Gints Gabrāns. Transrealitāte

www.gabrans.com/Transreality-Zirgu-Street.php

Mākslinieks Gints Gabrāns "Purvīša balvai 2019” nominēts par pašizveidoto lietotni SAN. To var lejupielādēt ikviens, pavērst telefona ekrānu uz jebkuru objektu pilsētā vai citur dabā un nokļūt papildinātā realitātē – ieraudzīt milzu debesskrāpi vai citu objektu, kas ārpus ekrāna neeksistē.

"Tas darbs ir domāts, ka var vienkārši parkā atvērt aplikāciju un būt darba iekšpusē. San.lv var lejuplādēt pašu aplikāciju un mājās var atvērt sarakstu un ielādēt visus tos objektus, tad nebūs jālādē. Te tieši tajā zālē ir vissliktākā vieta, kur to skatīties, jo te zem visiem tiem dzelzsbetona un dzelzs režģiem ir visšvakākā redzamība,” par savu darbu stāsta "Purvīša balvas 2019” nominants Gints Gabrāns.

Ginta Gabrāna publiskie mākslas projekti "Transrealitātes Zirgu ielā" un tā turpinājums "SAN ofisu debesskrāpji"  bija redzami 2018. gada ziemā.

Jebkurš mākslas darbs papildina realitāti, taču Gints Gabrāns šo principu ir uztvēris vēl tiešāk, viņa izveidotā lietotne SAN par mākslas galeriju padara teju jebkuru vietu, sākot no ielu krustojuma pilsētā un beidzot ar pļavu lauku ceļmalā.

"Zālē ir vairāk tāds darbs, kas varbūt iepazīstina ar SAN. Un šeit ir tā atšķirība, ka te ir iepriekšējās SAN izdzēstās paaudzes, tā lielā izmiršana.

Te ir pa 2016., 2017 un 2018. gadu projekti no visas pasaules, ap simt, kur visi tika vienā dienā izdzēsti un aizsūtīti digitālā astrālā. Tagad SAN sācis jauno paaudzi un šeit ir visi projekti redzami," turpina Gabrāns.

Ginta Gabrāna radošo darbību raksturo interese par mākslas, zinātnes un jaunāko tehnoloģiju mijiedarbību. Viņa veidotā aplikācija un mākslas projekts vienlaicīgi ar nosaukumu SAN piedāvā papildinātās realitātes iespēju, katram ir iespēja to lejupielādēt un ieraudzīt milzu telpiskus objektus tik pierastajā pilsētvidē vai arī lauku teritorijā.

https://www.lsm.lv/raksts/kultura/maksla/purvisa-balvas-2019-kandidats-gints-gabrans-piedava-noklut-papildinata-realitate.a315421/

Mākslinieks Gints Gabrāns 7. aprīlī atklāja SAN virtuālo skulptūru ansambli, kas ir redzams visā Rīgā. Šo objektu apskati ikviens var sākt savās mājās, viedtālrunī lejuplādējot papildinātās realitātes aplikāciju SAN, informēja mākslinieka pārstāvji.

Šī aplikācija (arī cauri sienām) ļaus ieraudzīt 25 km augstus SAN Transrealitātes torņus. Tie ir redzami 50 km rādiusā ap Latvijas Nacionālo mākslas muzeju (LNMM), kur paralēli SAN projekts piedalās arī “Purvīša balvas 2019” finālistu izstādē.

Tālāko SAN objektu apskati ceļā uz LNMM laukumu var apvienot ar  pastaigu Esplanādē, baudot pavasari un jauku laiku. Tur var nokļūt nākamo SAN objektu darbības zonā.  Lai objekti kļūtu redzami viedtālruņos, aplikācijā jānospiež piedāvātā “download” poga.

SAN virtuālo skulptūru  kompozīcijas centrs ir LNMM muzeja laukumā; tieši zem šā laukuma stikla grīdas  ir SAN projekta  ekspozīcija Purvīša balvas izstādē. Laukumā virtuāli apskatāmas arī fotosērijas no “Purvīša balvas 2019” izstādes atklāšanas 22. martā.

Taču visieteicamākā vieta, lai apskatītu  SAN projektu, ir LNMM jumta  terase. No šīs terases atklājas gan brīnišķīgs skats uz Esplanādi un Rīgu, gan ir telpas plašums objektu apskatei. Tur arī viedierīci labi “redz” GPS satelīti, kas nodrošina SAN ģenerētās telpas darbību.

https://www.lsm.lv/raksts/kultura/maksla/makslinieka-ginta-gabrana-virtuala-skulpturu-ansambla-apskati-ikviens-var-sakt-savas-majas.a315353/

Gints Gabrāns (born May 23, 1970 in Valmiera) is a well-known contemporary Latvian artist. He mainly works with installations and new media art. He won the Hansabank Art Award in 2005, and in 2007 represented Latvia at the Venice Biennale with the project Paramirrors.

In 1995 graduated from - Latvian Academy of Art, Dept. of Scenography.

No Vikipēdijas.