Arthur C. Clarke – The City and the Stars (Audio book)

image001Links uz grāmatas Goodreads lapu

Kā tiku pie šīs grāmatas?

Lejuplādēju no www. Izvēlējos no Top 100 Sci-Fi Books grāmatu listes.

Vērtējums: 4/5

Manas pārdomas

Sers Artūrs Čārlzs Klārks un The City and the Stars neliek vilties, tik kompleksa un daudzslāņaina, ka grūti sakarīgi ietērpt vārdos; tā kā saturieties! :D Šeit visticamāk saprotamāk. :D Pievienojiet klāt vēl sniegoti ziemīgo laiku un pastaigas, un rezultāts ir vienkārši super! Visticamāk tieši tas, kā arī laba ierunātājā, lika atcerēties par Ilium by Dan Simmons, kas arī ir vienlīdz labs. (:

 

 

Reiz cilvēki aizsniedza tāltālas zvaigznes un planētas, bet līdz ar noslēpumainu iebrucēju spēku, par kuriem ziņas nav saglabājušās, cilvēce bija spiesta atkāpties atpakaļ un patverties uz pašu Zemes. Nu jau miljards gadu Diaspa (Diaspar) un tās neparastie 10mlj. iedzīvotāju* dzīvo idilliskā noslēgtībā no ārpasaules, daudziem uzskatot, ka tā patiesi ir pēdējā pilsēta uz Zemes.

Tomēr manā uztverē dzīvei Diaspai ir daudz lielu mīnusu. Visu dzīves kontrolē lieldators (MI), kurš pats ticis radīts vēl pirms pilsētas rašanās, un viņa pamatuzdevums ir saglābāt Diaspu bez izmaiņām līdz laiku beigām, bet, lai izvairītos no stagnācijas, jārāda ik pa laikam atšķirīgi cilvēki no kopējās masas jeb unikālie.

Visa pasaules uztvere un kārtība mainās līdz ar četrpadsmitā unikālā (Alvina) parādīšanos. Atšķirībā no citiem viņa ziņkārība uzzināt, kas slēpjas ārpus pilsētas, un, vai tā patiesi ir vienīgā, ir daudzkārt spēcīgāka par bailēm. Kaut arī Alvina radīšana bija jau ierēķināta/paredzēta, šķiet kāds tomēr būs pārrēķinājies.

Kopā ar Alvinu lasītājs atklāj tūkstošiem un pat miljonu miljoniem gadu ilgi glabātus noslēpumus gan turpat uz Zemes**, gan ārpus Saules sistēmas***. Garlaicīgi nava! Beigas tādas aprautas šķita.

The City and the Stars raisīja arī daudzas filozofiska rakstura domas. Gan par mums pašiem, cik gan daudz ‘’svešu’’ šūnu mūsos dzīvo un cik no manis esmu es pats? Cik gan iedomīgi jebkurai reliģijai ir uzskatīt, ka tā (vispār) sludina vienīgo patiesību un pārējās ir pilnībā kļūdās. Patīkami, ka vismaz tāda lieta šajā realitātē, pamatā ir iznīkusi dabiskā ceļā.

********Apzināto maitekļu zona********

*Šajā pilsētā cilvēka ķermeņa mūžs ikvienam ir 1000 gadu, bet ar to viss nebeidzas. Visas atmiņas tiek digitalizētas atmiņas kristālos (glabāts iekš Memory Banks), un kaut kad vēlāk tev atkal piešķir jaunu -> un visa pieredze ‘’atnāk atpakaļ’’ aptuveni pirmajos ķermeņa 20 gados. Varbūt pirmajā mirklī šāda nosacīta nemirstība šķiet vilinoša, bet, ja apstākļi visu laiku ir kā Diaspā bez izvēles brīvības, tad laikam es atteiktos.

**Visai netālu, vien kalniem otrā pusē (savieno metro tunelis), kā izrādās, eksistē kaimiņpilsēta Lisa (Lys), kur apmetušies ļaudis, kuriem nepatīk tik liela metropole kā Diaspa. Bet šī nošķiršanās notikusi tik sen, ka cilvēka evolūcija/attīstība paspējusi spert visnotaļ atšķirīgus soļus. No būtiskākajiem šķita, ka Lisas iedzīvotājiem joprojām ir mātes un tēvi tradicionālajā izpratnē un spēja sazināties ar domām vai dažs labs pat spēj citu kontrolēt + izmainīt atmiņas. Būtu interesanti redzēt, kā ilgtermiņā attīstītos abas no jauna Alvina apvienotās pilsētas. Bet vēl dziļāks ‘’slānis’’ ir Alvina atrastais robots un viņā saglabātā informācija.

***Grāmatas beigu parādība – tīrs intelekts bez ķermeņa ar spējām ceļot pa Visumu fiziskām būtnēm neiedomājamos ātrumos un ar neierobežotām zināšanām. Interesants koncepts, kurš vārdā dēvējams – Vanamonde. Lai gan apveltīts ar neierobežotu zināšanu apjomu, diemžēl atklāšanas brīdī pats vēl bērna prātā.

https://poseidons99.wordpress.com/2016/11/10/arthur-c-clarke-the-city-and-the-stars-audio-book/