Braiens Džeiks. Redvola

Ieskats autora daiļradē un biogrāfijā.

«Valters un Rapa»: «Redvola jeb Leģenda par Sarkanā mūra klosteri»

Ķērpjziedu zemes klosterim un tā miermīlīgajiem iedzīvotājiem draud briesmas, jo viņus nolēmis pakļaut pats nežēlīgais Klūnijs Pātagaste ar savu žurku, sesku un ūdru armiju. Kamēr vēl mežinieki ar abatu Mortimeru, āpsieni Konstanci, ezi Ambroziju Ērkšķi priekšgalā spēj nosargāt klostera mūrus, pelēnam Matiasam ir jāatklāj leģendārās karotājpeles Martina noslēpums un jāatrod tā brīnumainais zobens.

Grāmata «Redvola jeb Leģenda par Sarkanā mūra klosteri» un tās turpinājumi ir nesuši angļu rakstniekam Braienam Džeikam pasaules slavu. Tā tulkota vairākās valodās, un par Redvolas varoņu piedzīvojumiem ir uzņemts multiplikācijas filmu seriāls.

https://www.apollo.lv/4715641/valters-un-rapa-redvola-jeb-legenda-par-sarkana-mura-klosteri

Triloģija 1.Redvola - Leģenda par Sarkanā Mūra klosteri 2.Ķērpjziedu zeme - Leģenda par Mārtinu Karotāju 3.Matimeo - Leģenda par Matiasa dēlu un Bendesmaisu Cietsirdi

Braiens Džeiks. Redvola. Leģenda par Sarkanā mūra klosteri. Valters un Rapa, 2004, 440 lpp.

Grāmata un tās turpinājumi angļu rakstniekam Braienam Džreikam atnesa pasaules slavu. Ķērpjziedu zemes klosterim un tā miermīlīgajiem iedzīvotājiem draud briesmas, viņus nolēmis pakļaut pats nežēlīgais Klūnijs Pātagaste ar savu žurku, sesku un ūdru armiju. Kamēr mežinieki cenšas nosargāt klostera mūrus, pelēns Matiass meklē leģendārās karotājpeles Martina brīnumaino zobenu. No angļu valodas tulkojusi Iveta Rancāne.

https://www.diena.lv/raksts/pasaule/krievija/braiens-dzeiks.-redvola.-legenda-par-sarkana-mura-klosteri.-valters-un-rapa-2004-440-lpp.-12280738

Braiens Džeiks. Ķērpjziedu zeme.(1.)

Leģenda par Mārtinu Karotāju. Stāsts – bestsellers par to, ka pat ļoti mazs dzīvnieciņš var kļūt par varenu un nepārspētu karotāju un uzveikt daudzkārt par sevi stiprākus pretiniekus, ja vien viņam ir drosmes un mīlestības pilna sirds.  Šī ir leģenda par Mārtinu Karotāju, par mīlu un karu, draudzību un naidu, lieliem notikumiem un cēliem varoņdarbiem.    Kādreiz Redvola – Sarkanā Mūra klosteris – Ķērpjziedu zemē vēl nebija uzcelts. Tolaik Ķērpjziedu meža iemītnieki par brīvību nevarēja pat sapņot – tos savam nežēlīgi bargajam likumam bija pakļāvis meža kaķis Verdauga Zaļacis un viņa meita Carmina.  Raugies ugunī, mīļo pelēn, un klausies šo stāstu.  2005-2007

Braiens Džeiks. Redvola.(2.)

Leģenda par sarkanā mūra klosteri. Redvola ir brīnumains, senām leģendām apvīts klosteris. Te saimnieko viesmīlīgas peles un citi sīki meža iemītnieki, vadot mierīgas un laimīgas Vēlās rozes vasaras dienas… Līdz klosteri iekāro Klūnijs Pātagaste un viņa žurku armija. Bija vienpadsmit no rīta, tik brīnišķīga jūnija diena. Ķērpjziedu mežs un pļavas dunēja no lielā Džozefa bronzas zvana dimdoņas. Dinc! Donc! Dinc! Donc! Klūnijs nāk! Liela, spēcīga un ļauna žurka ar noskrandušu kažoku un līkiem, retiem zobiem. Klūnijs tuvojas. Laiks atgriezties seno dienu varonībai, lai aizstāvētu sarkanā mūra klosteri!

Braiens Džeiks. Matimeo (3.)

Beidzot gaidītā svētku diena pienākusi! Redvolas klostera iemītnieki rūpīgi gatavojušies Zeltainā līdzenuma vasaras lielajām dzīrēm. Te pie vārtiem klauvē. Cirks! Bendesmaiss dancoja pa galdiem, mazuļiem dāļādams papīra taurenīšus, kas lidoja gluži tāpat kā īstie. Neviens neievēroja, ka ik reizi, kad viņš pavirpuļoja garām kādai krūzei, krūkai vai kausam, dzērienā tika iekaisīta šķipsniņa pulvera. Nākamajā rītā Redvolas Karotājpeles dēlēns Matimeo un viņa draugi ir pazuduši. Un viltīgā lapsa līdz ar viņiem. Nu klostera zvēriem jādodas palīgā saviem bērniem!

Šai Braiana Džeika stāstu sērijā ir 15 stāsti no kuriem diemžēl tikai pirmie trīs ir iztulkoti latviešu valodā.  Stāsti krievu valodā lejuplādējami:  mega Arī:http://www.mediafire.com/download/v8v9v9c4d5993ki/Рэдволл.rar Ir arī multfilma, kuras torrentu var lejuplādēt pēc šīs: http://www.mediafire.com/?nhzcpqu8chq4imq.  Filma ir krievu valodā:

https://egramatas.com/category/kategorijas/berniem/bernu-fantastika/dzeiks-braiens-kerpjziedu-zeme/

Par Džeiku Vikipēdijā.

Džeimss Braiens Džeiks (James Brian Jacques / ˈdʒeɪks /, tāpat kā  "Jakes"; no 1939. gada 15. jūnija līdz 2011. gada 5. februārim) bija angļu rakstnieks, kurš bija pazīstams ar savām Redwall romānu sērijām un Flying Dutchman sēriju Castaways. Viņš arī pabeidza divus stāstu krājumus ar nosaukumu The Ribbajack & Other Curious Yarns un Seven Strange and Ghostly Tales.

Braiens Džeiks dzimis Liverpūlē 1939. gada 15. jūnijā. Viņa vecāki bija Džeimss Alfrēds Džeiks, kravas pārvadājumu darbuzņēmējs, un Ellen Ryan.

Džeiks uzauga Kirkdeilā, netālu no Liverpūles dokiem. Viņu vairāk pazina ar vidējo vārdu , jo viņa tēvs un brālis tika nosaukti arī par Džeimsu. Viņa tēvs mīlēja literatūru un lasīja savus sera Artūra Konana Doila, Roberta Lūisa Stīvensona un Edgara Raisa Berouza zēnu piedzīvojumu stāstus, bet arī "Vēju vītolos" ar saviem dzīvniekiem. Džeiks parāda agrīnu rakstīšanas talantu. Desmit gadu vecumā, norīkots rakstīt stāstu par dzīvniekiem, viņš rakstīja par putnu, kurš tīrīja krokodila zobus. Viņa skolotājs nespēja noticēt, ka desmit gadus vecs jaunietis to uzrakstījis, un zēns saņēma draudus par atteikšanos atzīties, ka stāstu nokopējis. Viņš vienmēr bija mīlējis rakstīt, bet tikai tad saprata savu spēju apmēru. Viņš apmeklēja Svētā Jāņa skolu līdz piecpadsmit gadu vecumam, kad viņš pameta skolu (kā toreiz bija ierasts) un devās meklēt piedzīvojumus kā tirdzniecības flotes jūrnieks. Viņa grāmata "Redwall" tika uzrakstīta viņa “īpašajiem draugiem” - Karaliskās Vavertrīnas neredzīgo skolas bērniem, kurus viņš pirmo reizi satika, strādājot par piensaimnieku. Viņš sāka pavadīt laiku kopā ar bērniem, lasot viņiem grāmatas. Tomēr viņš kļuva neapmierināts ar bērnu literatūras stāvokli, ar pārāk lielu pusaudžu novirzienu un nepietiekamu maģiju, un galu galā sāka rakstīt viņiem stāstus pats. Viņš ir pazīstams ar ļoti aprakstošo romānu stilu, kas uzsver ne tikai vizuālās sajūtas, bet arī skaņu, smaržu, garšu, smagumu, līdzsvaru, temperatūru, pieskārienu un kinestētiku. Viņa darbs guva atzinību, kad bijušais angļu valodas skolotājs Alans Durbands (kurš arī mācīja Polu Makartniju un Džordžu Harisonu) parādīja to savam (Durband's) izdevējam, neziņojot par to Džeikam. Durbands teica saviem izdevējiem: "Šī ir vislabākā bērnu pasaka, ko es jebkad esmu lasījis, un jūs būtu muļķi, ja  to nepublicētu". Drīz pēc tam Džeiks tika izsaukts uz Londonu, lai tiktos ar izdevējiem, kuri viņam sniedza līgumu par nākamo piecu grāmatu sērijas rakstīšanu.

"Redwall" bija 800 lappušu rokraksts. Tagad ir ierasts, ka bērnu grāmatām ir 350 lappuses, un Harija Potera grāmatas to ievērojami pārsniedz, bet tajos laikos 200 tika uzskatīts par maksimumu, kas pievērstu bērna uzmanību. Tas noteica signālu visai sērijai, kuras centrā ir labuma triumfs pār ļauno, ar miermīlīgām pelēm, āpšiem, pīlēm, zaķiem, kurmjiem un vāverēm pieveicot žurkas, zebiekstes, seskus, čūskas un sermuļus. Viņš nekautrējās no kaujas realitātes, un daudzi no “labajiem” radījumiem mirst. Redwall atsaucas uz apkārtējo cilvēku civilizāciju, piemēram, ar ainu, kurā redzams zirga pajūgs. Bet turpmākās grāmatas pilnībā ignorē cilvēkus, attēlojot dzelzs laikmeta sabiedrību no miglainajām pagātnes pilīm, tiltiem un kuģiem līdz meža radību skaitam, rakstot savu literatūru un sastādot savas kartes. Džeiks bija ļoti iesaistīts sava darba audiogrāmatās, pat pamudinot savus dēlus un citus ieskaņot Redwall iedzīvotājus. Džeiks sacīja, ka viņa stāstu varoņi balstās uz cilvēkiem, ar kuriem viņš ir sastapis. Viņš, tēlojot pašpasludināto "Mousethieves princi" Gonfu, balstījās uz sevi, kad viņš bija jauns zēns, kurš blandījās ap Liverpūles dokiem. Mariela balstās uz viņa mazmeitu. Konstances Badgermum pamatā ir viņa vecmāmiņu no mātes puses. Citi tēli ir kombinācija no daudziem cilvēkiem, kurus viņš ir sastapis savos ceļojumos.

Džeiks labi atcerējās norādes kara laikā, kad viņš fantāzēja par ēdieniem savā tantes ilustrētajā Viktorijas laika pavārgrāmatā. Ar grezniem svētkiem izkaisīti svinību galdi ir bieži sižeti viņa stāstos, kas aprakstīti muti kairinošos sīkumos. Karš arī parādās viņa attēlojumus par šausminošām cīņām. Zināms, ka Džeiks dod priekšroku vecmodīgiem veidiem; viņš vienmēr deva priekšroku vecam rakstāmmašīnam kā uzticamākam nekā datoram, un viņš, kā zināms, nemīlēja videospēles un citas modernās tehnoloģijas, lai arī ļāva radīt animācijas televīzijas sērijas, kuras viņš iepazīstināja ar katru epizodi PBS un atbildēja uz bērniem jautājumi pēc animācijas beigām. Teletūņu gaismā tas tika izlaists. Viņš nekad nejuta, ka viņam der “rakstnieka, kurš sēž savā dārzā” tēls. Neskatoties uz to, viņu dziļi aizkustināja panākumi, sasniedzot bērnus. Viņš arī priecājās, ka viņu atpazīst Liverpūles iedzīvotāji. Viņa romāni ir pārdoti vairāk nekā divdesmit miljonos eksemplāru visā pasaulē un ir publicēti divdesmit astoņās valodās.

Džeikam bija arī muzikālas intereses. Sešdesmitajos gados viņš kopā ar diviem brāļiem izveidoja tautas mūzikas grupu "The Liverpool Fishermen". No 1986. līdz 2006. gadam viņš vadīja radio šovu, kuru sauca Džeikstauna, BBC Radio Merseyside, un tajā demonstrēja savas iecienītās operas.

2005. gada jūnijā Liverpūles universitāte viņam piešķīra goda doktora grādu. Bristoles ģimnāzijā tika izveidota balva, kas pazīstama kā “Braiena Džeika balva par visvairāk pilnveidoto radošo darbu”, un tā tiek piešķirta 8. klases skolēnam kā grāmatu žetoni.

Viņš dzīvoja kopā ar sievu Maureen Liverpūlē. Džeikam un viņa sievai bija divi dēli, tagad pieaugušie, Dāvids un Marks, un mazbērni Hanna un Entonijs. Marks ir galdnieks un mūrnieks, savukārt Dāvids ir sienu apgleznotājs un mākslas profesors.

2011. gadā Džeiks tika uzņemts Karaliskajā Liverpūles slimnīcā, lai veiktu ārkārtas operāciju aortas aneirisma gadījumā. Neskatoties uz centieniem viņu glābt, viņš nomira no sirdslēkmes 2011. gada 5. februārī.

Redwall sērija

Redwall (1986)

Mossflower (1988)

Mattimeo (1989)

Mariel of Redwall (1991)

Salamandastron (1992)

Martin the Warrior (1993)

The Bellmaker (1994)

Outcast of Redwall (1995)

The Pearls of Lutra (1996)

The Long Patrol (1997)

Marlfox (1998)

The Legend of Luke (1999)

Lord Brocktree (2000)

The Taggerung (2001)

Triss (2002)

Loamhedge (2003)

Rakkety Tam (2004)

High Rhulain (2005)

Eulalia! (2007)

Doomwyte (2008)

The Sable Quean (2010)

The Rogue Crew (2011) (posthumous)

Tribes of Redwall sērija

Tribes of Redwall Badgers (2001)

Tribes of Redwall Otters (2001)

Tribes of Redwall Mice (2003)

Tribes of Redwall Squirrels (Unreleased)

Tribes of Redwall Hares (Unreleased)

Citas Redwall grāmatas

The Great Redwall Feast (1996)

Redwall Map & Riddler (1997)

Redwall Friend & Foe (2000)

A Redwall Winter's Tale (2003)

The Redwall Cookbook (2005)

Sērija Castaways of the Flying Dutchman

Castaways of the Flying Dutchman (2001)

The Angel's Command (2003)

Voyage of Slaves (2006)

Urso Brunov

The Tale of Urso Brunov: Little Father of All Bears (2003)

Urso Brunov and the White Emperor (2008)

Citi darbi

Seven Strange and Ghostly Tales (1991)

The Ribbajack & Other Curious Yarns (2004)

https://en.wikipedia.org/wiki/Brian_Jacques

Par "Redvolas" sēriju sīkāk.

https://en.wikipedia.org/wiki/Redwall