Frenks Herberts. Ne tikai 'Kāpa"

Frenklins Patriks Herberts jaunākais (Franklin Patrick Herbert, Jr.; dzimis 1920. gada 8. oktobris, Tacoma, Vašingtona, ASV — miris 1986. gada 11. februāris, Medisona, Viskonsina, ASV) ir amerikāņu zinātniskās fantastikas rakstnieks, vislabāk pazīstams kā grāmatu sērijas "Chronicles Dunes” autors, īpaši pirmais šīs sērijas romāns "Kāpa" tiek uzskatīts gandrīs par pašu labāko 20. gadsimta ZF romānu.

Biogrāfija

Frenks Herberts dzimis 1920. gada 8. oktobrī Takomā, Vašingtonas štatā, un absolvējis Vašingtonas universitāti Sietlā. Jau no mazotnes gribēju būt rakstnieks. 1938. gadā viņš pabeidza vidusskolu un 1939. gadā, melojis par savu vecumu, devās strādāt uz laikrakstu "Glendale Star". Viņš strādāja par reportieri un redaktoru dažādos laikrakstos, pirms kļuva par profesionālu rakstnieku.

Otrā pasaules kara laikā Herberts bija fotogrāfs flotē, bet pēc 6 mēnešu dienesta tika atvaļināts. 1941. gadā viņš apprecējās ar Floru Parkinsoni, bet 1945. gadā izšķīrās, šajā laulībā viņam piedzima meita Penija. 1946. gadā viņš iestājās Vašingtonas Universitātē, kur iepazinās ar Beverliju Annu Stjuarti – viņa bija vienīgā kursā, izņemot Herbertu, kas bija publicējusi stāstus. Tajā pašā gadā viņi apprecējās, 1947. gadā piedzima pirmais dēls, bet 1951. gadā - otrais.

Pirmais darbs zinātniskās fantastikas žanrā - stāsts "Kaut ko meklē?" (Looking for Something?), kas tika publicēts žurnālā "Startling Stories" (1952).

1950. gados viņš publicēja duci ar pusi stāstu žurnālos un romānu "Pūķis jūrā" (The Dragon in the Sea, 1955). Šis romāns vēlāk tika publicēts arī ar nosaukumu "Zem spiediena". Taču plašu popularitāti rakstnieks ieguva pēc romāna "Kāpu pasaule" ("Kāpu pasaule") publicēšanas 1963. gadā žurnālā "Analogs", kas kļuva par romāna "Kāpa" pirmo daļu. Vēlāk tas pats žurnāls sāka publicēt turpinājumu ar nosaukumu "Kāpas pravietis". 1965. gadā šīs abas daļas tika apvienotas vienā pilnā romānā, kas tika izdots kā atsevišķs izdevums. Darbs saņēma pasaules atzinību un tika apbalvots ar tādām prestižām balvām fantāzijas literatūras jomā kā Nebula un Hugo balvas. Romāns ātri kļuva par vienu no populārākajiem 20. gadsimta fantāzijas romāniem. Turpmākajos gados no Herberta galds iznāca turpinājumi stāstam par smilšaino planētu - romāni "Kāpas mesija" (Dune Messiah, 1969), "Kāpas bērni" (1976), "Kāpas dievs-imperators" ( God Emperor of Dune, 1981), "Kāpas ķeceri" (Heretics of Dune (1984) un "Chapterhouse: Dune", 1985. Kāpu sāga, kas norisinās tālā nākotnē un turpinās piecus gadu tūkstošus, izvirza tādus jautājumus kā cilvēces izdzīvošana evolūcijas procesā, vides jautājumi, reliģijas, politikas un varas mijiedarbība. Daudzi pasaules vadošie kritiķi šo ciklu uzskata par zinātniskās fantastikas klasiku, "spilgtāko" un "pilnīgāko" šī žanra pārstāvi. Frenka Herberta dēls Braiens Herberts turpināja tēva romānu sēriju par "Kāpas" pasauli.

Frenks Herberts sarakstījis arī daudzus citus darbus, starp kuriem ir "Pūķis jūrā" (Dragon in the Sea, 1956), "Zaļās smadzenes" (The Green Brain, 1966), "Virziens - tukšums" (Destination: Void, 1966), "The Eyes of Heisenberg" (1966), "The Heaven Makers" (1968), "Santarogas barjera" (The Santaroga Barrier, 1968), "Hellstrom's Hive" (1973), "Whipping Star" diloģija (Whipping Star, 1970) un "Dosadi eksperiments" (The Dosadi Experiment, 1977).

2003. gadā Braiens Herberts izdeva grāmatu Dreamer of Dune, viņa tēva Frenka Herberta biogrāfiju. Darbs pie šīs grāmatas sākās ar to, ka Braiens daudzus gadus vadīja žurnālu, kurā ierakstīja Herberta ģimenes nozīmīgākos notikumus. Vēlāk šo piezīmju rezultātā tika izveidota liela viņa tēva biogrāfija.

https://en.wikipedia.org/wiki/Frank_Herbert

Kāpa. Dune

«Kāpa» (Dune) — amerikāņu rakstnieka Frenka Herberta zinātniskās fantastikas romāns, kas pirmo reizi publicēts 1963.–1965. gadā kā nodaļu sērija žurnālā "Analog Science Fiction and Fact" un pirmo reizi publicēts kā atsevišķa grāmata 1965. gadā. Grāmata, kas padarīja Herbertu slavenu, ieguva Hugo un Nebula balvas. "Kāpa" ir viens no slavenākajiem zinātniskās fantastikas romāniem 20. gadsimtā.

Kāpa atrodas tālā nākotnes galaktikā, kuru pārvalda starpzvaigžņu impērija, kurā feodālajām ģimenēm pieder veselas planētas. Dune stāsta par jaunu aristokrātu Polu Atreidu, kura ģimenei ir dota kontrole pār planētu Arrakis. Arrakis tuksnešos tiek iegūta īpaša viela - "spice", kas nepieciešama ceļojumiem kosmosā. Pēc militārā apvērsuma Pols ir spiests slēpties starp tuksneša iemītniekiem – frimeņiem – un galu galā ceļ viņus svētā karā pret impēriju. "Kāpa" apvieno zinātniskās fantastikas un filozofiskā romāna iezīmes, izmantojot Tuvo Austrumu (arābu un persiešu) nosaukumus un attēlus, kas ir eksotiski 60. gadu amerikāņu fantastikai, lai radītu daudzslāņainu stāstījumu, kas skar politiku, reliģiju, tehnoloģijas un ekoloģija, cita starpā.

Romāns bija pirmā daļa masveida mediju franšīzē. Turpmākajos gados Herberts uzrakstīja virkni turpinājumu romānu, sēriju, kas pazīstama kā "Dune Chronicles". Pēc Herberta nāves viņa dēls Braiens un rakstnieks Kevins Andersons publicēja vēl vairākus romānus, kuru darbība norisinās tajā pašā Visumā. Romāns ir bijis vairāku filmu adaptācijas objekts, tostarp 1984. gada Deivida Linča filma un Denisa Vilnēva filma, datorspēles un galda spēles. Gan pašam romānam, gan tā adaptācijām ir bijusi liela ietekme uz populāro kultūru, kļūstot par iedvesmas avotu daudziem citiem darbiem – jo īpaši "Zvaigžņu karu" filmu sērijai. Kopš 2009. gada fiktīvus vietvārdus un romāna varoņu vārdus astronomi izmanto, lai nosauktu objektus uz Titāna virsmas.

https://en.wikipedia.org/wiki/Dune_(novel)

Zaļās smadzenes The Green Brain

Nepārdomāta ekoloģiskā transformācija izraisa visnopietnākās izmaiņas Zemes dabiskajā vidē. Eksperti izvirzīja sev uzdevumu iznīcināt kaitīgos kukaiņus un aizstāt tos ar noderīgiem, taču neņēma vērā vissarežģītākās attiecības ekosistēmās. Ķīna, kas ir visattīstītākā ekotransformācijas ceļā, cieš no bada - šī reģiona dabas ekosistēmas neatgriezeniski sairst (šeit nevar nesaskatīt attiecības ar pazīstamajiem Ķīnas vēstures notikumiem). Mao laikmets, kad tika nolemts samazināt zvirbuļu populāciju), taču varas iestādes šo faktu slēpj no pārējās pasaules.

Brazīlijā, kur process vēl nav nonācis tik tālu, ierodas reģionālās starptautiskās vides organizācijas (IEO) direktors ķīnietis doktors Čens Lu. Viena no galvenajām grāmatas sižeta līnijām būs viņa konfrontācija ar Huanu Martinesu, irmandandes ("robežsargi", tas ir, organizācija, kas nodarbojas ar kukaiņu iznīcināšanu un teritorijas perimetra aizsardzību) vadītāju. veikta ekoloģiskā transformācija).

Robežsargi savā darbībā pamana dīvainas kukaiņu mutācijas, to palielināšanos un pat inteliģences pazīmes. Čenam Li ir motīvi pasludināt šo informāciju par baumām un minējumiem. Neviens vēl nenojauš, ka kukaiņu evolūcijā ir noticis kvalitatīvs lēciens - parādījušās "zaļās smadzenes" - kolektīvais prāts, kas nav zemāks par cilvēku. Neveiksmīga ekspedīcija nepārveidotos savvaļas mežu reģionos noved cilvēkus pretrunā ar šo prātu...

https://en.wikipedia.org/wiki/The_Green_Brain

Santarogas barjera The Santaroga Barrier

Psihologs ierodas mazajā Amerikas pilsētiņā Santarogā, lai izpētītu šeit notiekošos dīvainos notikumus. Psihologs zina, ka pilsētas iedzīvotāji nevar ilgstoši dzīvot ārpasaulē, pilsēta pastāv gandrīz autonomi, un uzņēmēju mēģinājumi no malas tur uzsākt biznesu vienmēr ir neveiksmīgi. Izmeklēšanas gaitā atklājas, ka vietējais "paraksts" garšviela Jaspers ir viela, kas apvieno visu Santarogas iedzīvotāju apziņas vienā milzīgā superinteliģencē ... un pašiem iedzīvotājiem par to pat nav aizdomas.

https://www.goodreads.com/book/show/2010.The_Santaroga_Barrier

Helstroma strops. Hellstrom's Hive

Vai ir iespējama simbioze starp Homo sapiens un kukaiņiem? Ja jā, kāds princips dominēs jaunajā rasē: cilvēks ar sevis ierobežošanu morālo postulātu veidā vai neierobežotu kukaiņiem raksturīgu pašvairošanos? Uz mūsu planētas ir notikusi pirmā divu sacensību sadursme – kurš uzvarēja tagad un kurš uzvarēs turpmāk?

https://en.wikipedia.org/wiki/Hellstrom%27s_Hive

Frenks Herberts. Kāpa

Frenka Herberta meistardarbs – žanra klasika un viens no visu laiku pārdotākajiem fantastikas romāniem.

“Kāpa” stāsta par zēnu Paulu Atreīdu, augstdzimušas ģimenes pēcteci, kura namam uzdots pārvaldīt tuksneša planētu Arrakisu. Vērtīgu to padara tikai melanža jeb spaiss – viela, kas spēj pastiprināt apziņu un pagarināt dzīvi. Pēc melanžas kāro cilvēki visā zināmajā Visumā, gatavi tās dēļ arī nogalināt…

Nodevēju uzbrukums Atreīdu namam liek Paulam uzsākt ceļu pretī liktenim, kas ir iespaidīgāks par visām viņa fantāzijām. Pamazām izaugot par vīrieti un iegūstot noslēpumaino Muad’Diba vārdu, viņam tiek uzticēts ceļš pretī cilvēces senākajam un neaizsniedzamākajam sapnim.

“Kāpa” ir apbrīnojams piedzīvojumu un garīgu meklējumu, dabas aizsardzības un politikas tēmu apvienojums, kas ieguva pirmo Nebulas balvu, kļuva par Hugo balvas laureātu un ielika pamatus neapšaubāmi iespaidīgākajam zinātniskās fantastikas eposam.

https://www.prometejs.lv/#kapa

Tā ļoti ilgi nāca, bet īstie fantastikas cienītāji to beidzot arī sagaidīja latviski.

No Herberta lapā pagaidām var atrast vairākus izteicienus. https://www.lffb.lv/raksti/lasit-talak/dazadu-ieverojamu-cilveku-izteicieni 

Zinātniskā fantastika.

https://lv.unionpedia.org/i/Zin%C4%81tnisk%C4%81_fantastika