamatās, un visi nonāk viņu gūstā. Turpat viņiem visiem arī būtu jānomirst, ja ne Deus Ex Machina Gendalfa ierašanās... pēc tam DM vēl atalgo viņus ar troļļu īpašumu un maģiskajiem zobeniem.

Tad viņi dodas kalnos, neizliek sardzi - par spīti tam ka atrodas bīstamās teritorijās - un, protams, goblini viņus pārsteidz. Atkal - Glābējs Gendalfs steidz palīgā!

Izbēguši no gobliniem, viņi iekārto nometni turpat kalna pakājē. Atpūtas laikā viņus protams panāk aizkaitinātie goblini un vilki, un visus sadzen augšā kokos. Atkal - nožēlojama taktika, un atkal viņiem vajadzētu nomirt... Alas, Deus Ex Machina Airlines, jeb milzu ērgļi... slaveni arī ar to, ka izglābj Frodo Gredzenu Pavēlnieka triloģijas beigās, kā arī Gendalfu no Sarumana torņa.

Tad viņi ieiet Drūmmežā, un augsta līmeņa NPC viņiem stingri piekodina - neložņāt pa mežu, bet turēties pie taciņas. Un ko dara PC? Nu protams - mežā iekšā. Taisnā ceļā pie zirnekļiem uz pusdienām. Par laimi, šoreiz iztiek bez Deus Ex Machina un super NPC glābēja, Bilbo liek lietā savu gredzenu (improved invisibility gredzenā? It kā viņš jau būtu tik augsta līmeņa personāžs!) un maģisko zobenu (droši vien ka maģisko - bez apmācības rīkoties ar zobenu uzvarēt tādu baru ar zirnekļiem!). Deus Ex Machina izpaliek, tomēr Bilbo acīmredzot ir ļoti labās attiecībās ar DM... Ar tādu maģisko arsenālu zaudēt ir neiespējami.

Tālāk viņi krīt meža elfu gūstā. Atkal Bilbo traucas palīgā ar savu gredzenu. Taču šoreiz viņš no tiesas izdomā oriģinālu glābšanās plānu, un noteikti viņam par to pienāktos papildus EXP. Rūķi, turpretī, līdz šim ir bijuši atklāti nelietderīgi.

Uz Vientuļo Kalnu pēc Smauga dārgumiem. Vai šobrīd PC būtu mazliet apguvuši izdzīvošanas mākslu? Laikam jau, jo viņiem pietiek prāta nelīst iekšā pa galveno ieeju. Pie slepenās ieejas, Bilbo tiek sūtīts iekšā pirmais, kas arī ir taktiski pareizi. Ar viņa gredzenu, viņš var justies drošs, bez tam, ar visu DM papildus uzmanību pārējie var cerēt, ka DM viņu uzreiz nepiebeigs. Tā vietā Bilbo paliek lecīgs un nočiepj pūķim vienu viņa mantu... Sens Sarkanais Nūģis... PC grupai jābūt mirušiem! Bet, protams, Smaugs viņus nenogalina, viņš tikai aizber slepeno ieeju, tā ka vienīgā izeja tagad ir caur viņa migu. Tomēr viņš neizdara darbu līdz galam, neaizber arī otro izeju, un arī nepūš iekšā uguni tik ilgi, līdz kamēr visi tai ejā nosmok.

Tagad PC ir lamatās, un agrāk vai vēlāk viņiem pienāktu gals. Tomēr DM vēl nav beigušies Deus Ex Machina... Pūķis aizdodas plosīties pa pilsētu, un cits ūber-NPC viņu nogalina ar vienu bultu. Un uzminiet kas nu? PC iegūst visus pūķa dārgumus, un atsakās dalīties tajos ar NPC - pūķa kāvēju un pārējiem pilsētniekiem, lai gan viņu pilsēta ir drupās, pateicoties PC rīcībai un tieši NPC izglāba PC no nāves. Pēc tiesas un taisnības, NPC vajadzētu ieņemt to midzeni, izsist visus nekauņas un paturēt laupījumu, tomēr DM attur tos no šādas rīcības un dod iespēju PC pārdomāt.

Bilbo pierāda ka ir vienīgais PC kam ir kaut cik smadzenes galvā, un dodas diplomātiskās pārrunās, pirms PC spītības dēļ nomirst badā. Tomēr, pirms viņa plāns rod iespēju izdoties, viņiem uzbrūk goblinu armija... kas kaut kādā veidā pamanījusies piezagties nepamanīta! Viņi sēž uz vienīgā kalna visā apkārtnē! Un viņi nepamana armijas tuvošanos? Idioti!

Tā nu PC neielaižas kaujā (izņemot Bilbo, kas tobrīd ir ārpusē un kuram vienkārši nav citas izvēles) un liekas, ka kauja sāk vērsties PC par sliktu. Tāpēc rūķi beidzot savelk mugurā visa veida maģiskās bruņas un ieročus no pūķa migas un ... Vai viņi novērtē savas izredzes? Apsver kaujas plānu? Nē! Viņi metas tieši kaujas vidū, pieņemot, ka viņu jaunais ekipējums viņus padarīs neuzvaramus. Nepaiet ilgs laiks, kad viņi ir atdalīti no pārējiem, ielenkti, un rādās, ka goblini viņus piebeigs. Izskatās, ka ar dumjajiem PC ir cauri? Bija pelnījuši to par visām tām muļķībām, ko šī ceļojuma laikā sadarīja, un visām tām reizēm, kad viņus izglāba? Nē! Deus Ex Machina Airlines ir atpakaļ. Jā, atlido milzu ērgļi un izdzenā goblinu armiju.

Trīs rūķi tomēr mirst. Es teiktu, sen jau bija izpelnījušies.

Mans viedoklis tāpēc ir - ja PC apčubina, viņi nekad neiemācās spēlēt apdomīgi. Kāpēc, ja viņi tāpat izdzīvos?

PC - Player Character. Spēlētāja vadītais tēls.
DM - Dungeon Master. Spēles vadītājs.
RPG - Role Playing Game. Lomu spēle.
NPC - NonPlayer Character. Tēls, ko vada spēles vadītājs.