Autosporta Lielo balvu izcīņas.

Mūsu dienu klasifikācijā formāli par Lielo balvu sacensībām tiek uzskatītas spēcīgāko sacīkšu auto sacensības, kur trase kopgarums ir lielāks par 300 km jeb 190 jūdzes. Tomēr to ieviesa tikai sākoties 1. formulas sacīkstēm. Vienīgais izņēmums ir Monako Lielās balvas izcīņa, kur trases garums ir tikai 260,286 km. Pirms tam distanču garumi bija visdažādākie. Par pirmajām oficiālajām Lielās balvas sacīkstēm uzskata Francijas Lielo balvu 1906. gada 26. - 27. jūnijā. Dažos angļu valodas avotos par pirmo Lielo balvu uzskata 1901. gada sacīkstes - Pau Grand Prix. Taču sacīkstes sauca Circuit du Sud-Ouest. Te trasē pa pilsētas ielām startēja trīs dažādu automašīnu klases. Par Lielo balvu sauca pašas balvas, nevis sacīkstes.

 

 

Vispār pirmās autosacīkstes ir notikušas 1895. gadā, Torino - Asti - Torino.

http://www.kolumbus.fi/leif.snellman/gpw1.htm

No 1906. līdz 1914. gadam gadā notiek tikai vienas sacīkstes. Pirmais pasaules karš rada pārtraukumu līdz 1921. gadam. Starpkaru periodā sacensību skaits gadā no 2 sākumā pieaug līdz 5, tad atkal nokrīt līdz 2. Pēc tam maksimumu sasniedzot 1935. gadā - 7. Atkal nokrītot līdz 4. sacīkstēm.

Lielo balvu izcīņas pirms F1 periodā.

https://en.wikipedia.org/wiki/Grand_Prix_motor_racing

2. pasaules kara laika Lielo balvu izcīņas. Kā saprotams, tās notiek dienvidu puslodē, tālāk no karadarbības zonām un pāris gadu nenotiek vispār.

https://en.wikipedia.org/wiki/Grands_Prix_during_World_War_II

Formulas F1 Lielo balvu izcīņas par visas pasaules mēroga sacīkstēm tiek padarītas pēc kara. Sākot ar 1950. gadu Lielo balvu izcīņa tiek veidota kā vienots komplekss, padarot tās oficiālākas. Pirms tam gada uzvarētājs iegūst Eiropas čempiona titulu, jo sacīkstes pārsvarā notiek Eiropā. Kādu laiku F1 sarakstā ir arī ASV Indianapolis 500 sacensības, kur formulas brauc stadionā pa apli.

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Formula_One_Grands_Prix