Baltajiem punduriem atrasta tieksme uz pašnāvību

17.11.2010

Astronomi ir atraduši 12 agrāk nezināmas dubultzvaigžņu sistēmas, kas sastāv no baltajiem punduriem, un kā minimums puse beigs savu evolūciju, kad abi kompanjoni sadursies viens ar otru un uzsprāgs. Darbu ar šo sistēmu aprakstu publicēs žurnāls Monthly Notices of the Royal Astronomical Society. īsi par pētījumiem raksta portāls Space.com.
Baltie punduri ir zvaigznes savas evolūcijas beigu stadijā. Tie veidojās, kas zvaigznes, līdzīgas mūsu Saulei, nomet savu ārējo apvalku. Tipiska baltā pundura radiuss ir apmēram simts reižu mazāks par Saules radiusu, bet vielas blīvums tajā ir miljons reižu lielāks par galvenās secības zvaigžņu blīvumu.

 

 


Atšķirībā no vairums baltajiem punduriem zinātnieku atrastās zvaigznes sastāv nevis no skābekļa un oglekļa, bet pārsvarā no hēlija. Zinātnieki domā, ka šīs zvaigznes pārvēršoties baltajos punduros ir pazaudējušas masu daudz vairāk, nekā tas parasti notiek. Atklāto zvaigžņu masa sastāda apmēram 20 procentus no Saules masas. Punduri griežas apkārt viens otram attālumā, kas mazāks par saules radiusu.
Zinātnieki uzskata, ka šādu sistēmu sprādzieni atbilst "blāvo" pārnovu sprādzieniem, kas parasti ir simts reizes mazāk spilgti, nekā Ia pārnovu tipa sprādzieni. Netieši šo faktu apstiprina tas, ka "blāvo" pārnovu sprādzieni notiek ne biežāk kā vienu reizi divos tūkstošos gadu, bet pāc aprēķiniem tieši tikpat bieži notiek arī punduru sadursmes dubultsistēmās.
Ne jau visi spīdekļi pārvēršas baltajos punduros, bet tikai tie, kuru masa nepārsniedz noteiktas robežas. Smagākas zvaigznes dzīves beigās pārvēršas par melnajiem caurumiem vai neitronu zvaigznēm, raksta Lenta.ru.
K.I.

http://www.novosti-kosmonavtiki.ru/content/news.shtml