Apple un Google saskaras ar pieaugošu spiedienu izņemt TikTok no lietotņu veikaliem

8. Feb, 2023

ASV senators Maikls Benets pagājušo ceturtdien vēstulē, kas adresēta uzņēmumu vadītājiem Timam Kukam un Sundaram Pichai, pieprasīja, lai Apple un Google “nekavējoties” izņem TikTok no saviem lietotņu veikaliem.

Beneta centieni ierobežot lietotnes lejupielādi ir tikai pēdējais no vairākiem Kongresa pasākumiem, kuru mērķis ir aizliegt šo aplikāciju, kas pieder Ķīnai. Kopš janvāra republikāņi un demokrāti ir aicinājuši savus kolēģus vai Baidena administrācijas amatpersonas ātri noteikt stingrākus datu vākšanas ierobežojumus vai aizliegt lietotni visā valstī, atsaucoties uz tās iespējamo apdraudējumu ASV nacionālajai drošībai.

TikTok plašā ietekme un agresīvā datu vākšana rada īpašus draudus ASV nacionālajai drošībai, jo tās mātesuzņēmums ir pakļauts Ķīnas tiesību aktiem,” raksta Benets. “Ņemot vērā šīs nopietnās un pieaugošās bažas, es lūdzu nekavējoties izņemt TikTok no attiecīgo lietotņu veikaliem.”

Par TikTok aizliegšanu

Jau vairāk nekā trīs gadus TikTok ir iestrēdzis sarunās ar federālo valdību, galvenokārt ar Ārvalstu investīciju komiteju ASV (CFIUS), lai turpinātu lietotnes darbību ASV. Kopš Trampa administrācijas stāšanās amatā lietotne ir saskārusies ar pieaugošu likumdevēju kontroli, kuri baidās, ka tā varētu ASV lietotāju datus nodot Ķīnas valdībai.

Intervijā pagājušā gada New York Times DealBook samitā TikTok izpilddirektors Shou Zi Chew aprakstīja “Teksasas projektu” – uzņēmuma plānu pārvietot visus datus no Virdžīnijas un Singapūras uz ASV Oracle serveriem, ko pārraudzīs jauns meitasuzņēmums ar nosaukumu TikTok US Data Security Inc.

Vēl decembrī izdevums Forbes ziņoja, ka ByteDance darbinieki neatbilstoši ieguvuši ASV lietotāju datus. ByteDance apstiprināja ziņojumus un paziņoja, ka ir atlaidis visus četrus darbiniekus, kuri piedalījās šajā shēmā, no kuriem divi strādāja Ķīnā.

TikTok un CFIUS vēl nav panākuši vienošanos, lai lietotne varētu darboties ASV. Pagājušajā mēnesī The Wall Street Journal ziņoja, ka sarunas starp abām pusēm ir iestrēgušas, tādējādi aizkavējot jebkuru gaidāmo darījumu. 

Tā kā TikTok nākotne joprojām nav zināma, likumdevēji ir sākuši meklēt savus risinājumus. Šīs nedēļas sākumā Enerģētikas un tirdzniecības komiteja paziņoja, ka Shou Zi Chew martā piedalīsies uzklausīšanā, kas būs veltīta ASV lietotāju drošībai un drošumam. 

“Lielās tehnoloģijas arvien vairāk kļūst par destruktīvo spēku Amerikas sabiedrībā,” pirmdien paziņojumā norādīja komitejas priekšsēdētāja Ketija Makmorisa Rodžersa. “ByteDance piederošais TikTok ir apzināti ļāvis Ķīnas Komunistiskajai partijai piekļūt Amerikas lietotāju datiem.”

Reaģējot uz pirmdienas paziņojumu par uzklausīšanu, TikTok preses pārstāve Brooke Oberwetter atzinīgi novērtēja “iespēju precizēt situāciju”. Obervettere sacīja, ka TikTok plāno 23. marta uzklausīšanas laikā apspriest savus “visaptverošos plānus”, lai aizsargātu ASV lietotāju drošību. 

Atšķirībā no GoogleApple ir daudz ko zaudēt attiecībā uz tās attiecībām gan ar ASV, gan Ķīnu. Lielu daļu Kuka panākumu Apple uzņēmumā var saistīt ar viņa spēju uzturēt darba attiecības ar Ķīnas valdību un ražotājiem.

https://notepad.lv/apple-un-google-saskaras-ar-pieaugosu-spiedienu-iznemt-tiktok-no-lietotnu-veikaliem/