Dienvidkoreja palaidusi satelītu, izmantojot pirmo pašu radīto raķeti

25.06.2022

Dienvidkoreja nupat spērusi nozīmīgu soli, lai kļūtu par daļu no kosmosa valstu saimes. Tiek ziņots, ka Dienvidkoreja pirmo reizi orbītā palaidusi satelītu un lietderīgo kravu, izmantojot pašu radītu raķeti. Korejas Aviācijas un kosmosa pētniecības institūta izstrādātā 200 tonnu smagā raķete “Nuri” orbītā 700 km augstumā nogādāja gan strādājošu satelītu, gan manekenu.

Tas bija liels un ilgi gaidīts panākums. Lai arī Dienvidkoreja jau 2013. gadā pirmo reizi orbītā palaida satelītu, tas līdz galapunktam tika nogādāts ar raķeti “Naro”, kas tika izstrādāta kopā ar Krieviju. Vienlaikus savas raķetes “Nuri” izstrāde Dienvidkorejai negāja kā pa sviestu, un atgadījās dažādas ķibeles. Piemēram, 2021. gada oktobrī, kad Dienvidkoreja orbītā vēlējās nogādāt izmēģinājuma satelītu, “oksidētāja tvertnes atteice izraisīja priekšlaicīgu izdegšanu”, kas neļāva satelītam palikt orbītā.

Taču šoreiz šāda kļūda neatgadījās un misija ar pašu radīto raķeti paveikta veiksmīgi. Norādīts, ka šis bija tikai pirmais solis Dienvidkorejas kosmosa centienos. Zināms, ka valsts amatpersonas plāno vēl vismaz četras izmēģinājuma palaišanas ar raķeti “Nuri”, ko plāno veikt no 2023. līdz 2027. gadam. Savukārt Dienvidkorejas ilgtermiņa plāni ietver jaudīgākas raķetes izveidi, kā arī bezapkalpes misiju uz Mēnesi, ko cerēts īstenot līdz 2030. gadu sākumam.

https://kursors.lv/2022/06/25/dienvidkoreja-palaidusi-satelitu-izmantojot-pirmo-pasu-radito-raketi/