Arturs Vaišļa. Austris

Autora jauniznākušās grāmatas apskats.

Kādā 1995. gada ziemas naktī nosapņoju grāmatas sākumu. Spilgti. Kā filmā. Nepārspīlēti, ar sviedru lāsēm pamostoties- it kā pats iepriekšējā dzīvē būtu vēl tajā brīdī nedzimušā galvenā varoņa māte. Vienā rāvienā tapa sākums. Viegli dramatisks, bet kā Ukraina pierāda, nekas šajā pasaulē nemainās. Tālāk gan gāja ar intervāliem -lieliem, un vēl lielākiem. Negribējās uzrakstīt standarta fentezy ar tipveida sižetu. Visus šos gadus rakos vēstures avotos, teikās, nostāstos, diskusijās, ievācu materiālu. Rokas ievingrināšanai 2013. gadā izdotās “Neskaitāmās citzemes” stāsta par notikumiem, jau ilgi pēc šī varoņa piedzīvojumiem.

Bet, cik gan ilgi var turēt sveci zem pūra? Pagājušā gada otrajā pusē saņemos un pabeidzu pirmo varoņstāsta grāmatu, no vismaz trim- tik daudz materiāla ir savācies, apkopots, gaida tik sakārtošanu.

Tagad lasiet Austris – dižākais karotājs cilvēces vēsturē.

“Austris” vēsta par baltu cilšu dižākā varoņa – Austra episkajiem piedzīvojumiem šajā un citās pasaulēs, kur bezgalīgā kara gaitā, cilvēku aizstāvis cīnās ar visu ļaužu nāvīgākajiem ienaidniekiem – postnešiem.

Grāmatas darbība iesākas īsi pirms Lielās tautu staigāšanas, tolaik baltu cilšu apdzīvotajā Zušas upes apkaimē un turpinās paralēlās pasaulēs. Sižeta galveno līniju veido divu konkurējošo, sapratīgo būtņu – varonīgā karotāja un čūskcilvēku cīņa, dažādu ļaužu atzaru apdzīvotās pasaulēs. Galvenā balva – šajās pasaulēs dzīvos tikai uzvarētāja ciltsbrāļi- sasaucas ar ukraiņu cīņa pret rašistu sērgu.

Vēsturiska teiksma, varoņstāsts, pasaka prozā ir paredzēta vecākiem jauniešiem- mēs jau par tādiem sevi uzskatām.

Dzīve pierāda, ka nekas nenotiek tāpat vien un ar īstajiem cilvēkiem mēs sastopamies tieši tad, kad viss ir sakārtojies tam. Mākslinieka Valda Lancmaņa ilustrācijas lasītājam palīdzēs spilgtāk iztēloties aprakstīto.