Garākas ziņas

1.

Rīgas zoo pēc 50 gadu pārtraukuma apskatāmi pingvīni

BNN

2012. gada 8.augusts

garaakas-zinas_html_30aa9122Rīgas Zooloģiskajā dārzā no Edinburgas zoodārza Lielbritānijā ieradušies 17 Džentū pingvīni, lai šeit pavadītu trīs nedēļas ilgu karantīnas laiku, pirms izceļošanas no Eiropas Savienības uz Ķīnas okeanāriju.

Apmeklētāji šos, pasaulē trešos lielākos pingvīnus, varēs aplūkot katru dienu no 9.augusta plkst.13.00 līdz 30.augustam, ja dzīvniekiem nebūs vērojamas kādas negaidītas veselības stāvokļa izmaiņas, informē Rīgas Zooloģiskais dārzs.

 

 

Rīgas zoodārzs par piemērotāko karantinēšanas vietu izvēlēts tāpēc, ka Latvija ir viena no nedaudzajām valstīm Eiropā, kur pēdējā desmitgadē nav konstatēti saslimšanas gadījumi ar putnu gripu. Lai izpildītu karantīnas nosacījumus, viena no zoodārza telpām tika rūpīgi dezinficēta un pārbūvēta, atbilstoši pingvīnu īslaicīgas turēšanas prasībām, nodrošinot pastāvīgu +8 līdz 10 grādu temperatūru.

Pasaulē sastopami 17 sugu pingvīni un Džentū pingvīni ir trešie lielākie. Augumā tie sasniedz 75-90 cm, bet to svars ir aptuveni 5,5 kg. Savvaļā Džentū pingvīni izplatīti Antarktīdas reģiona salās. Lielākās šīs sugas kolonijas ir Folklendu, Dienviddžordžijas un Kergelēnu salās. Barību – lielākoties garnelēm līdzīgos vēžveidīgos (krilu) un zivis, meklē piekrastes ūdeņos, dienā ienirstot pat līdz 450 reizēm. Ligzdo klinšainos apvidos, no ledus brīvās piekrastes vietās. Ligzdošanas vietas nereti atrodas vairāku kilometru attālumā no barošanās vietām.

Džentū pingvīnu skaits Antarktīdas pussalā pēdējo gadu laikā ir pieaudzis, taču dažās salās apkārtējās vides piesārņojuma dēļ to skaits turpina ievērojami samazināties. Tie ir aizsargāti ar Antarktīdas līgumu (Antarctic Treaty) kopš 1959.gada, bet 2007.gadā iekļauti Pasaules Sarkanajā grāmatā.

Iepriekšējos gadu desmitos uz īsu laiku Rīgas Zooloģiskajā dārzā bijuši apskatāmi dažādu sugu pingvīni. Tā 1936.gadā zoodārzs saņēma dāvanu – pāri zeltcekula pingvīnu, kuri nepārcieta silto Latvijas vasaru. 1962. gadā zoodārzā apmēram mēnesi rīdzinieki varēja apskatīt vairāk nekā 30 pingvīnu grupu. Džentū, Magelāna un zeltmatu pingvīni te uzturējās pirms filmēšanās filmā Neparastā pilsēta. Savukārt 1985.gadā jūrnieki Rīgas zoodārzam atdeva vienu pingvīnu, kurš drīz pēc tam tika pārsūtīts uz Lietuvas jūras muzeju Klaipēdā un kļuva par prāvas pingvīnu saimes «ciltstēvu».

Ref: 102.000.102.2179

http://bnn.lv/rigas-zoo-pec-50-gadu-partraukuma-apskatami-pingvini-79034

2.

2016.gada olimpiādei būvēs «Debesskrāpi – ūdenskritumu»

BNN

2012. gada 7.augusts

garaakas-zinas_html_m22f22022Inženieri, dizaineri un arhitekti līdz 2016. gada Olimpiskajām spēlēm iecerējuši radīt iespaidīgu būvi, sauktu par «debesskrāpi-ūdenskritumu». Šāda gigantiska celtne pamatā kalpotu kā unikāla, inovatīva un videi draudzīga spēkstacija nākošās, Riodežaneiro (Brazīlija) plānotās Olimpiādes enerģētisko vajadzību nodrošināšanai.

Debesskrāpis, kura projektu radījis Šveices arhitektūras un dizaina uzņēmums RAFAA, būs aprīkots ar milzīgu saules paneļu sistēmu, kas dienas laikā varētu uzkrāt gigantisku enerģijas daudzumu.

Dienasgaismā uzkrātā liekā enerģija tiktu izmantota, lai pa torni augšup uzsūknētu jūras ūdeni. Savukārt nakts laikā to būtu iespējams no jauna atbrīvot, tādējādi ar turbīnu palīdzību atkal iegūstot enerģiju no lejup krītošajām ūdens masām.

Inženieri cer, ka ar savdabīgās energobūves palīdzību enerģiju varētu nodrošināt ne tikai Olimpiskajam ciematam, bet arī pašai Riodežainero pilsētai.

Taču tas vēl nav viss – īpašu notikumu laikā ūdeni iespējams uzsūknēt tornī, lai pēcāk radītu iespaidīgu ūdenskritumu, ļaujot ūdenim gāzties no torņa virsotnes. Tajā pašā laikā 90 līmeņu augstās ēkas virsotnē būtu ierīkota gumijlēkšanas platforma, lai sniegtu neaizmirstamas izjūtas ekstrēmu aktivitāšu cienītājiem, vēsta Travelnews.lv.

Ref: 102.000.102.2172

http://bnn.lv/2016-gada-olimpiadei-buves-debesskrapi-udenskritumu-78928

3.

Filmas Avatars 2 izlaišana tiek atlikta

BNN

2012. gada 2.augusts

garaakas-zinas_html_m3ba1c228Džeimss Kemerons

Kinematogrāfa vēsturē visdārgākās filmas Avatars turpinājuma demonstrēšana uz ekrāniem tiek atlikta līdz 2015.gadam, paziņojis filmas režisors Džeimss Kemerons (James Cameron).

Sākotnēji bija plānots, ka skatītāji ieraudzīs Avatara otro daļu 2014.gada beigās. Taču pašlaik filmas pirmizrāde tiek atlikta uz gadu un, iespējams, uz vēl ilgāku laiku, vēsta ITAR-TASS.

Kemerons vēlas uzņemt Avatars 2 un Avatars 3 vienlaicīgi. Projektu īstenos Jaunzēlandē, kur šiem mērķiem jau ir nopirkts liels zemes gabals. Datorgrafiku realizēs studija Kalifornijā.

Speciālisti, kuriem ir zināmi režisora plāni, neizslēdz, ka Kemerons uzņems arī ceturto epopejas filmu – Avatars 4.

Ref: 104.104.102.2301

http://bnn.lv/filmas-avatars-2-iziesana-tiek-atlikta-78305

4.

Elizabetes II loma Olimpisko spēļu atklāšanā slēpta pat no prinčiem

BNN

2012. gada 7.augusts

garaakas-zinas_html_m4fb9dbc3Karalienes Elizabetes II debija kā «Bonda meitenei» Londonas Olimpisko spēļu atklāšanas ceremonijā bijusi tik veiksmīga, ka viņa uzaicināta piedalīties nākamajā filmā par aģentu Džeimsu Bondu, joko karalienes mazdēli Harijs un Viljams.

Princis Viljams un viņa jaunākais brālis Harijs esot bijuši ārkārtīgi pārsteigti par vecmāmiņas parādīšanos līdzās aģentam Džeimsam Bondam uz ekrāna miljoniem cilvēku acu priekšā, raksta Reuters.

Ceremonijas laikā tika rādīts iepriekš izveidots video ieraksts, kurā karaliene bija redzama Bakingemas pilī kopā ar aktieri Danielu Kreigu (Daniel Craig). Pēc tam viņi devās uz helikopteru, šķietami izlēca no tā un piezemējās Olimpiskajā parkā.

«Godīgi sakot, mēs par to pilnīgi neko nezinājām, tik liels noslēpums tas bija,» sacīja princis Viljams.

«Harijs tovakar dzirdēja baumas, un mēs par to runājām un teicām: «nē, tas noteikti nenotiks»,» viņš piebilda.

Savukārt princis Harijs, demonstrējot izcilu humora izjūtu, skaidroja: «Mēs abi bijām diezgan pārsteigti par vecmāmiņas slepeno vaļasprieku – izpletņlēkšanu, kas, manuprāt, viņai sanāca neticami labi.»

Ref.110.000.102.1512

http://bnn.lv/lielbritanijas-princi-bijusi-nezina-par-karalienes-lomu-olimpisko-spelu-atklasana-78779

[P.S. Lai gan karalienes pārlieku kokainā seja Olimpiādes atklāšanā radīja šaubas, vai viņa priecājas, ka piekritusi šādam gājienam. Sajūsmināta viņa jebkādā ziņā neizskatījās. Vai arī te pie visa vainīgs vēsais britu miers? –ila piezīme]