Brendons Sandersons. Karu slepkava

(Jāpiezīmē, ka šis apraksts sagatavots vēl pirms otrā Krievijas iebrukuma Ukrainā - t.p.)

2009. gada romāns no tāda paša nosaukuma cikla. Otrs romāns "Nightblood" neesot pabeigts.

Iebrūkot fantāzijas skatuvē ar savu augsti novērtēto debijas romānu “Dievu pilsēta”, un nostiprinot panākumus ar veiksmīgo "Miglā dzimušā" triloģiju, Brendons Sandersons vēlreiz pierāda, ka viņš ir viens no atzītākajiem meistariem tā, ko Tolkīns nosauca par “sekundāro radīšanu” - veselu pasauļu radīšanu, ar saviem rūpīgi izstrādātajiem mītiem un maģiju.

"Warbreaker" ir stāsts par divām māsām, kuras bija dzimušas par princesēm, par Dieva karali, kurš gatavojas apprecēties ar vienu no viņām, par mazu dievību, kurai nepatīk viņa darbs, un par nemirstīgo, kurš mēģina labot kļūdas, kas pieļautas pirms gadiem.

Savā pasaulē krāšņā nāvē mirušie atgriežas, lai kļūtu par dieviem galvaspilsētas Hallandrenas panteonā; to darbina spēki, kas pazīstami kā biohromatiskā maģija un kuru izcelsme ir no esības, ko sauc par "dzīvības spēku", un kuru vienlaikus var iegūt tikai pa vienai vienībai no cilvēka.

Izmantojot "vitalitāti" un atsaucoties uz apkārtējo objektu krāsām, kļūst iespējami visi brīnumi un zvērības. Abi satiksies kuplā skaitā, braucot ceļā pie Idrisu princesēm Vivennas un Siri, Dieva karaļa Sūzbornu, Rītausmas himnu - nogurušo drosmes dievu un noslēpumaino Vačeru.

https://fantlab.ru/work46461

Par autoru.

Brendons Sandersons ir amerikāņu fantāzijas autors. Dzimis 1975. gada decembrī Linkolnā, Nebraskas štatā. Pašlaik viņš dzīvo Provo, Jūtas štatā. Viņš studēja mormoņu baznīcas vadošajā izglītības iestādē - Brigama Janga universitātē, kas atrodas Oremā un Provo. Tur Brendons studēja angļu literatūru un 2000. gadā ieguva mākslas bakalaura grādu, bet 2005. gadā - mākslas maģistra grādu radošajā rakstīšanā. Pašlaik Sandersons pasniedz nepilnu slodzi šīs pašas universitātes angļu valodas nodaļā. Sandersons ir mormoņu baznīcas loceklis. 2006. gada 7. jūlijā viņš apprecējās ar Emio Bušmani, skolotāju no Provo.

Pats autors par savas intereses izpausmi lasīt un rakstīt saka: “Viss sākās vidusskolā. Līdz tam fantāzijas žanrā neko nebiju lasījis, lai gan kopumā daudz lasīju pamatskolā. Visvairāk man patika grāmatas no seriāla “Trīs izmeklētāji” (populāra amerikāņu bērnu detektīvgrāmatu sērija, kuras autori tika uzskaitīti kā Alfrēds Hičkoks un trīs izmeklētāji, tika publicēta no 1964. līdz 1987. gadam), kaut kas tādā stilā no detektīvu sērijas The Hardy Boys ”(slavenais amerikāņu detektīvu-piedzīvojumu seriāls zēniem, izdots no 1927. līdz 1979. gadam; kopā tika izdrukāti vairāki simti grāmatu). Nu, kad es kļuvu vecāks, viņi mēģināja iedot man lasīt citas grāmatas, galvenokārt reālistisku literatūru, no kuras man kļuva garlaicīgi līdz žāvāšanās brīdim. Lasīšanas ieradums samazinājās, un es ierados vidusskolā kā parasts students, kurš gada laikā lasa ļoti maz grāmatu.

Tad man bija brīnišķīga angļu valodas skolotāja - kāda ironija, viņas vārds bija Rīderes kundze -, kura man teica, ka es nevaru klasē turpināt lasīt lekcijas par izlasītajām grāmatām, kas bija četras pakāpes zem mana līmeņa. Tā vietā viņa man iedeva savu Barbaras Hemblijas "Pūķu bieda" eksemplāru. Šis man bija beigu sākums! Grāmata mani pārsteidza: man nebija ne jausmas, ka tādas lietas pastāv. Grāmata piesaistīja manu iztēli kā neviena cita. Es izlasīju visas bibliotēkas grāmatas, kuru nosaukumā bija vārds “pūķis”, un ātri pārcēlos uz grāmatnīcu, kur es sāku iepirkt katru fantāzijas grāmatu, kas man bija pa rokai. Vēl tagad atceros, kā ar mīkstiem vākiem iznāca Teda Viljamsa "Pūķa kaulu tronis" un Roberta Džordana "Pasaules acs". Abas grāmatas mani kā lasītāju momentāni "ieķērās", un to autori kļuva par maniem mīļākajiem rakstniekiem.

Es mācījos koledžā, lai studētu bioķīmiju, bet man vajadzēja tikai aptuveni gadu, lai saprastu, ka esmu izvēlējusies nepareizo specialitāti. Es visu savu brīvo laiku pavadīju rakstot, un galu galā padevos un apguvu angļu literatūras specialitāti. Pēc tam visus spēkus veltīju tam, lai kļūtu par rakstnieku. Es iemācījos šo amatu ("Elantris" ir sestā grāmata, ko es uzrakstīju) un apguvu rakstīšanas biznesu, un galu galā es saņēmu līgumu ar izdevniecību!"

2005. gadā izdevums Tor Books publicēja Brendona Sandersona debijas grāmatu-ārpuscikla fantāzijas romānu "Elantris" (Krievijā izdots ar nosaukumu “Dievu pilsēta”) par skaistu pilsētu, no kuras aizgājusi maģija. Tas rakstīts tālajā 1999. gadā, kad autors studēja bakalaura grādu. Pēc iznākšanas Sandersons tika nominēts 2006. gada Džona V. Kempbela balvai kā labākais jaunpienācējs rakstnieks. Autors paziņo, ka šobrīd viņš neplāno turpināt šo grāmatu, taču, pat ja viņš to kādreiz uzņemtos, vairāki nelieli "Elantris" varoņi kļūtu par viņa varoņiem, un aprakstītie notikumi notiktu desmit gadus pēc grāmatas pabeigšanas.

“Es vienmēr gribēju, lai mans pirmais romāns būtu ārpus cikla, jo man šķita, ka tas ir labākais veids, kā iepazīstināt sevi ar lasītājiem. Visnepatīkamākais man ir tas, kad tu plauktiņā lasi grāmatas, meklējot kādu jaunu autoru, ko izmēģināt, un visur tu sastapies tikai ar “šādu un tādu sēriju pirmo sējumu” vai “pirmo grāmatu par tādu un tādu cikls ”. Nezinot autoru, es nevēlos ieslīgt triloģijā (it īpaši, kas vēl nav pabeigta), nebūdams pārliecināts, ka autors var izstāstīt labu stāstu. Tāpēc es šobrīd neplānoju rakstīt "Elantris" turpinājumu. Es neteikšu, ka tas nekad nenotiks, bet jebkurā gadījumā ne drīz."

Nākamo Sandersona romānu “Pelni un tērauds” 2006. gada vasarā izdeva izdevums “Tor Books”. Brendons to uzrakstīja pēc līguma parakstīšanas, tāpēc tā bija Sandersona pirmā grāmata, par kuru viņš noteikti zināja, ka tā tiks izdota. Viņa sāk Mistborn fantāzijas triloģiju.

Autors vēlreiz stāsta: “Miglas dzimušais" cikls radās no divām idejām. Pirmkārt, es noskatījos "Oušenu 11" un sapratu, ka dažas no manām mīļākajām filmām, piemēram, "Sneakers", "The Italian Job" ir profesionālu zagļu komanda, kas izpilda neticamus trikus. Es prātoju, kāpēc neviens to nedarīja fantāzijā. Tāpēc es izveidoju sešpadsmit specializētu daļu burvju sistēmu un slepenu negodīgu virtuozu komandu, no kuriem katrs ir eksperts vienā vai vairākos burvju sistēmas aspektos. Otra ideja, ko ieguvu no jaunībā izlasītās fantāzijas romānu masas. Man šķita, ka pārāk daudzi no tiem ir stāsti par jaunu zemnieku, kurš aizgāja no mājām, lai cīnītos ar kādu spēcīgu tumšo kungu. Es prātoju, kā būtu, ja ... nu, tumšais kungs būtu uzvarējis. Ko darīt, ja viņš iepļaukātu šo mazo ciema iedzīvotāju, kā tam, iespējams, vajadzēja notikt visos šajos stāstos?

Tādējādi "Mistborn" darbība notiek pasaulē, kurā uzvarējis tumšais valdnieks. Pirms tūkstoš gadiem pravietotais varonis pacēlās cīņā ar ļaunuma spēku un tika pazemoti uzvarēts. Tagad, pēc tūkstošgades, mūsu mazā zagļu apkalpe ir nokaitināta. Pravietojumi nepiepildījās, un pasaule ir kļuvusi par drūmu vietu, kur pelni nokrīt no debesīm, un lielākā daļa cilvēces ir verdzībā. Mūsu varoņi, kurus vadīja harizmātisks vīrietis, kuram bija noteiktas pilnvaras, nolēma, ka viņi gāzīs tumšo valdnieku savā veidā: nozogot visu viņa naudu un izpērkot savas armijas. Protams, viņi tiek ierauti notikumos daudz vairāk, nekā gaidīts, jo stāsts, kas notika pirms tūkstoš gadiem, patiesībā nav tik vienkāršs, kā visi ir pārliecināti."

2007. gada vasaras beigās parādījās cikla otrais sējums - "Paaugstinājuma avots", un nākamā gada sākumā tika izdota triloģijas noslēdzošā daļa - "Laikmetu varonis". Arī 2007. gada rudenī Scholastic Books laida klajā vēl vienu Sandersona romānu "Alkatrazs un Rašidas smiltis", atklājot pusaudžiem paredzētu ciklu. Nākotnē autora darbu var iedalīt divās galvenajās jomās: šī ir episka fantāzija, jo īpaši Sandersons ir pazīstama ar žanram nozīmīgā cikla "Laika ritenis" pabeigšanu un darbu pie pusaudžu zinātniskās fantastikas un fantāzija: cikli "The Avengers", "Alcatraz", "Rhymer". Gandrīz divi desmiti romānu un noveļu ir uzrakstīti dažādos žanros, gan papildinot jau publicētos romānus, gan pilnīgi neatkarīgi.

2010. gadā tika publicēts viens no autora nozīmīgākajiem romāniem: "Nolemtā valstība", kas kalpoja par pamatu jaunam, apjomīgam eposam "Vētras gaismas dārgumi", kurā paredzēti desmit sējumi.

Jāatzīmē, ka lielākās daļas Sandersona darbu darbība notiek izdomātajā Visumā "Cosmere", kurā darbojas vispārīgi maģiski likumi, un daži varoņi ceļo starp pasaulēm, klīstot no vienas grāmatas uz otru.

© Обзоры Ворчуна

https://fantlab.ru/autor1105