Džons Tereins. Lielais karš

Džona Tereina grāmata aptver milzīgus vēsturiskā materiāla slāņus. Tiek atklāta katras valsts loma Pirmajā pasaules karā.

Izmantojot lielu skaitu avotu - diplomātiskos ziņojumus, ziņojumus no militāro operāciju teātra un augsta ranga amatpersonu ziņojumus - autors pārliecinoši argumentē vairākus vispārinājumus un secinājumus. Stingri hronoloģiskā secībā sakārtots materiāls atklāj pasaules vadošo spēku politikas slepenos un acīmredzamos motīvus un mehānismus, ar kuru palīdzību vai par spīti notiek nenovēršamā vēstures gaita.

https://merion.lv/products/4605931

John Alfred Terraine (1921. gada 15. janvāris - 2003. gada 28. decembris) bija angļu militārais vēsturnieks un TV scenārists. Viņš ir vislabāk pazīstams kā vadošais scenārists 1960. gadu BBC-TV dokumentālajai filmai “Lielais karš” par Pirmo pasaules karu, kā arī aizstāvot britu ģenerāli Duglasu Higu, kurš komandēja Lielbritānijas ekspedīcijas spēkus Rietumu frontē no 1915. kara beigas - pret apsūdzībām, ka viņš ir "Sommas miesnieks".

Agrīnā dzīve un izglītība

Tereins ir dzimis Londonā un ieguvis izglītību Stamfordas skolā un Keble koledžā, Oksfordā.

Radio un televīzija

Pēc aiziešanas no Oksfordas 1943. gadā viņš pievienojās BBC radio un turpināja strādāt BBC 18 gadus, beidzot kā tās Klusā okeāna un Dienvidāfrikas programmu organizators. Pēc atkāpšanās no BBC 1961. gadā Tereins strādāja par ārštata televīzijas scenāristu. Citu sēriju vidū Tereins bija asociētais producents un galvenais scenārists BBC-TV dokumentālajā filmā “Lielais karš” (1963–1964) un līdzrakstīja tās turpinājumu “Pazudušais miers” (1965). Raidījumam Rediffusion un Thames Television viņš uzrakstīja “Lorda Mountbatena dzīve un laiks” (1966–68) un “Lords Mountbatens: cilvēks gadsimtam” (1969), un vēlāk sadarbojās ar Mountbatenu, veidojot ilustrētu biogrāfiju, kuras pamatā bija sērija. Tereins uzskatīja, ka Mountbatens ir iespaidīgs izpildītājs, taču viņu ieintriģēja viņa "ziņkārīgais lielības un dažādības sajaukums". Tereine rakstīja un stāstīja “The Mighty Continent” (1974–75), kas ir 13 daļu BBC televīzijas vēsture Eiropas 20. gadsimta pirmajās trīs ceturtdaļās.

Rakstīšana

Tereinam tika izdotas 16 grāmatas, no kurām lielākā daļa attiecas uz 20. gadsimta lielo Eiropas karu aspektiem, kā arī daudzi raksti un grāmatu recenzijas laikrakstam The Daily Telegraph. Viņa pirmais lielais Pirmā pasaules kara pētījums “Mons: The Retreat to Victory” tika publicēts 1960. gadā. 1964. gadā Tereins rediģēja dienasgrāmatu kolekciju, ko Pirmā pasaules kara laikā rakstīja ģenerālis Džeimss Lohheds Džeks, kas kļuva par bestselleru Apvienotajā Karalistē. The Right of the Line: The Royal Air Force in the European War 1939–45 (1985) ieguva Jorkšīras Post Book of the Year balvu. Viņa pēdējā grāmata “Bizness lielos ūdeņos: U-Boat Wars, 1916–1945”, tika izdota 1989. gadā.

Vēlākā karjera

Tereins bija Rietumu frontes asociācijas dibinātājs no 1980. līdz 1997. gadam, pēc tam viņš kļuva par tās patronu. Kāds nekrologā rakstīja, ka tikai stipendiju, viņa raksta kvalitātes un pieejamības un vēsturisko mītu nojaukšanas dēļ Tereins bija viens no izcilākajiem 20. gadsimta militārajiem vēsturniekiem.

Tereins daudzus gadus bija Apvienoto Karalisko dienestu aizsardzības studiju institūta loceklis. 1982. gadā viņam tika piešķirta institūta Češnijas zelta medaļa. 1987. gadā viņš tika ievēlēts par Karaliskās vēstures biedrības biedru.

Personīgā dzīve un nāve

1945. gadā Tereins apprecējās ar Džoisu Vaitu; viņiem bija viena meita.

Tereins nomira 82 gadu vecumā Londonā.