George R.R. Martin - A Game of Thrones ir totāla vilšanās

Pirms daudziem gadiem iegāju Jāņa Rozes grāmatnīcā un ieraudzīju tikko tautās palaisto Troņu Spēli. Pats neko par grāmatu nezināju, bet ļaudis skaļā balsī bļāva, ka tas ir labākais lasāmgabals, kas izdots pēdējā laikā. Toreiz grāmata latviski maksāja ~17 Ls, kuru man palika žēl, tāpēc nopirku anglisko versiju pa piečuku. Pagāja kādi 4 gadi un es tagad nožēloju arī to piečuka izdošanu par anglisko versiju, jo šitā sačakarēt grāmatu ir jāmāk.

Savā dzīvē esmu lasījis daudzas grāmatas, kas ir izdotas kādā noteiktā sērijā - vieni varoņi un notikumu secība, bet šī ir pirmā tik absurdi bezjēdzīgā grāmata. Es atvainojos, protams, visiem Martina un Troņu Spēles faniem, bet nespēju savādāk šo grāmatu novērtēt. Iespējams, ka, izlasot visu sēriju, bilde paliek gaišāka, bet es varu saderēt, ka beigās vienalga visi nomirst, taču tu esi pavadījis neskaitāmas stundas, skatoties uz bezjēdzīgām burtu virknēm.

Pateikšu jau sākumā, ka viss nav tik slikti, proti, sižets ir ļoti interesants un sarežģīti savij kopā daudzu cilvēku dzīves, intrigas un pārdzīvojumus, taču turpinājumā pastāstīšu, kas to visu sajāj līdz pilnīgam "tas ir sūds" statusam.

 

 

Sākšu ar grāmatas beigām - tādu nav. Man ir pie pakaļas, ka grāmata ir pirmā sērijā, taču 800 lappušu bieza darba autoram grāmatas fiziskais smagums uzliek pienākumu to kaut kā sakarīgi arī nobeigt. Ne sūda no tā nav - nekas, pilnīgi nekas netiek atrisināts, ja neskaita dažu galveno varoņu nāvi, bet cilvēki mirst vienmēr un tas nav nekāds pārsteigums.

Grāmata ir uzrakstīta interesantā stilā, kur katra nodaļa tiek izklāstīta no noteikta cilvēka skatu punkta. Un te jau sākas tā lielākā laža - ir varoņi, kuru dzīves gājumi grāmatas, lai arī neesošajā, tomēr noslēgumā, pilnīgi nekādi neiekļaujas. Tā, piemēram, Neda ārlaulības dēla Jona liktenis pilnīgi nekādi neiespaido kopējos grāmatas notikumus. Tāpat ne ar ko notikumus neiespaido Dragonkinga beidzamā atvase Daenerys. Arī Neda jaunākās meitas Aryas liktenis ir mazsvarīgs, ņemot vērā to, ka par viņas gaitām beigās tika pateikts pilnīgi nekas.

Nākamais stulbums ir tas, ka katra nodaļa tiek sākta ar atgādinājumu par konkrētā cilvēka apkārtējo vidi un cilvēkiem. Var teikt, ka grāmata ir sašķelta un tāpēc 30% informācijas ir nesvarīga "salīkušas vecenītes puskilomentra pastaiga par rudenīgi dubļaino ceļu (atceramies Kaudzīšu "Mērnieku laiku" sākumu)". Šāda pieeja liek grāmatu ienīst, jo reāla interesantā darbība pa visu grāmatu notiek ļoti reti, bet, lai tiktu līdz tai darbībai, ir jācīnās ar miegu, jo viss pārējais ir iemidzinošs.

Esmu dzirdējis, ka cilvēki nesaprot, kā var no tik sliktas grāmatas uztaisīt normālu seriālu. Es varu pateikt priekšā: ideja ir ļoti laba. Varoņi ir izstrādāti vienkārši perfekti. Lai iet ieskrieties tie, kuri nespēj izsekot līdzi radu rakstiem - tie ir pasniegti ļoti labi, viegli uztverami un vēl vieglāk galvā sasienami kopā, bet autors, manuprāt, ir pārāk ambiciozs mērglis, kas domā, ka visi tagad lasīs miljons lapas līdz pat sērijas beigām visu sūdu, kas neattiecas uz noteiktu grāmatu. Tā grāmatas rakstīt nedrīkst. Ja viņš par visiem gribēja pastāstīt, tad vajadzēja dalīt notikumus un varoņus kaut cik sakarīgās sižeta līnijās. Šo grāmatu varētu sadalīt vismaz četrās patiešām interesantās daļās, kur viena būtu par to, kas notika šajā, otra būtu par Jonu, trešā par Daenerys un ceturtā par Aryu. Tad sēriju varētu papildināt ar vēl miljons, taču lasāmām grāmatām un beidzamajā grāmatā tad visus bez sirdsapziņas pārmetumiem nobeigt.

Iespējams, ka es esmu nedaudz skarbs, bet vairāk kā 4 kokous no 10 es šai grāmatai dot nespēju. Un arī tie paši četri ir tikai par interesantajām personībām un to, ko es spēju izvilkt no liekā ūdens ārā. Ar šo grāmatu iesaku kurināt krāsni, bet, ja kāds ir sadūšojies izurbties cauri visai sērijai, tad noceļu viņu priekšā cepuri un aicinu uz alus kausu, lai izrunātu, kas tad beigās ar tiem visiem miljons varoņiem notika, jo es sevi nemocīšu ar lasīšanu, lai arī gribētu zināt, kas tad tur beigās notika :)

http://nobody.lv/blog/george-rr-martin-a-game-of-thrones-ir-totala-vilsanas