Edvards Bulvers-Litons. Nākamā rase

«Bulvera fantāzijas romāns "Nākamā rase" (The Coming race) tika publicēts 1872. gadā, dažus mēnešus pirms autora nāves, ar pseidonīmu Lawrence Olyphant. Britu kritiķi, nenojaušot, ka aiz šī vārda slēpjas slavens, vecs rakstnieks, atzinīgi novērtēja jauna literārā spīdekļa parādīšanos.

Lai arī šī grāmata pēc tās parādīšanās tika tulkota vienā no mūsu tulkoto romānu periodiskajiem izdevumiem, taču, izņemot noteiktu šāda veida lasītāju cienītāju loku, diez vai tā ir pazīstama lielākajai daļai lasošās sabiedrības.

"Nākamā rase" ir rakstīta ar ārkārtīgi talantīgu, elegantu valodu, ar smalku ironiju par mūsu sociālās struktūras trūkumiem un skar tos degošos un mūžīgi jaunos jautājumus, kas ir visu dažādu mācību pamatā - par universālas laimes sasniegšanu uz zemes.

Pēc paša Bulvera vārdiem, kas ņemti no tās pašas grāmatas: "Kas lasa vecu grāmatu, tajā vienmēr atradīs kaut ko jaunu, un tas, kas lasa jaunu, vienmēr atradīs kaut ko vecu"»

Citi citāti.

... dzejas dāvana var būt iedzimta, taču tai nepieciešama tāda pati rūpīga apstrāde kā lielākajai daļai metāla, no kura jūs būvējat savas mašīnas.

"Vai jūs neredzat, ka pirmais laimes nosacījums mirstīgajiem ir vispārējas cīņas un konkurences pārtraukšana, kas tikai sagrauj šo dzīves mieru, bez kura nav iedomājama gan morālās, gan fiziskās laimes sasniegšana?"

.. viņš definēja civilizāciju kā "mākslu padarīt sabiedrībai pieejamu apmierinājumu un mieru, ko bauda tikumīgas un ērtas ģimenes mājas".

Ikvienam, kurš vēlas paturēt domas pie sevis, vajadzētu kļūt mēmam un dzert tikai ūdeni.

https://www.litres.ru/edvard-bulver-litton/gryaduschaya-rasa/

Par autoru.

Edvards Bulvers-Litons ir angļu rakstnieks, mistisku un piedzīvojumu stāstu, sociāli filozofiskas fantastikas, šausmu un dramaturģijas autors.

Studijas, neveiksmīga laulība un darbs parlamentā

Edvards Džordžs Ērls Litons Bulvers-Litons dzimis 1803. gada 25. maijā Londonā ģenerāļa Viljama Ērla Litona ģimenē. No mātes viņš saņēma labu mājas apmācību un pēc tam iestājās Kembridžas universitātē. Kā students Edvards uzrakstīja  poēmu «Sculpture», par kuru viņam tika piešķirta balva.

1827. gadā viņš apprecējās ar īru rakstnieci Rosinu Vīleri. Laulība bija neveiksmīga, un pēc deviņiem gadiem pāri šķīra. Vēlāk Rosina publicēja pretrunīgi vērtēto romānu "Cleveby", kurā viņa savu bijušo vīru prezentēja ārkārtīgi nepievilcīgā veidā. Divdesmit astoņu gadu vecumā Edvards Bulvers-Litons tika uzņemts parlamenta apakšpalātā. Sākumā viņš iestājās Vīgu partijā, bet vēlāk pievienojās torijiem. Pēc trīsdesmit pieciem gadiem, saņēmis barona titulu, viņš kļuva par augšpalātas locekli.

Grāmatas, kas atspoguļo autora vaļaspriekus

Edvards Bulvers-Litons atstāja bagātu literāro mantojumu. Viņš bija angļu Rozenkreiceru sabiedrības loceklis, izrādīja interesi par okultām zinātnēm, kas atspoguļojās viņa darbā. Litres aicina iepazīties ar rakstnieka darbiem, kas prezentēti gan krievu valodā, gan oriģinālā:

"Pompejas pēdējās dienas";

“XIX gadsimta utopija. Paradīzes projekti ";

"Nākamā rase";

"Cola di Rienzo, pēdējais romiešu tribūns";

"Kenelms Čilllijs, viņa piedzīvojumi un dzīves skatījums".

Visslavenākais ir romāns "Pelem jeb džentlmeņa piedzīvojumi", kas guva lielus panākumus ar lasītājiem Eiropā, kā arī Krievijā.

https://www.litres.ru/edvard-bulver-litton/ob-avtore/

Edvards Bulvērs-Leitons, 1. barons Littons (angļu val. Edvards Džordžs Ērls Līdons Bulvērs-Leitons, 1803. gada 25. maijs - 1873. gada 18. janvāris) - angļu rakstnieks.

Ievērojams liberālās, pēc tam konservatīvās partijas līderis. 1858. gadā - koloniju ministrs, no 1866. gada - Lordu palātas loceklis.

Biogrāfija

Viņa dzimšanas brīdī uzvārds bija tikai Bulvers, un Ērls un Litons ir vidējie vārdi. 1844. gadā viņš saņēma barona Litona titulu, un kopš tā laika viņa uzvārds ir oficiāli kļuvis par Bulvers-Litons. Ģenerāļa Viljama Bulvera dēls viņš saņēma pilnīgu mājas izglītību savas mātes Litonas vadībā. Iestājies Kembridžas universitātē, viņš vispirms piesaistīja uzmanību ar poēmu "Skulptūra", par kuru viņam tika piešķirta balva. 1831. gadā viņš tika ievēlēts apakšpalātā un iestājās Vīgu partijā; kaut arī viņam parlamentā nebija īpaši nozīmīgas lomas, viņš kādu laiku bija dedzīgs šīs partijas ideju piekritējs un tos realizēja savos darbos. Pēc tam viņa uzskatos notika revolūcija, un 1852.-59. viņš atradās toriju rindās; 1858.-59. pat kalpoja par konservatoru ministrijas koloniju valsts sekretāru. 1866. gadā Bulvers-Litons ar lorda Litona titulu, kas tika mantots no šīs ģimenes pēdējā locekļa nāves, iegāja augšnamā. B. ģimenes dzīvē nebija laimīgs: viņam nācās šķirties no sievas Rosinas B., arī rakstnieces, kura vēlāk viņu ļoti tumšās krāsās attēloja skandalozajā romānā "Cleveby", kas tajā laikā izraisīja lielu troksni.

Vislabāk pazīstams ar romānu "Pelem" (1828), kas guva panākumus Eiropā. A.S. Puškins, pēc viņa iespaida, gatavojās rakstīt romānu "Krievu Pelams"; no šī plāna ir saglabājušies vairāki detaļplānojumi.

Iespaidā no Kārļa Brilova gleznas "Pompejas pēdējā diena", viņš uzrakstīja romānu "Pompejas pēdējās dienas".

Bulvers-Litons bija Anglijas Rozenkreicu biedrības biedrs, interesējās par okultismu, un daudzi viņa darbi ("Zanoni" un citi šausmu žanrā) ir lasāmi šajā kontekstā. Šajā ziņā interesants ir arī viņa vēlajiem romāniem "Nākamā rase", kas ir viens no pirmajiem zinātniskās fantastikas darbiem.

http://loveread.ec/biography-author.php?author=Edvard-Bulver-Litton

Vikipēdija.

https://en.wikipedia.org/wiki/Edward_Bulwer-Lytton

"The Coming Race" ir Edvarda Bulvera-Litona romāns, kas publisēts anonīmi 1871.  Ir izdots arī ar nosaukumu "Vril, the Power of the Coming Race".

Daži lasītāji vismaz daļēji ticēja pārākas pazemes civilizācijas stāstam un enerģijas formai, ko sauc par “Vril”; daži teosofi, īpaši Helēna Blavatska, Viljams Skots-Eljots un Rūdolfs Šteiners, daļēji pieņēma grāmatu, kuras pamatā ir okultā patiesība. Viena 1960. gada grāmata "Burvju rīts" suģestēja, ka Veimāras Berlīnē pastāvēja slepenā Vrila biedrība.

Oriģināls britu izdevums "The Coming Race" 1871. gada maijā tika anonīmi izdots Blackwood and Sons of Edinburgh izdevniecībā (Blekvuds 1871. gadā publicēja vēl četrus "izdevumus".) Anonīmi amerikāņu un kanādiešu izdevumi augustā tika publicēti kā "The Coming Race or The New Utopia", ko izdeva Francis B. Felt & Co. Ņujorkā un Copp, Clark & ​​Co Toronto. 1871. gada beigās bija zināms, ka autors ir Bulvers-Litons. "Erewhon", kas arī anonīmi tika publicēts 1872. gada martā, sākotnēji tika pieņemts, ka Bulvera-Litona "Coming Race" turpinājums. Kad tika atklāts, ka Semjuels Batlers bija rakstnieks "Athenaeum" 1872. gada 25. maija numurā; pārdošanas apjomi samazinājās par 90 procentiem.

https://en.wikipedia.org/wiki/Vril