Dinozauriem nepaveicās

image001Starptautiska zinātnieku grupa Edinburgas universitātē izskaitļojusi, ka dinozauru izmira neveiksmīgas sakritības dēļ, proti, asteroīds, kura ietriekšanās zemē iznīcināja visus dinozaurus, Zemi sasniedza brīdī, kad šīs radības bija „visievainojamākās”.

Pētnieku darba rezultātu apraksts ir publicēts žurnālā „Biological Reviews”. Tajā Apvienotās Karalistes, ASV un Kanādas zinātnieku grupas vadītājs skotu pētnieks Stīvs Brusets uzsver, ka, neilgi pirms asteroīds sasniedza Zemi, daudzas tobrīd uz mūsu planētas dzīvojošās radības jau atradās uz izmiršanas sliekšņa. To bija veicinājušas dažādas dabas kataklizmas – gan jūras līmeņa celšanās, gan vulkāniskas aktivitātes. „Dinozauri, iespējams, būtu izdzīvojuši, ja asteroīds Zemē ietriektos dažus miljonus gadu agrāk vai vēlāk,” raidsabiedrībai BBC teica skotu pētnieks Brusets. „Dinozauriem totāli nepaveicās.”

 

 

Brusets norāda, ka dinozauru izmiršanu veicināja virkne šīm radībām kaitējošu notikumu, kas tos padarīja par ārkārtīgi ievainojamiem. Edinburgas universitāte strādājošā zinātnieku grupa esot atradusi pierādījumus, ka daudzu dinozauru sugas sāka izmirt, vēl pirms asteroīds ietriecās Zemē. Tāpēc, ka norāda BBC, galvenais jautājums, uz kuru zinātnieki meklēja atbildi: vai dinozauri izmirtu arī tad, ja asteroīds nebūtu ietriecies Zemē? Šajā pētījumā secināts, ka, neskatoties uz vairāku dinozauru sugu izmiršanu Ziemeļamerikas teritorijā, nav pamats uzskatīt, ka dinozauri būtu gājuši bojā arī tad, ja asteroīds nebūtu ietriecies Zemē.

Brusets pārliecināts, ka, tam notiekot dažus miljonus gadu pirms vai pēc dabiskajām kataklizmām, ar ko nācās cīnīties dinozauriem, šīs radības nebūtu izmirušas un skraidītu pa Zemes virsu vēl šobaltdien. „Piecus miljonus gadu pirms asteroīda ietriekšanās dinozauru ekosistēmas bija krietni noturīgākas, barības ķēde bija krietni spēcīgāka. Tobrīd būtu grūtāk iznīcināt daudzas sugas,” norādīja Brusets. „Dinozauri uz Zemes bija pavadījuši 160 miljonus gadu. Viņi pārdzīvoja daudzas krīzes, taču vienmēr atguvās.” Lēš, ka dinozauri izmira pirms 66 miljoniem gadu.