Čārlija Džeina Andersa. Pilsēta nakts vidū

Čārlija Džeina Andersa (Charlie Jane Anders)ir amerikāņu rakstniece, emuāru autore un redaktore. Viņa ieguva 2009. gada imperatora Nortona balvu, un viens no viņas darbiem – “Seši mēneši, trīs dienas” - ieguva 2012. gada Hugo balvu par labāko īsmetrāžu un tika nominēts Teodora Stērdžena un Nebula balvām. Viņas romāns “Visi putni debesīs” ieguva 2016. gada Nebula balvu kā gada labākais romāns.

Profesionālā darbība

Andersa zinātniskās fantastikas stāsti ir parādīti elektroniskajās publikācijās Tor.com, Strange Horizons un Flurb. Citi ne-daiļliteratūras darbi ir publicēti žurnālos McSweeney's un Zyzzyva. Viņas žurnālistika ir parādījusies Salon.com, The Wall Street Journal, Publishers Weekly, San Francisco Bay Guardian, Mother Jones Magazine, The San Francisco Chronicle un New York Press. Viņas stāsti un esejas ir parādījušās antoloģijās “Sex For America: Politically Inspired Erotica”, “The McSweeney’s Joke Book of Book Jokes”, Un “That Revolting: Queer Strategies for Resisting Assimilation”.

Kopā ar Annalee Newitz viņa ir arī zinātniskās fantastikas emuāra io9 redaktore.

2013. gadā tika ziņots, ka NBC gatavo Andersa stāsta "Seši mēneši, trīs dienas" televīzijas adaptāciju, kuras pamatā ir Ērika Garsijas sarakstītais scenārijs.

2014. gadā Tor Books paziņoja par divu Andersa romānu iegādi, no kuriem pirmais – “Visi putni debesīs” - tika publicēts 2016. gada janvārī.

Personīgajā dzīvē

Andersa dzimusi Jaunanglijā un bērnībā dziedājusi korī. Precīzs dzimšanas datums nav zināms, no vienas autobiogrāfiskas esejas izriet, ka viņa dzimusi ap 1971. gadu. Viņa definē sevi kā dzimuma meklētāju un transpersonu. 2007. gadā viņa vērsa uzmanību uz Sanfrancisko biseksuāļu sieviešu organizācijas “The Chasing Amy Social Club” politiku, kas atturēja transpersonas, kurām nebija veikta dzimuma maiņas operācija, kas, pēc Andersa domām, bija diskriminācija.

Kopš 2000. gada viņa sadarbojas ar rakstnieci Annalee Newitz, un kopā viņi nodibināja žurnālu “Other Magazine”, ko publicēja no 2002. līdz 2007. gadam.

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D0%BD%D0%B4%D0%B5%D1%80%D1%81,_%D0%A7%D0%B0%D1%80%D0%BB%D0%B8_%D0%94%D0%B6%D0%B5%D0%B9%D0%BD

Balvas

Andersa piedalījās 2018 BookCon konferencē, Ņujorkā. Viņa bija goda viesis 2019 WisCon.

2005 Best of the Bay Award for Writers with Drinks.

2006 Best of the Bay Award for Writers with Drinks.

2006 Edmund White Award for Debut Fiction finalist, for Choir Boy.

2006 Lambda Literary Award, for Choir Boy.[37]

2011 Hugo, Nebula, and Theodore Sturgeon Award nominations for Six Months, Three Days.

2012 Hugo Award for Six Months, Three Days.

2017 Nebula Award for All the Birds in the Sky.[6]

2017 IAFA William L. Crawford Fantasy Award for All the Birds in the Sky.[38]

2017 Locus Award for Best Fantasy Novel for All the Birds in the Sky.[8]

2018 Theodore Sturgeon Award for Don't Press Charges and I Won't Sue.[39]

2019 Hugo Award for Best Fancast for Our Opinions Are Correct (shared with Annalee Newitz).[40]

2020 Arthur C. Clarke Award nomination for The City in the Middle of the Night.[41]

2020 Locus Award for Best Science Fiction Novel for The City in the Middle of the Night.

2020 Locus Award for Best Short Story for "The Bookstore at the End of America".

https://en.wikipedia.org/wiki/Charlie_Jane_Anders

Pilsēta nakts vidū

The City In the Middle of the Night

„Pilsēta nakts vidū” ir Čārlijas Džeinas Andersas 2019. gada klimata fantastikas romāns. Darbība atrodas uz kārtīgi aizslēgtas planētas, kur cilvēku dzīve, kuru ieskauj naidīga citplanētiešu dzīve, lielākoties ir sadalīta starp divām arhetipiski atšķirīgām pilsētu vietām. Galvenais stāsts koncentrējas uz diviem varoņiem, kuru darbība aizved viņus ārpus pilsētām.

Tajā tiek pētītas personisko attiecību tēmas, sajauktas ar mūsdienu sociālo un politisko jautājumu atspoguļojumu, kā tas ir attēlots svešzemju vidē.

Stāsts notiek tālā nākotnē, uz kārtīgi aizslēgtas planētas ar nosaukumu "Janvāris". Cilvēki dzīvo krēslas zonā, starp saulē vērstās puses verdošo siltumu un sasalušo nakts pusi. Vietējie iedzīvotāji pārsvarā ir sadalīti divās diametrāli pretējās pilsētu vietās: Xiosphant, autoritāra pilsēta, kurā pilsoņu rīcība tiek stingri kontrolēta un par jebkādu novirzi tiek bargi sodīta, un Argelo - mežonīga anarhija, kuru vada konkurējošas noziedzīgas bandas. Nomalē, ceļojot starp pilsētām, ir tādas grupas kā pilsoņi, kuri ceļu uzskata par savām mājām.

Sižets mainās starp diviem galvenajiem varoņiem. Sofijai no Xiosphant ir gan amats elites universitātē, gan simpātija pret savu kolēģi Bianku, bet arī politisku reakcionāri. Galu galā Sofija tiek izraidīta no pilsētas un iemesta sasalušajā tuksnesī, kad viņa uzņemas vainu par Biankas izdarīto zādzību. Tur viņu izglābj "krokodili", kas nav instinktīvi un bīstami plēsēji, bet gan inteliģenta vietējā suga, kas atrodas ilgi pirms cilvēkiem, kas sazinās telepātiski. Sofija iemācās ar viņiem sazināties un ar viņu palīdzību slepeni atgriežas Kiosfantā, saprotot, ka viņa turpinās atgriezties pie viņiem.

Otra galvenā varone ir Mute, bijusī pilsone, kuru satrauc grupas vardarbīgā iznīcināšana uz ceļa, jo viņa cenšas veidot jaunu dzīvi kā tirgotāja. Divu stāstu loki strauji saplūst, un savienojumu sākotnēji katalizēja Bjanka, meklējot palīdzību saviem politiskajiem plāniem. Tas strauji pārvēršas bīstamu ceļojumu sērijā, kas aizved varoņus pa visu planētu, sākot no Xiosphant un Argelo līdz nezināmajam tuksnesim.

https://en.wikipedia.org/wiki/The_City_in_the_Middle_of_the_Night

Mājaslapa.

https://www.charliejaneanders.com/