Cik gadus cilvēks varētu dzīvot uz Marsa?

Marss ir vienīgā planēta Saules sistēmā, ko šobrīd apdzīvo roboti. Bet kā ir ar mums? Vai mēs kādreiz nokļūsim uz Sarkanās planētas?

Neskatoties uz grandiozajiem plāniem un skaļajiem paziņojumiem, šī perspektīva ir apšaubāma: uz Marsa nav pietiekami daudz skābekļa, nav ūdens, nav pārtikas, un temperatūra var noslīdēt līdz -175°C. Šķiet, ka nepieciešamo resursu trūkums var pielikt punktu šīs pasaules teraformēšanas plāniem. Neskatoties uz to, pasaules kosmosa aģentūras pilotētu lidojumu uz Marsu sauc par savu 21. gadsimta mērķi. SpaceX vadītājs Īlons Masks, neskatoties uz kritiku, grasās tur aizvest cilvēci. Taču problēmas rastos jau kolonizācijas pirmajā posmā – kā liecināja jauna pētījuma rezultāti, cilvēki uz Marsa varēs dzīvot ne ilgāk kā četrus gadus.

MARSS IR NEAPDZĪVOJAMA PLANĒTA

Cilvēci jau sen aizrauj kosmoss, bet, tā kā starpzvaigžņu ceļojumi ir zinātniskās fantastikas daļa, varat paļauties tikai uz pasaulēm, kas atrodas tuvumā. Un tā kā Mēness nav piemērots jaunai mājvietai, vienīgais piemērotais objekts ir Marss.

Šobrīd ceturtā planēta no Saules nav piemērota dzīvībai. Un tas nav pārspīlēts – Marsa virsmu klāj regolīts (akmens putekļi), kas, kā nesen uzzināja zinātnieki, ir piesārņots ar perhlorātiem – dzīvajiem organismiem ārkārtīgi kaitīgiem ķīmiskiem savienojumiem. Turklāt atmosfēras un spiediena dēļ uz Marsa ūdens nevar pastāvēt šķidrā stāvoklī.

Lai izdzīvotu tik skarbos apstākļos, ir nepieciešams uz Marsa uzbūvēt bāzi ar atjaunotu atmosfēru, piemērotu skābekļa līmeni, normālu spiedienu un aizsardzību pret radiāciju. Piekrītiet, uzbūvēt kaut ko līdzīgu uz neapdzīvotas planētas nav viegls uzdevums, un tā izmaksas ir pat biedējoši iedomāties.

KOSMOSS UN CILVĒKA ĶERMENIS

Cilvēka ķermenis ir attīstījies miljoniem gadu un ir pielāgojies videi. Spiediens, gravitācija, aizsardzība pret saules un kosmisko starojumu ir ļāvusi mums kļūt par dominējošu sugu uz Zemes. Tomēr, atstājot šo mājīgo zilo pasauli, mēs pakļaujam sevi nāves briesmām.

Mikrogravitācija noved pie kalcija izskalošanās no kaulaudiem: astronauti zaudē kaulu masu 12 reizes ātrāk nekā sievietes pēcmenopauzes periodā (sievietes ķermeņa novecošana, kas saistīta ar vecumu). Bezsvara stāvoklis ir saistīts ar muskuļu masas zudumu, un bez gravitācijas tiek novājināta arī sirds un asinsvadu sistēma, kā rezultātā asinis cirkulē lēnāk un var ātrāk sarecēt.

Un, lai gan ikdienas vingrinājumi ir paredzēti, lai cīnītos pret muskuļu zudumu un uzturētu normālu sirds darbību, Starptautiskās kosmosa stacijas (SKS) astronauti atgriežas uz Zemes novājināti. Šīs un daudzas citas veselības problēmas nozīmē, ka Marss (pārskatāmā nākotnē) paliks par planētu, kurā dzīvo roboti, jo cilvēku ķermeņi acīmredzami nav paredzēti ceļošanai kosmosā.

LIDOJUMS UZ MARSU UN KOSMISKAIS STAROJUMS

Ņemot vērā grandiozo plānus cilvēku nosūtīšanai uz Marsu, zinātnieki apsver visas iespējamās astronautu lidojuma un uzturēšanās iespējas uz Sarkanās planētas. Mākslīgās gravitācijas radīšana kosmosa kuģī ir milzīga problēma – mēs zinām, ka rotējošā sistēmā centrbēdzes spēks rada paātrinājumu, ko var izmantot, lai atjaunotu gravitācijas ekvivalentu. Bet pat tad, ja uz kosmosa kuģa pietiks vietas centrifūgai, kurā astronauti pavadīs vairākas stundas dienā, no mikrogravitācijas kaitīgās ietekmes izvairīties neizdosies.

Filmās mēs bieži redzam kosmosa kuģus, kuri griežas ap savu asi, bet kāpēc tie joprojām nav realitātē? Lieta, iespējams, ir tāda, ka šāda kuģa radīšana mums nav pa spēkam konceptuāli, tehniski un finansiāli. Turklāt neviena kosmosa aģentūra neliek likmes uz šādiem projektiem.

Ne mazāk nopietna problēma ir kosmiskais starojums. Zemes atmosfēra un magnetosfēra daļēji novirza ultravioletos starus un pilnībā bloķē rentgenstarus, gamma starus un saules vēju. Ja pārvarat šo barjeru bez atbilstošas ​​aizsardzības, no iedarbības nevar izvairīties.

Kā apstiprina SKS astronauti, lidojuma laikā uz Marsu var ciest arī cilvēka psihe. Iedomājieties, kā jutīsies pirmā apkalpe, kas dosies uz Marsu, jo pietiks ar vienu kļūdu, lai misija neizdotos, un, kā zināms, kļūdīties var katrs. Un, ja jūs varat atgriezties no SKS uz Zemi trīs stundās, atgriešanās no Sarkanās planētas ilgs vismaz divarpus gadus.

DZĪVES ILGUMS UZ MARSA

Ja iedomājamies, ka zinātnieki spēs atrisināt iepriekš aprakstītās problēmas, cik gadus uz Marsa dzīvos topošie kolonisti? Pētījumā, kas nesen publicēts žurnālā Space Weather, ir detalizēti aprakstīti kosmosa starojuma draudi. Rezultāti, kas kalpos kā ceļvedis turpmākajām misijām, liecina, ka uzturēšanās uz Sarkanās planētas ilgāk par četriem gadiem ir saistīta ar nāvējošu starojuma devu.

Pētījuma autori no Kalifornijas universitātes atzīmē, ka lielākais risks topošajiem Marsa un citu planētu pētniekiem ir kosmiskais starojums, kura lielākā daļa nāk ārpus mūsu Saules sistēmas. Zinātnieku komanda nonāca pie šāda secinājuma, apvienojot daļiņu emisijas ģeofizikālos modeļus ar modeļiem par radiācijas ietekmi uz cilvēkiem un kosmosa kuģiem.

Neskatoties uz to, nav vērts atstāt sapņus par kosmosa un citu planētu iekarošanu. Vismaz tā domā zinātniskā darba autori. Kosmosa kuģa aizsardzība palīdzēs izvairīties no gravitācijas nāvējošās ietekmes ar nosacījumu, ka lidojumam uz Marsu nevajadzētu ilgt vairāk par četriem gadiem. Turklāt misija ir jāuzsāk no Zemes Saules maksimuma laikā, kad Saules aktivitāte sasniedz maksimumu.

Tā kā paredzams, ka apkalpes lidojums uz Marsu prasīs aptuveni deviņus mēnešus ar pašreizējām tehnoloģijām, cilvēku nosūtīšana uz Marsu un no Marsa varētu tikt veikta mazāk nekā divu gadu laikā, raksta pētījuma autori.

Neskatoties uz kosmiskā starojuma draudiem, kas nosaka stingrus ierobežojumus lidojuma ilgumam un rada vairākas tehnoloģiskas grūtības, jauna pētījuma rezultāti liecina, ka misija uz Marsu joprojām ir dzīvotspējīga .

Runa nav par kolonizāciju, bet gan par pirmo pilotējamo lidojumu uz citu planētu. Jaunais pētījums, pēc tā autoru domām, palīdzēs kosmosa aģentūrām noteikt precīzu laiku misijām uz Marsu. Līdz ar neseno iespējamo nosēšanās vietu noteikšanu, pirmo misiju smalkākās detaļas tiek apkopotas, tuvinot cilvēci jaunai kosmosa izpētes ērai. Bet vai mums tiešām tur ir jādodas?

KĀPĒC LIDOT UZ MARSU?

Viens no argumentiem par labu cilvēku nosūtīšanai uz Marsu ir tas, ka mēs esam daudz efektīvāki par robotiem un varam uzzināt daudz vairāk par planētu. Taču robotizētie transportlīdzekļi attīstās strauji un tiem ir nenoliedzamas priekšrocības – tiem nav nepieciešams ēst, dzert un gulēt, un apstākļi uz Sarkanās planētas netraucē misijas veikšanai.

Tajā pašā laikā aptuvenās vienas cilvēka misijas izmaksas ir līdzvērtīgas 40 robotu misiju izmaksām. Tātad, vai ir nepieciešams pakļaut astronautus nāvējošām briesmām, nosūtot tos uz neapdzīvojamu planētu?

https://kripto.media/cik-gadus-cilveks-var-dzivot-uz-marsa/