Fantastiskā vēsture_2

Skats atpakaļ

Žurnāls Mir fantastiki ir sagatavojis fantastisko notikumu apskatu par to, kas ir bijis, ja ticam dažādu žanru fantastikas darbiem. Starp citu, ļoti populāra lieta fantastu vidū ir šādi apskati. Nākošajā, decembra numurā žurnāls sola apskatīt to, kas būs, tas ir, skatu uz priekšu.

Bet šeit es mēģināšu iztulkot to, kas bijis.

Vistrakulīgākais gadsimts cilvēces vēsturē sākas ar to, ka profesors Čelendžers atklāj Zudušo pasauli - dinozauru rezervātu uz plato Dienvidamērikā (Artūrs Konans Doils).

1909. gadā Āfrikas džungļos pirmo reizi ieskanas Tarzāna kliedziens (Edgars Raiss Barouzs). Pēc sešiem gadiem Herberts Vests sāk dienēt armijas medicīnas korpusā, lai varētu piekļūt tuvāk līķiem. Priekš kam? Viņam ir ideja par mirušo atdzīvināšanu (G. F. Lavkrafts, Herberts Vests - reanimators).

1920. gadā pasaulē ierodas Emmets Latrops Brauns - nākošais laika mašīnas izgudrotājs no triloģijas Atpakaļ nākotnē.

1926. gadā notiek filmā Mūmija attēlotie notikumi, apmēram tajā pat laikā piedzimst Toms Melsudors [Ridls]-jaunākais - nākošais lords Voldemorts, megaļaundaris un Harija Potera ienaidnieks. Pēc pieciem gadiem uz Ņujorku atved King Kongu un viņš pilsētā apgriež visu ar kājām gaisā, 1933. gadā norisinās filmas Indiana Džonss un Liktens templis (1984.) darbība, 1936. gadā - Indiana Džonss un Pazaudētā šķirsta medības (1981.), bet 1937. gadā - Indiana Džonss un Pēdējais krusta karš (1989.).

1938. gadā Lietuvā piedzimst supermaniaks un cilvēkēdājs Hanibals Lekters, bet Toms Melsudors iestājas Cūkkārpas skolā. Vēl pēc gada norisinās filmas Debesu kapteinis un Nākotnes pasaule (2004.) notikumi. 1942. gadā citplanētiešu reptīļi uzbrūk Zemei un piespiež karojošās puses apvienoties un sākt cīņu ar agresoriem (Harija Tērtldava alternatīvā vēsture).

Slavenais Filadelfijas eksperiments notiek 1943. gada 23. oktobrī. 1947. gadā kāds apvaino Trusi Rodžeru, bet 1948. gadā planēta Kriptons - Supermena dzimtene - uzsprāgst, tādēļ ka pietuvojas pārāk tuvu savai sarkanajai saulei.

1955. gada 5. novembrī Mārtijs Makflajs satiek savus vecākus jaunībā (Atpakaļ nākotnē), bet 1957. gadā Džeisons Vurhiss noslīkst ezerā, lai pēc tam pārdzimtu maniakā ar hokeja masku uz sejas (filma Piektdiena, 13.). Tajā pat gadā piedzimst vēl viens maniaks - Maikls Maijers (Helovīns) - un Selīna Kaila - nākošā Kaķsieviete.

1961. gada 13. oktobrī piedzimst apburošais paranoiķis Fokss Viljams Malders no seriāla Slepenie materiāli, bet 1964. gada 23. februārī - viņa rudmatainā partnere Dana Ketrīna Skalija. 1980. gada 31. jūlijā piedzimst Harijs Poters.

1984. gada 12. maijā no nākotnes ierodas terminators (modelis T-800), lai nogalinātu Sāru Konori (filma Terminators, 1984.). 1987. gadā karavīru specvienība, kas izmesta Dienvidamērikas džungļos satiekas ar citplanētiešu mednieku (filma Plēsoņa, 1987.).

1980. gadā kāds nogalina Loru Palmeri un FIB aģents Deils Kūpers ierodas klusajā mazpilsētiņā Tvīnpīkā, lai izmeklētu šo no pirmā acu uzmetiena ikdienišķo lietu (Deivida Linča filma Tvīnpīka). 1991. gadā Harijs Poters iestājas Cūkkārpā, vēl pēc diviem gadiem no Azkabanas cietuma, pirmo reizi tā pastāvēšanas vēsturē izbēg ieslodzītais - Siriuss Bleks, bet 1995. gada 24. jūlijā lords Voldemorts atgūst savu miesisko veidolu.

Protams, ka tā ir tikai ļoti maza, niecīga daļiņa no tiem notikumiem, ko apraksta savos darbos, rāda filmās fantasti. katrs var papildināt šo sarakstu ar jauniem vēsturiskiem faktiem. Kaut arī fantasti rada mums milzums daudz jaunu pasauļu, to nevar uzskatīt par bēgšanu no īstenības, tas ir tikai mēģinājums paskatīties uz apkārtējo pasauli no cita redzes punkta.

Rejs Bredberijs reiz ir sacījis, ka fantasti nerada nākotni, viņi tikai atvaira to. Varam piebilst, ka viņi arī nemaina pagātni, bet tikai piemēra to tam, kas varētu notikt šodien.