Dažādu autoru stāstu krājums. Latviešu tumsas stāsti

Grāmatas apraksts

Izlasē apkopoti latviešu klasiķu un mazāk zināmu autoru stāsti, kas tapuši 20.gs. pirmajā pusē un līdz šim atradušies latviešu literatūras "ēnas" pusē. Īpaši izceļas savulaik skandalozā dekandentu žurnālā "Dzelme" (1906 - 1907) pirmo un vienīgo publicējumu piedzīvojušie Zemgaliešu Birutas, Pāvila Gruznas, Haralda Eldgasta, Edvarda Vulfa un citu bohēmisko rakstnieku spilgtākie teksti. Šausmīgāki nekā ierasts ir arī Kārļa Skalbes un Jāņa Akuratera stāsti. Savukārt jaunajā ortogrāfijā publicētais Jāņa Veseļa garstāsts "Noziegumu pilsēta" sagādās ne vienu vien apokaliptisku brīdi.

Tumsa, nakts, murgs un traki suņi, kas aplenc pilsētu; prostitūtas pašnāvība, sievietes neapmierināmā kaisle un vīrieša kaislīgās attiecības ar zirgiem; dzīvi apraktais un pazemē mītošais; klusuma un mietpilsonības pilsēta, kurai līdzās tikko uzplaukusī grēka un noziedzības metropole, — tas viss ir atrodams šajā grāmatā un sekos lasītājam pa pēdām vēl ilgi pēc savdabīgo stāstu izlasīšanas.

http://virja.lv/product_info.php/cPath/25/products_id/7648/osCsid/lcmr8s6l6q011t9ktd98ba6dk3

Anotācija

Grāmata ir latviešu dekadentiskāko autoru stāstu izlase. Prozas sarakstīšanas laiks iezīmē 20. gadsimta sākumu, kā arī 20. gadus. Stāstos autori pievēršas nāves, fantāziju, sapņu, mīlestības un kaisles tēmām. Tas viss atrodams šajā grāmatā un sekos lasītājam pa pēdām vēl ilgi pēc savdabīgo stāstu izlasīšanas.

Saturs

Jānis Vainovskis. Krēslas stundas

Pāvils Gruzna. Nakts

Jānis Miķelsons. Murgs

Zemgaliešu Biruta. Dabas balss. Bulvāra ziediņš

Eduards Cālītis. Brīnums

Jānis Akuraters. Sātana sapnis

Augusts Baltpurviņš. Likteņa lopiņi

Kārlis Skalbe. Apakšzeme. Letarģija

Edvards Vulfs. Pilsēta pie melnās upes

Jānis Veselis. Noziegumu pilsēta

https://literatura.lv/lv/work/Latviesu-tumsas-stasti/1115441