Gajs Gevriels Kejs. Tigana

Guy Gavriel Kay

Gajs Gevriels Kejs (dzimis 1954. gada 7. novembrī) ir kanādiešu fantastikas rakstnieks, kas darbojas pseidovēsturiskās fantāzijas žanrā.

Biogrāfija

Gajs Gevriels Kejs dzimis Kanādā, 1954. gada 7. novembrī. Studējis jurisprudenci Toronto Universitātē, strādājis savā specialitātē. 70. gados viņš bija Kristofera Tolkīna asistents un piedalījās "The Silmarillion" publikācijas sagatavošanā. Astoņdesmitajos gados viņš strādāja pie CBC seriāla "Measures of Justice".

Viņš kļuva slavens, pateicoties sērijas "Fionavaras gobelēni" («The Fionavar Tapestry») romāniem. Cikla pirmais romāns "Vasaras koks" (1984) kļuva par viņa literāro debiju un spēcīgu un uzreiz pamanītu debiju - romāns tika nominēts žurnāla Locus balvai kā labākais autora pirmais romāns un kā labākā fantāzija - romāns... Divus gadus vēlāk izdotie pārējie triloģijas romāni - "Klīstošā uguns" («The Wandering Fire», 1986) un "Tumšākais ceļš" («The Darkest Road», 1986) - padarīja viņu par īstu zvaigzni: " Klīstošā uguns" ieguva Kaspera "(Aka" Aurora Award ") balvu kā labākais Kanādā izdotais fantastikas romāns angļu valodā, un viss cikls ilgstoši un vienmēr ir bijis viens no populārākajiem fantāzijas cikliem.

"Fionavaras gobelēns" ir veidots kā stāsts par vairākiem mūsdienu jauniešiem, kuri nonāk Fjonavaras maģiskajā pasaulē un nonāk eshatoloģiskā karā, kas draud iznīcināt visas pasaules. Tēma par mūsdienu cilvēka gatavību izpirkšanas upurim (tās pirmskristietības izpratnē) kļūst par cikla vadmotīvu, un katram varonim ir savs priekšstats par šī upura būtību.

Nākamais romāns "Tigana" ("Tigana", 1990) stāsta par maģisku karu, kura laikā pret burvi karali vainīgo Tigānas valstību viņš izdzēš no cilvēku atmiņas. Cīņa pret paverdzinātājiem pārvēršas par sakautajiem kaujā ar važām, kas iekauj viņu pašu atmiņu.

Gandrīz visu turpmāko Keja romānu darbība norisinās tajā pašā alternatīvi vēsturiskajā pasaulē, kas ģeogrāfiski pamatā atkārto viduslaiku Eiropu, taču nezināja monoteistisko reliģiju uzvaru un kuru autors simboliski apgādāja ar nevis vienu, bet diviem mēnešiem. Romānus parasti saista tikai kopīga pasaule, to darbība izplatās gan laikā, gan telpā. Bieži vien autora aprakstītajiem stāvokļiem un notikumiem var atrast analoģijas reālajā zemes vēsturē, taču parasti Keja šos notikumus izmanto kā fonu, veidojot dziļas personiskas varoņu drāmas. Šajā ciklā bez "Tiganas" ir iekļauti tādi romāni kā "Dziesma Arbonnai" («A Song for Arbonne»,  1992), "Al-Rasanas lauvas" («The Lions of Al-Rassan», 1995). ), diloģija "Sarantīnas mozaīka" («The Sarantine Mosaic»), kas sastāv no romāniem "Sailing to Sarantium" ("Ceļš uz Sarantiju", 1998) un "Lord of Emperors" ("Imperatoru valdnieks", 2000) un "Saules pēdējā gaisma" ("The Last Light of the Sun", 2004).

2007. gadā iznāca Keja jaunais romāns "Ysabel", kas netieši saistīts ar "Fionavaras gobelēniem": tā darbība notiek uz mūsu Zemes.

2003. gadā tika izdots arī Gaja Gevriela Keja dzejoļu krājums "Beyond This Dark House".

Gajs Gevriels Kejs dzīvo Toronto. Kopš 1984. gada viņš ir precējies ar Lauru Betu Koenu, un viņiem ir divi dēli.

2014. gada 30. jūnijā par sasniegumiem literatūras jomā viņam tika piešķirts Kanādas ordenis, kas ir valsts augstākais civilais apbalvojums.

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%B5%D0%B9,_%D0%93%D0%B0%D0%B9_%D0%93%D1%8D%D0%B2%D1%80%D0%B8%D0%B5%D0%BB

Mājaslapa.

https://brightweavings.com/

Intervija ar autoru, tulkojums.

https://fantlab.ru/article28

Recenzija par "Tiganu".

https://fantlab.ru/article237

Tigana.

Pussala, kas sadalīta gandrīz ducī mazu Firstisti, kļūst par divu spēcīgu spēku - Igratas un Barbadioras - cīņas arēnu. Cīņā pret iebrucējiem vienas no Firstistes - Tiganas - iedzīvotāji nogalina Igratas burvju karaļa Brendina dēlu. Dusmīgais Brendins atriebjas briesmīgā veidā - viņa burvestība izdzēš pašu Tiganas vārdu no ārpus Firstistes esošo cilvēku atmiņas; tagad tā ir tikai Province ar nosaukumu Lejaskorte. Kad nomirs pēdējais dzimušais Tiganas iedzīvotājs, viņa dzimtene tiks aizmirsta uz visiem laikiem ...

https://fantlab.ru/work3194

No cikla "Fionavaras pasaules".

https://fantlab.ru/work142283