Gina Viegliņa Valliete. Daudzpusīgā un urķīgā rakstniece no Valles

Aisma Orupe 16.sep 2016

Gina Viegliņa Valliete pat savā pseidonīmā ir uzsvērusi piederību Valles pagastam.

Viņa gan tajā ir ienācēja, taču noteikti pazīst šo pusi daudz pamatīgāk nekā dažs labs iedzimtais. Rakstniece gan izpētījusi savas dzīvesvietas vēsturi un ļaužu likteņstāstus, gan ielūkojusies dziļāk Latvijas pagātnes lappusēs. Tas viss izklāstīts viņas grāmatās, kurās ir atklāts arī pašas Ginas nebūt ne vieglais mūžs.

Par spīti tam, rakstniecei izdevies saglabāt gaišu bērna skatu - ne velti vairākas grāmatas tapušas tieši mazajiem lasītājiem.

Spēcīgs sargeņģelis

Tiekamies ar rakstnieci viņas divistabu dzīvoklītī Vallē. Ciemiņus gaidīdama, esot piesēdusi pie datora, kur top jaunā grāmata - turpinājums autobiogrāfiskajam romānam Atradene un eņģelis.

Nu jau pieveiktas 111 lappuses. Vienlaikus arī domājot par virsrakstu - varbūt tas būšot Piedod, Dievs. Kāpēc tā? G. Viegliņa Valliete nopūšas un teic, ka tas viss cieši saistīts ar viņas dzīves gājumu. Viņa tiešām esot atradene, kurai eņģelis stāvējis cieši klāt. Nevarot simtprocentīgi apgalvot, ka stāsts, ko pirms kāda laika uzzinājusi, būtu tieši par Ginu - īstajā vārdā Gaļinu Viegliņu. Bet sliecoties domāt, ka ir gan. «Brauc Kalkūnes pusē zemnieks ar zirdziņu pa ceļu. Te pēkšņi tas kā iemiets nekust ne no vietas. Nelīdz ne skubināšana, ne pierunāšana. Braucējs kāpj no ratiem laukā un lūko apkārt, kas viņa bēri tā nolēmējis. Klausās - bērns raud! Kas tad nu? Iet uz to pusi un ierauga čemodānu, kurš daļēji aprakts zemē un lapas sabērtas pa virsu. Ver vaļā - tur mazulis - meitenīte!» iemirdzoties asarām acīs, stāsta rakstniece, piebilstot, ka tam eņģelim, kas stāvēja blakus šim bērnam, vajadzēja būt ļoti stipram, lai tas izdzīvotu. Pirmie dzīves gadi pagājuši Kalkūnes bērnunamā. Tur iedots vārds Gaļina, arī uzvārds ir svešu ļaužu izdomāts. Par Ginu kļuvusi, kad viņu tā nodēvējis mazs puisītis. Tad nodomājusi - kāpēc ne, taču labāk nekā Gaļina.

https://nra.lv/kultura/185137-gina-vieglina-valliete-daudzpusiga-un-urkiga-rakstniece-no-valles.htm

Mūžībā devusies novadniece literāte Gina Viegliņa-Valliete

www.bauskasdzive.lv - 09.03.2022 - 21:00

«7. marta vakarā mana mamma aizgāja debesīs. Visi, kas mammu pazina, padomājam labās domas,» savā Facebook profilā raksta dēls Jānis Viegliņš, «atvadīšanās no skolotājas, dzejnieces, rakstnieces, priecīga cilvēka un manas mammas Ginas Viegliņas notiks šo sestdien, 12. martā, Valles baznīcā plkst. 14.30. Apbedīšana Valles kapos plkst. 15. Pēdējā ceļā viņu izvadīs mācītājs Roberts Otomers. Ielūdzam visus, kuri viņu pazina un vēlas godināt šajā pēdējā ceļā.»

Bet vēl 9. februārī Gina savā Facebook profilā rakstīja: «Šogad būs 75. Tas jau ir brīnums, ka neviena negribēts un nemīlēts cilvēks ne tikai izdzīvoja, bet arī Dieva dotajā laikā sasniedza zināmu vecumu. Tas tik tiešām ir brīnums.»

Īstajā vārdā Gaļina Viegliņa. Dzimusi 1947. gada 22. jūnijā, mirusi 2022. gada 7.martā. Ienācēja Valles pagastā, taču kā rakstniece gan izpētījusi savas dzīvesvietas vēsturi un ļaužu likteņstāstus, gan ielūkojusies dziļāk Latvijas pagātnes lappusēs. Tas viss izklāstīts viņas grāmatās, kurās ir atklāts arī pašas Ginas nebūt ne vieglais mūžs. Strādājusi Valles skolā, mācījusi vēsturi. Rakstījusi dzeju, grāmatas bērniem un kultūrvēsturiskus romānus.

Kalkūnes bērnunamā viņai iedots vārds Gaļina, arī uzvārds tur izdomāts. Par Ginu kļuvusi, kad viņu tā nodēvējis mazs puisītis. Šis vārds paticis labāk nekā Gaļina.

https://bauskasdzive.lv/muziba-devusies-novadniece-literate-gina-vieglina-valliete/        

Atradene un eņģelis.

Stāsts par kādas meitenes-bārenes dzīvi.

https://www.litres.ru/gina-viegli-a-valliete/atradene-un-e-elis/chitat-onlayn/

Gina Viegliņa-Valliete "Valdnieka Nameja meita"

Arno Jundze 3.jan 2019

Romāna galvenā varone Guna izdzīvo trīs savas dzīves lielās mīlestības. Tās ir tēva gudrības un maiguma skola, pirmo jūtu aizrautības un šķiršanās mācība, apprecētā vīrieša mīlestība. Karaļa meitas ieplūšana citā kultūrā ir ļoti būtiska galvenās varones tēla pamatā, un realitāte ir skarba - Nameja meita kļūst par Annu Mariju fon Fitinghofu.

https://nra.lv/izklaide/p-s-kultura/gramatu-apskats/268418-gramatu-apskats-gina-vieglina-valliete-valdnieka-nameja-meita.htm