Daži jautājumi Guntai Deģei

4709124A8495-18Tu esi viena no Fantāzijas un Fantastikas biedrības dibinātājām. Kāds ir Tavs ceļš līdz žanram un biedrībai?

Ar fantastiku sāku aizrauties pusaudžu gados. Mājās bija lielākā daļa no latviski izdotajām fantastikas žanra grāmatām, tādēļ ar šo žanru iepazinos, pateicoties A. Nortonei, K. Saimakam, R. Bredberijam, A. Azimovam un citiem klasiķiem. Vēlāk, studiju gados, jau sapratu, ka tieši šis ir mans mīļākais žanrs. Kad darbā radās reāla un pastāvīga piekļuve internetam, pateicoties Aivaram Liepam atklāju, ka ir tādas domu biedru grupas. Sākām saraksti, izdomājām, ka derētu satikties "dzīvajā"... un tā tas viss sākās.

Tu esi trešā pēc skaita biedrības valdes priekšsēdētāja. Kā vērtē savu amatā pavadīto laiku un norises biedrībā tajā laikā?

 

 

Atklāti sakot, esmu to laiku jau nedaudz piemirsusi. Atceros, ka tobrīd biedrība aktīvi darbojās, rīkojām regulārus lekciju pasākumus, braukājām pa Lietuvas un Igaunijas koniem, kam bija naudiņa, arī tālākus ceļus… Tas bija laiks, kad daudzi bija entuziasma pilni kaut ko darīt, tikties, diskutēt… Tas bija labs laiks *rezignēti nopūšas*

Cik daudz tavuprāt biedrība ir paveikusi savos pastāvēšanas 13 gados?

Tā ir pildījusi savu funkciju – pulcēt fantāzijas un fantastikas žanra cienītājus. Varbūt ne tik lielā apjomā, kāds ir patiesais žanra cienītāju skaits, bet mēs esam darījuši to, ko spējām, tik labi, cik spējām tajā laikā, tajā vietā un ar tiem līdzekļiem, kādi mums bija pieejami.

Tu daudz laika veltī rekonstrukcijai. Kā šī Tava otra aizraušanās sasaucas ar fantāzijas un fantastikas žanru?

Aizraušanās ar rekonstrukciju man sākās ar aizraušanos ar lomu spēlēm, precīzāk, ar vēsturisko lomu spēli "Senlatvieši", vienu no pirmajām manis apmeklētajām spēlēm. Taču pamazām šī blakus aizraušanās kļuva par galveno manā dzīvē, tajā iesaistījās arī mans vīrs, tika dibināta biedrība „Senzeme” un tagad es lielāko daļu sava brīvā laika veltu tai, jo tas ir ļoti laikietilpīgs hobijs. Taču, no otras puses, ja es tagad vēlos aizbraukt uz kādu spēli, man vienmēr ir čupiņa tērpu, no kuras izvēlēties, kā arī daudz un dažādi aksesuāri.

Es esmu dzirdējusi daudz kritikas LFFB lapas pašreizējās versijas sakarībā. Tomēr – šoreiz gribu jautāt ne kritisko vērtējumu. Vai vari pateikt, kas Tev lapā šķiet pievilcīgs?

Atklāti sakot, es šo lapu apmeklēju tik reti, ka man vairs nav sava viedokļa par to.

Tava vīzija par biedrības turpmāko un savu vietu šajā turpmākajā?

Ceru, ka Laumai izdosies izkustināt patlaban drusku iestāvējušos vecbiedrus un piesaistīt jaunus, man prieks, ka kaut kas visu laiku notiek. Plānoju piedalīties Latkonos, varbūt vēl kādos lielākos pasākumos, ja atsāksies lekciju pasākumi, labprāt piedalīšos arī tajos, cik atļaus laiks un iespējas. Taču aktīvi darboties biedrībā šobrīd man vienkārši pietrūkst gan laika, gan emocionālo un citu resursu.