Fantastiskā vēsture

Skats atpakaļ

 

Žurnāls Mir fantastiki ir sagatavojis fantastisko notikumu apskatu par to, kas ir bijis, ja ticam dažādu žanru fantastikas darbiem. Starp citu, ļoti populāra lieta fantastu vidū ir šādi apskati. Nākošajā, decembra numurā žurnāls sola apskatīt to, kas būs, tas ir, skatu uz priekšu.

Bet šeit es mēģināšu iztulkot to, kas bijis.

 

Laiku sākumos.

Kad iepriekšējais Visums bija sarāvies un bija gatavs Lielajam sprādzienam, no planētas Taa izlidoja savas civilizācijas pēdējā pārstāvja Galana kuģis-pētnieks. Tas nokļuva Lielā sprādziena centrā un pārvērtās par enerģētisku būtni un nokļuva jaunajā - mūsu Visumā. Tā tas kļuva par Galaktusu - vienu no pieciem kompānijas Marvel dieviem līdzīgajiem varoņiem (pārējie ir: Mūžība, Nāve, Bezgalība un Aizmirstība).

Septiņdesmit gadus pēc Lielā sprādziena radās nibloniešu rase (seriāls Futurama). Viens no viņiem ir labi pazīstams šīs multfilmas faniem. Nibblers ir maza, melna būtne ar trīs acīm un milzīgu apetīti. Viņš ir gatavs aprīt visu, kas pat lielāks par pašu, un šādas darbības rezultātā tiek izdalīta tumšā matērija - lieliska raķešu degviela.

Kompānijas Marvel komiksos tiek runāts par to, ka pirms Lielā sprādziena ir pastāvējis "reversīvs Visums", kurā sekas ir iestājušās pirms to cēloņa.

Saskaņā ar drūmo komiksu Smilšu cilvēks (Nila Geimana Sandman) iznāk, ka pēc Lielā sprādziena radās Mūžīgie (Visuma dievišķās būtības): Liktens, Nāve, Miegs, Iznīcība, Vēlme, Izmisums, Sajūsma.

Un tikai nelabojamajam optimistam Duglasam Adamsam (1952. - 2001.) bija vienaldzīgs Lielā Sprādziena varenums. Viņš nesāka izdomāt dievības, bet uzcēla kosmosā laika restorānu Big Bang Burger Bar , kura apmeklētāji regulāri var novērot Visuma dzimšanu.

Kriptonītu rases (tā pati, no kuras ir cēlies Supermens) vēsturē teikts, ka laiku sākumos ir risinājies asiņains galaktiskais karš. Šo ideju atbalsta arī seriāls Doktors Kas. Apmēram pirms 400 miljoniem gadu uz Zemes uzsprāgst bēgļu kuģis no kāda globāla konflikta. Šis sprādziens dod stimulu evolūcijai un galu galā uz Zemes rodas organiska dzīvība. Pēc tā paša seriāla iznāk, ka kāds kosmosa kuģis, pārvietojoties laikā pirms 60 miljoniem gadu, cieš katastrofu Zemes atmosfērā un iznīcina dinozaurus, dodot ceļu zīdītājiem.

Pirms piecdesmit deviņiem miljoniem deviņsimt sešdesmit tūkstošiem gadu nekronu rase - pusmehāniski, skeletveidīgi radījumi - iemieg, gaidot savu saimnieku, naidīgo K'tanas pusdievu signālu (Warhammer 40000 Visums).

Pirms četriem miljoniem gadu divas transformeru grupas - autoboti (kibertroni) Optimusa Praima vadībā un deseptikoni Megatrona vadībā cieš avāriju uz Zemes. Roboti nokļūst aizmiguša vulkāna krāterī un atrodas tajā līdz pat 1984. gadam, kad izvirdums "ieslēdz" tos, ierosinot atjaunošanās procesu.

Apmēram paleolīta laikā pirmvēsturiskie hominīdi (cilvēkpērtiķi) atrod noslēpumainu melnu monolītu, kas padara tos saprātīgākus un agresīvākus (Artūrs Klarks, 2001. gada kosmiskā odiseja.)

Beidzot, apmēram miljons gadus pirms mūsu ēras jau eksistē visai attīstīta alu cilvēku civilizācija. Tā dzīvo Bedrokas pilsētā un lieto visai tehnoloģiskas 20. gadsimta lietas (veļas mazgājamās mašīnas, automobīļus utt.) no akmens, koka un kažokādām, ar vienu vārdu sakot - dzīve ir mūsdienīga (seriāls Flintstoni).

Jaunā cilvēce.

Pirms simts tūkstošiem gadu blakus Zemei aizlido komēta. Gabals no tās nogāžas uz Zemes un nokrīt Atlantīdā. Tas kristalizējas un sāk izdalīt enerģiju, kas pagarina cilvēku dzīvi. Tas stimulē atlantu civilizāciju, kuri sāk pielūgt akmeni, nosaucot to par Atlantīdas sirdi (multfilma Atlantīda: Zudusī impērija, 2001.).

Apmēram tajos pat laikos, ja ticam Robertam Hovardam, mežonis Kulls - Konana agrīnā versija - kļūst par Atlantīdas karali (stāstu sērija Kulls Iekarotājs).

10000 gadus pirms mūsu ēras piedzimst pats slavenākais barbars fantāzijas vēsturē - Konans no Kimērijas. Rakstnieks Roberts Hovards nosauc šo laiku par Hiperborejas ēru - pagrimuma periodu, kas seko Atlantīdas bojā ejai.

Pirms 8000 gadiem ēģiptieši saceļas pret augstāko valdnieku Ra un apglabā Zvaigžņu vārtus Alfa Gizas smiltājos (seriāls Zvaigžņu vārti).

Pirms 5000 gadiem beidzas Ardas vēstures Trešā ēra un sākas Ceturtā (Džons R.R.Tolkins). Pirms 4000 gadiem sākas stratēģiskā spēle Civilizācija, kas iegūst kulta statusu - turklāt visas tās trīs daļas.

3400. gadā pirms mūsu ēras pie varas nāk Skorpionu karalis (tāda pat nosaukuma filma 2002. gadā), kas tiek pieminēts filmā Mūmijas atgriešanās (2001.). Apmēram tajā pat laikā, mazā Ēģiptes ciematiņā Akkaba piedzimst El Sabahs Nurs (Apokalipss) - superļaundaris-mutants no kompānijas Marvel Visuma, X-cilvēku pretinieks.

1290. gadā pirms mūsu ēras faraonu Seti I nogalina paša sieva Ank Su Amuna un viņas mīļākais - augstākais priesteris Imhoteps. Meitene, zinot, ka priesteris māk atdzīvināt mirušos, nolemj izvairīties no tiesas un beidz dzīvi pašnāvībā. Imhoteps izzog viņas ķermeni un cenšas veikt atdzīvināšanas rituālu, taču viņam to izjauc faraona sardze. Ļaundaris tiek sagūstīts un viņu mumificē dzīvu ( filma Mūmija, 1999.).

Īstenībā Seti I, kā parādīja viņa mūmijas izpēte, nodzīvoja līdz 40 gadu vecumam un mira no kādas slimības, visdrīzāk sirdskaites. Interesanti, ka sirds viņam atradās labajā pusē, kas ir visai neparasta un reta parādība.

Saskaņā ar Stīvena Stirlinga romānu Sala laika upē (1997.), Nantuketas sala, kas atrodas Masačūsetas tuvumā, zinātnei nezināmu iemeslu dēļ tiek pārnesta uz 1250. gadu pirms mūsu ēras.

Turpinājums sekos.