Atklāj meteora krāteri, izmantojot 'Google Earth'

NEXT.LV
27. jūlijs 2010

 image001

Itāļu pētniekiem Luidži Folko vadībā izdevies atklāt meteora krāteri Sahāras tuksnesī Ēģiptes DR, izmantojot Google Earth satelītuzņēmumus, un ekspedīcija uz atklājuma vietu ir apstiprinājusi krātera eksistenci ne tikai virtuālajā vidē vien.

 

 

Galvenais, ar ko zinātniekus pārsteidzis Kamila krāteris, ir tas, cik lieliski tas saglabājies. Parasti meteoru krāterus salīdzinoši ātri pārveido vēja, ūdens un temperatūras svārstību ietekme, taču nepilnu 45 m platais un 16 m dziļais Kamila krāteris ir saglabājies pārsteidzoši labi – ir pat saskatāmas stariem līdzīgās iežu izmešanas pēdas, kādas tās esam raduši redzēt, piemēram, uz Mēness.

Aprēķināts, ka krāteri radījis dzelzs meteors 1,28 m diametrā, ietriecoties Zemē ar ātrumu 12900 km stundā. Kamila krāteris ir pavisam jauns (ģeoloģiskā mērogā) - mazāk, nekā 5000 gadu vecs.

Kopumā uz Zemes virsmas ir zināmi 176 krāteri, no kuriem tikai 15 ir mazāki par 300 m diametrā. Lai arī mazāku sadursmju skaits ir ievērojami lielāks, mazie krāteri ātri izzūd un, protams, ir arī grūtāk atklājami.

Oriģinālu lasiet šeit