Daži jautājumi Annai Ginterei

6C80731D3E63-45Kāds ir Tavs ceļš līdz fantastikai un LFFB? Par cik Tu dzīvo vistālāk no visas LFFB kompānijas.

Mana interese par fantastiku/fantāziju vistīrākā veidā ir aizsākusies ar astronomiju. Un zinātne jau nav tālu no fantastikas. No zinātniskās fantastikas. Labs autors redz un sajūt tehnoloģiju attīstības virzienu, spēj prognozēt un attiecīgi viņa darbi un darbos paustās idejas pēc īsāka vai garāka laika sprīža realizējas. Tā kā mani vecāki arī bija no lasītājiem, tad grāmatu mājās netrūka. Pēc tam skolas, rajona bibliotēka. Lasīju visu, kas bija saistīts ar zinātni, kosmosu. Tieši grāmatas un iespēja apspriest izlasīto mani arī atveda līdz LFFB.

 

 

Kā Tavuprāt mainījusies vai nemainījusies LFFB tās pastāvēšanas 13 gados.

Protams, ka ir mainījusies. Mēs visi maināmies un līdz ar mums arī tās lietas, idejas un pārējais, kas ir mūsu ietekmes zonā. LFFB ir tā interesanti darbojusies, ar tādiem kā uzplūdiem jeb dominējošām nodarbēm – literatūra, galda spēles, brīvdabas lomu spēles utt. Nevarēšu atbildēt par situāciju šobrīd, bet agrāk ļoti sāpīga problēma bija savu telpu neesamība. Uzskatu, ka tas ir būtiski kavējis biedrības izplešanos. Protams, tas, ka nav izdevies kļūt par vadošo fantastikas un fantāzijas žanra organizāciju, kuras paspārnē pulcētos gan Potera, gan vampīru, gan literatūras, gan spēļu piekritēji, ir sāpīgs fakts. Tā tam vajadzēja būt.

Tu patlaban aktīvi darbojies www.starspace.lv. Kā interese par astronomiju sasaucas ar interesi par fantastiku?
Kā jau teicu, tad uzskatu, ka laba zinātniskā fantastika ir pirmais solis uz reāliem atklājumiem. Mēs gadu desmitiem ilgi lasījām par citām planētām, kuras teorētiski apdzīvo citas rases, cita dzīvība. Tagad zinām, ka planētas ir, tā vairs nav fantastika. Atliek tikai nākamais solis – prasme analizēt informāciju, lai noteiktu, vai uz šīm planētām eksistē dzīvība. Kosmiskie lidojumi, kosmiskās stacijas, roboti uz citām planētām – tas, kas kādreiz lidoja, rāpoja un braukāja pa grāmatu lapām, mūsdienās lido starpplanētu telpā, ripinās un rokās pa Marsa virsmu un fotografē fantastiskus skatus Saules sistēmā. Robežlīnijas, kuras zinātnē šobrīd nospraudušas zināšanas, izpratne par pasaules pamatiem, tehnoloģijas, var brīvi pārkāpt ar literatūras palīdzību. Un tas ir labi, ka tās tiek pārkāptas, jo cilvēkiem vajag sapņus, augstus mērķus, tiekties pēc zvaigznēm. Man ļoti patīk Sagāna teiktais: „Mēs esam zvaigžņu putekļi”, un ne tāpēc, ka mēs esam niecība, putekļi, bet tādēļ, ka mēs nākam no zvaigznēm, spožām, karstām, spēcīgām. Un ikvienam no mums vajadzētu tiekties atpakaļ. Ne burtiskā nozīmē nonākt tur augšā, kosmosā, bet dzīvot tā, lai mēs būtu zvaigžņu putekļa cienīgi – saudzējot šo kosmosa kuģi, kurš mums piešķirts, lai mēs milzīgā ātrumā trauktos apkārt galaktikas centram, cienot un mīlot citus kosmonautus/astronautus, kas dzīvo tajā pašā kosmosa kuģī. Mēs visi esam nākuši no zvaigznēm – melni, balti, bagāti, nabagi, visi šobrīd lidojam ar brīnišķīgo Zemi. Es naivi ceru, ka kādu dienu pār cilvēkiem nāks apskaidrība un viņi sāks ne tikai skaisti runāt, bet patiešām dzīvot, apzinoties, kas viņi ir, kur viņi atrodas un kur, iespējams, nākotnē varētu nokļūt.

Tu biji iepriekšējo LFFB mājaslapu autore un uzturētāja. Kas bija par iemeslu tam, ka tās visas „nobruka”?
Es esmu uzturējusi tikai vienu LFFB lapu. Tām ir mainījies dizains un izpildījums, bet vairākas nav bijušas gan. Nekorekti arī teikt, ka tās nobruka, vienkārši man pašai radās sajūta, ka darbs, ko es daru, nevienam nav vajadzīgs. LFFB lapa, kurai bija jābūt daudzpusīgai, kurā vajadzēja strādāt visai organizācijai un vēl citiem interesentiem, bija kļuvusi par manis uzturētu personīgo projektu. Tas nebija pareizi. Ja man cilvēki sāka pārmest, ka vienīgās ziņas, kas parādās, ir saistītas tikai un vienīgi ar astronomiju, tas nozīmē, ka LFFB pietrūkst resursu, lai vismaz Internetā sevi attaisnotu kā vispusīgu organizāciju. Tad labāk ieturēt pauzi, kamēr top skaidrs, kādēļ tad īsti tā lapa ir vajadzīga un kam tā ir vajadzīga. Www.StarSpace.lv arī ir mans projekts, bet tas ir mans, nevienam nav jāatskaitās, varu ar vēsu prātu uzklausīt kritiku un ņemt vērā to, kas man pašai šķiet pareizs. Un nav jau arī kam pārmest, ja materiāli netiek tulkoti, nav daudzpusīgi utt. Projekts ir uz maniem pleciem un šo nastu patiešām pagaidām nesu ar lielu prieku, jo redzu, ka ir rezultāti, cilvēki lasa un piedalās.

Vai esi gatava pieslēgties jaunās LFFB lapas darbībai un tās uzturēšanai?

Ja arī vēlme būtu, tad solīt neko nesolītu, jo šobrīd mans dienas ritms tā vien brēc pēc „papildlaika”. Tā kā es teiktu, ka labprāt, bet gatava gan nebūšu vēl kādu laiku, kamēr neuzradīsies kādas liekas stundas tik īsajā Zemes diennaktī. Pensijā, tad mierīgi. Varēšu sēdēt observatorijā un tik „lapoties”.