Daži jautājumi Lilitai Rašmanei

Lilita_Cesis_21052011Tu esi no biedrības „pamatešalona”. Kāds bija ceļš uz fantāziju, fantastiku un LFFB?
Sākumā bija ceļš uz zinātnisko fantastiku. Grāmatas mājās, daudz grāmatu. Fantāzija sākās tikai ar "Gredzenu pavēlnieku" un, ja godīgi, nemaz tik daudz šī žanra darbu neesmu lasījusi.
Par LFFB uzzināju no televīzijas raidījuma par biedrības dibināšanu, bet sākumā tikai iegaumēju, ka tāda lieta ir. Jautājums aktualizējās tad, kad nolēmu likvidēt visai daudz fantastikas grāmatu, jo grāmatu skapis bija kļuvis ļoti par mazu. Atcerējos LFFB un piedāvāju grāmatas biedrībai. Tur tās arī nokļuva - Belogrīva vestas, vesels pilns mašīnas bagāžnieks.
Pēc tam apmeklēju dažus pasākumus, vienu konu, un sadomāju iestāties biedrībā.
Tev ir fascinējoši vēsturiskie tērpi. Kā radās vēlme tos darināt?

 

 

Vēsturiskie tērpi ir ar LFFB pilnīgi nesaistīta joma. Brīdī, kad uzzināju par biedrību, man jau pašai bija trīs etnogrāfiskie tērpi un kur nu vēl daudzas lietas, kas bija izgatavotas citiem. Vienu tērpu vajadzēja aušanas studijā, citi bija ar domu - un kāpēc es nevaru pamēģināt to izgatavot? Varu! Draudzenei vajag, radiņi grib.
Iepatikās piedalīties gadatirgū Brīvdabas muzejā, kur tirgotāji ir tērpos. Man patīk tādas lietas, patīk sēdēt aiz letes, rādīt kaut ko, stāstīt, pārdot pat nav obligāti. Vēlākie festivāli, gan senie, gan viduslaiku prasa atkal savus tērpus, bet man ir princips - ja vari uztaisīt pareizi, tad ir jātaisa pareizi, vai vismaz SCA kvalitātē.
Kā dalība rekonstruktoru kopā Senzeme sasaucas ar interesi par fantāziju un fantastiku?
Tieši nekādi nesasaucas, un arī netraucē itin nemaz. Tās ir dažādas jomas. Ja nejauc, tad viss ir kārtībā.
Kā Tavuprāt ir mainījušies biedrības uzstādītie mērķi un darbības formas tās pastāvēšanas 13 gados?
Nav ne jausmas! Biedrība stipri panīka tad, kad likvidējās regulārie ikmēneša pasākumi. Tie bija vitāli nepieciešami, bet lielāko daļu ļaužu par to pārliecināt neizdevās.
Kā jūs redzi LFFB nākotni un savu vietu šajā nākotnē?
Īstenībā - nekā. Mierīga līdzāspastāvēšana.